Кур‘анот- со цитати!

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Picasso` напиша:
A kaj pishuva deka imale sex?
Па пишува дека ја земал како жена на 6 години, па после ја чекал да порасне до 9, па после водел љубов со неа. Што ме прашуваш мене, вие треба да ги знаете овие работи:)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Никола напиша:
Па пишува дека ја земал како жена на 6 години, па после ја чекал да порасне до 9, па после водел љубов со неа. Што ме прашуваш мене, вие треба да ги знаете овие работи:)
Kaj pishuva deka na 9 godini on imal sex so nea?

By the way, koa neshto ne go znaesh ne go lupaj, ova e javno mesto, a ima i ljugje koi moze da se navredat.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Picasso` напиша:
Kaj pishuva deka na 9 godini on imal sex so nea?

By the way, koa neshto ne go znaesh ne go lupaj, ova e javno mesto, a ima i ljugje koi moze da se navredat.
Па не сум го измислил тоа, сум го нашол по нет
например напиши мухамед и педофил на гугл и овие линкови ќе ти се појават
http://www.muslimhope.com/WhyDidMohammedGetSoManyWives.htm
http://www.homa.org/Details.asp?ContentID=2137352728
http://www.itsallpolitics.com/was-mohammed-a-pedophile-vt15659.html
http://www.perspectives.com/forums/view_topic.php?id=66274&forum_id=70
http://blogs.news.com.au/news/splat/index.php/news/comments/was_mohammed_a_pedophile/P60/
http://www.thereligionofpeace.com/Quran/025-Muhammads-sex-life.htm
http://www.geocities.com/AntiJihad/mo_pedo.html
итн

пак ќе кажам, прашувам, не судам.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Никола напиша:
Sekogash ke ima takvi.
Ke ima i ljugje kako Den Braun, ne moze da mu se smeni mislenje na covek.

Klevetite se golemi, seriozni i gi ima mnogu.
A temava e neshto drugo, shto nema vrska so tugju mislenja i gluposti.
A vo Kur`Anot ne pishue deka toj imal sex so 9 godishna devojka.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Picasso` напиша:
Sekogash ke ima takvi.
Ke ima i ljugje kako Den Braun, ne moze da mu se smeni mislenje na covek.

Klevetite se golemi, seriozni i gi ima mnogu.
A temava e neshto drugo, shto nema vrska so tugju mislenja i gluposti.
A vo Kur`Anot ne pishue deka toj imal sex so 9 godishna devojka.
Ок, ај нека биде, следно ми е за инцестот во Библијата, да не се почувствуваат и христијаните запоставени:)
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Никола напиша:
Што знам, секс со 6 или 9 годишно девојче, мислам дека спаѓа под педофилија, ти што мислиш?
Ne, ne, ne......

Мухамед ја зел Ајша со намера да направи пријателски/крвни врски со едно од арапските племиња. Немал он секс со нејзе одма. Тоа едно. Друго, сигурно знаеш дека еврејскиот збор за дева Марија бил - a young girl. Така да, гледајќи како начинот на живот бил таму, можеме да направиме цврста претпоставка дека Марија била околу 12-тина години кога го родила Исус.
 
S

Sagan

Гостин
Musab напиша:
За да во 9:5:
-Кога ќе минат светите месеци, борете се против многубошците, каде било да ги најдете, заробувајте ги, опколувајте ги, чекајте ги во заседа од секаков вид. Ако се покајат и ако намаз направат и закат даваат, пуштете ги. Алаху акбар.



Ако овој ајет се учи заедничко со предните и следните ајети јасно ке се види дека се работи за тогашните многубошци со кои е направен договор, и во кои овие јасно го прекршиле договорот ,освен 2 племиња на многубошците по името дамра и канана (ова го споменувам да не се мисли дека се водило битка со сите многубожци , да сакале тогаш сите би ги уништиле ама ајетот вели :нема присила во вера) Го кршеле договорот каде се споменува во ајетот 8.56-58 и пак напраиле нов договоро ајет 8.60-62 кои пак го прекршиле и во кои неминовно дошло до борба ,и морам да споменам дека борбата не се водила оклу верата него затоа што стално ги напагале и морало да дојде до борба.


Па што бара тогаш политиката во Куранот? Зарем политиката е речта Божја? Тој се занимава со конкретни поуки и стратегии за напаѓање на секоај група ‘‘многубошци‘‘? Хм... Шаолин темпл...



