Вие - не знам (вие става в'прос за форумджиите - нормалните хора това в'обште не ги интересува и са доста обиколки пред вас)..?????????
?????????????????????????????????
Споровете около това чии цар е Самуил - б'лгарски или македонски прод'лжават вече десетилетија. И ште прод'лжават, заштото ние (македонци и б'лгари) при т'лкуване на историјата поставјаме рамки, кал'пи, изработени в с'всем друго време. Всичко което не влиза в нашија кал'п ни смуштава. Готови сме да сечем, да режем, но да го вкараме в кал'па. В б'лгарскија кал'п не се побира запазването на тјурко-б'лгарите като етнос в Северозападна Б'лгарија до ден днешен и б'лгарските историци ги “славизираха”, а за произхода на гагаузите и тамошните турци с'твориха басни.
што се отнасја до Самуил, то може да се каже, че Комит Никола с'с синовете си и други владетели - храбри синове на нашата Татковина - в'стават срешту тјурко-б'лгарите. Не могат да т'рпјат икономическија и политически гнет, желајат да са самостојателни владетели и го постигат за известно време с цената на много жертви. Тјахното в'стание значително отслабва Ханска Б'лгарија и византијците отново завземат земите си отст'пени на хановете. Територијата на Македонија е отделена като независима д'ржава. Нејните синове војуват срешту Византија за да запазјат независимостта ј. Самуил показва забележителен д'ржавнически талант и владеене на военното изкуство.
Македонското население тачи комит Никола. “В знак на благодарност, че го е избавил от б'лгарско робство, го пров'згласјава за светец”. Това се потв'рждава от плоча намерена в Поречие [Ивановски, Васил. Зошто ние македонците сме отделна нација. Скопjе, 1995, с.129].
Ако Самуил се чувстваше б'лгарин от “рода Дуло”, тој би се настанил в Плиска и Преслав, но тој тр'гна к'м Солун, Воден, Бер, Г'рција, Далмација. Ако неговија башта беше б'лгарин, би следвало да носи титли като “боил”, “кавхан” и пр., а тој е “комит”, “комитопул”, титла от латински произход (commitatus). Ostrogorsky пише “граф (фр. compte) Никола” [Ostrogorsky, G. Histoire de l'etat Byzantin. Paris, 1967, с.325]. В. Златарски е на мнение, че “комит” произлиза от славјанската дума “к'мет'” - знатен, именит човек, заемал видно место в обштеството и војската, старејшината стојал начело на славјанската обштина в Македонија”. Об'рни внимание, читателју, в Македонија, а не в Б'лгарија. Думата “к'мет'” веројатно произлиза от цитираната латинска дума. Зашто Самуил се пров'згласи за цар, а не коронова Роман, докато беше жив, или друг нјакој от б'лгарскија царски род? Зашто феодалите и војниците му, ако се чувстваха б'лгари, не го см'кнаха като узурпатор на короната?
Причините поради които Самуил се е нарек'л б'лгарски цар могат да б'дат различни: поради това, че Василии II се нарича македонец, т.е. нјакогашната македонска корона е заета; поради това че б'лгарската корона е освободена (Роман почива през 997 г.); може би по предложение на папата и т.н. Но от това, че се е нарек'л б'лгарски цар не значи, че Македонија е част от Б'лгарија. Заштото Стефан Душан се нарече македонски цар, но от това никој днес не прави извод, че С'рбија е част от Македонија.
Според нјакои източници Самуил е от стар аристократичен род от Македонија. М. Ковачев пише: “Според' стари спомени тези трима братја (Мојсеј, Арон' и Самуил') произхождали от рода на византијскија император' јустинијан'... (527-565)” [Ковачев', Михаил'. Б'лгарски ктитори в' Света-Гора. Софија, 1943, с.116].
Нјакои историци считат, че Самуил и Василиј II имат арменски произход. Арменскијат историк Степанос Торонски пише за комитопулите: “... император Василиј ги бе довел с наемните војски в Македонија, за да војуват против б'лгарите” [Златарски, Васил, цит.дело, с.658].