Musab напиша:
-Борете се против оние кои не веруваат во Аллах и не го забрануваат она што Аллах го забрани и неговиот гласник на Земјата, и кои не ја застапуваат вистинската вера. Борете се се додека не дадат џизија со рацете. (Сура 9:29)
Musab напиша:
Овде се споменуваат византиското царство кои ги упатиле своите војни сили да ратуваат со муслиманите во тебук (се наога измегу арабија и сирија) па со ајетот се истакнува како треба да постапуваат за да ги победат -чтајтеја цела 9 сура па ке ви биде јасно


Читај го болдираното, па ова твоето:
Musab напиша:
...ама ајетот вели :нема присила во вера...

Џизија, инаку, е данок. Во случајот, со раце. Има и подолу сура за тоа дека ако некој ја прифати верата Мухаммедова, да се пушти. Без присила, нели :tapp:





Musab напиша:
-Појдете во борба, и слаби и јаки и борете се на патот Аллахов со имотите и животите ваши. (Сура 9:41)
Musab напиша:
,каде значи се оди на битка надвор од своите домови кои некои (кои им била верата слаба) не сакале да одат и за нив се однесува овој ајет


Да, да, јасно ми е дека се оди надвор од домовите за битка. А тука, се поттикнува народот да го дава имотот свој (парите, пред се) на војската за да има таа со што да купува оружје и да се бори на патот Аллахов.

 
S

Sagan

Гостин
Musab напиша:
-Борете се против нив, А АЛЛАХ ЌЕ ГИ КАЗНИ СО РАЦЕТЕ ВАШИ и ќе ги понижи... (Сура 9:14)



Како што спомнав преска целиот 9 то суре читај ке ти биде јасно и морам да додавам дека еднаш 9 то друг пат 8 па па се вракаш на 9 то суре : овде Аллах џ.ш вели борете се и да ви помогне со рацете ваши , да ги победите и да ги понижете што не е јасно овде?

-Ако не појдете во борба, Аллах ќе ве казни со болка и ќе ве замени со друг народ... (Сура 9:39)
Овде и во следниот ајет се зборува за оние муслимани кои се оклевале на позивот на Божиот Посланик


Не бе vlai, овде Аллах џелешану не вели борете се и да ви помогне со рацете ваши, ами ќе ги казнел неверниците со рацете ваши.
Во вториот дел, ќе се казнат оние кои нема да сакаат да се борат (убиваат) за славата Аллахова.


Musab напиша:

-Борете се против нив се додека постојат сплеткарството и додека верата Аллахова не биде сеприсутна...(Сура 8:39...


Овде другар за да разбереш 39 морамше да го дадеш и 38
Сура 8:38 Кажи им на оние кои не веруваат дека ако престанат ке им биде простено она што поминало а ако пак се вратат..искуството на оддамнешните поколениа е познато

Значи ако непријателите престанат со борба и муслиманите ке престанат Ово е цел на узвишениот зборови на Бог :’’Бог гледа оние што прават’’ Бог лугето ги наградува према нивните дела

Сура во која јасно се декларира целта на Исламот, односно, на Мухаммед.

Musab напиша:
Не можам да читам повеќе... Колку повеќе читам, се повеќе се разочарувам. Ете што пееле оџите скопски по високите минариња на џамиите!
Musab напиша:
Мислам дека не си читал добро ,уствари воопшто не си читал ,а она што пеат оџите нема врска со овие што си напишал

Секое добро
Ова овде се автентични извадоци од Куранот.

Она што го пеат оџите по минарињата, се извадоци од Куранот, така.

Според тебе, оџите воопшто не пеат сури од Куранот. Ами? Песни од Нота Фест преведени на арапски???:uvo:
 
S

Sagan

Гостин
Musab напиша:
9:5
-Кога ќе минат светите месеци, борете се против многубошците, каде било да ги најдете, заробувајте ги, опколувајте ги, чекајте ги во заседа од секаков вид. Ако се покајат и ако намаз направат и закат даваат, пуштете ги. Алаху акбар.

Oд 6666 цитати колку што има во Куранот а.ш, јас сум постирал овде десетина а можам да најдам само уште толку. За разлика од другите вери, Исламот одобрува борба само за одбрана, на куката, на татковината итн. Сите овие цитати се однесуваат за одбрана. Така ми вели Мусаб.

Одбрана на куќата, татковината... со опколување на непријателот, заседи, заробувања, ОПКОЛУВАЊА. БИЛО КАДЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ.

Мусаб, може немаш завршено Воена академија, ама треба да знаеш дека татковината и куќата не се брани со напаѓање на непријателот, каде и да е, па и на своја територија. Тоа се прави во офанзива, не во дефанзива.

И вие се уште верувате дека ова се зборовите Божји?
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
The Real Highlander напиша:
Oд 6666 цитати колку што има во Куранот а.ш, јас сум постирал овде десетина а можам да најдам само уште толку. За разлика од другите вери, Исламот одобрува борба само за одбрана, на куката, на татковината итн. Сите овие цитати се однесуваат за одбрана. Така ми вели Мусаб.

Одбрана на куќата, татковината... со опколување на непријателот, заседи, заробувања, ОПКОЛУВАЊА. БИЛО КАДЕ ДА ГИ НАЈДЕТЕ.

Мусаб, може немаш завршено Воена академија, ама треба да знаеш дека татковината и куќата не се брани со напаѓање на непријателот, каде и да е, па и на своја територија. Тоа се прави во офанзива, не во дефанзива.

И вие се уште верувате дека ова се зборовите Божји?
Јас другар тебе не можам да ти помогнам, ти во својата глава си замислуваш како што си замислуваш и не сакаш да прифакаш реалноста .Првите зборови што си напишал а како што сум ги напишал јас баш така учи Кур,анот а.ш а се друго се твои измислувања .Јас ти одговорив на сите цитати што си напишал и ти докажав баш обратното како што ти сакаше да ја покажуваш овде ,да беше искрен ке признаеше ,сега на ред си ти па те повикувам:

1. Пошто велиш има уште цитати дај ми ги да ги видиме
2. најди ми цитат кај се вели ’оди напагајте ги затоа што не се муслимани ’ или слично (не зе замарај другар не можеш да најдеш)

да видиме кој знае подобро што е офанзива а што е дефанзива ,дечко само докази со лаги ништо не постигнуваме
поздрав
 
N

Nephthys

Гостин

2.Можеш конкретно да ми дефинираш што е педофилија?
Можеш ти да ни дадеш конкретен одговор на прашањето кое ти е поставено и на кое самиот кажа дека имаш одговор?
 
А

Адриано

Гостин
Дечки може се мисли на веридба како шо правеле порано и кај нас!
однапред договор меѓу родителите за да се земат!иначе ако чепкаш на интернет премногу можеш да најдеш и жаба шо лета а нема крилја! сето тоа ти се измислици од луѓе што немаат работа па трескаат зелени!
 

spm

Член од
12 јули 2007
Мислења
54
Поени од реакции
0
Shiite se Islamska sekta.
neprawilno si svatil.al shia ne se sekta,tuku del od islama.nema golemi konfesionalni raznici so sunni.bitno e da se znae,deka sekoja vera e sveta,nezavisno dali e islam,hristijastvo,budizam...sekoja religija tera chovekot kon dobroto.ali delata na chovekot...?
 

spm

Член од
12 јули 2007
Мислења
54
Поени од реакции
0
i ushte:verata vo dobroto e od Boga.ateistot moje i po stopati da gi prochita al Qur'an ili Biblijata i pak nishto da ne svati.bitno e da go svatish napishanoto,ne da go chitash.shto se zamarate da go prashate Musab,sto e pedofilija?kakva vrska ima toa so temava?bitno e da veruvash vo Boga i se',shto pravish da bide dobro.
musab,pozdrav!
 
Член од
12 август 2007
Мислења
9
Поени од реакции
0
Go citav delot za religija , i svarno se zacudiv kako moze nekoi clenovi, da nemaat pojma za odredeni svari, a da lupaat takvi gluposti i da tvrdat deka nesto znaat, a se daleku od vistinata. Ama nema, veze, so vreme, ke odgovorime kade mozeme.

Inace poddtemata e super.

Rabotata e vo toa sto ajetite se metaforicno napisani, pa za da se razberat vo celost treba mnogu citanje i gledanje na ceta slika a ne samo parcinja od nea.

Problemot e vo toa sto imas luge koi se nepismeni, imas eden pismen vo selo , i toj im vika, eve citajte, i tie se svakaat bukvalno.
Zatoa vo kuranot na pocetok tri pati veli, "Uci, uci , uci". Ne e navedeno kakva nauka i sto. Kuranot gi tera svoite vernici da ucat, vo toa spaga i nauka. Samo preku ucenje ke mozat vistinski da go razberat negovoot

znacenje..

Ima dosta ajeti (sega ne gi znam na pamet da gi recitiram) koi velat deka kaj Gospod najvozviseni se ucenite.

Ako gledame istoriski, site kalifi , i golemi islamski vodaci vo minatoto (pod minato mislam , nekolku veka po muhamed a.s) bile najucenite luge vo svoe vreme, se interesilare za zvezdite i imale svoi opservatorii.


Vo prodolzenie ima poveke ajeti, od koi sami mozete da ja zzaklucite sustinata na Islamot . (Ova sigurno ke gi razocara tie sto tvrdat deka Islamot gi uci svoite vernici da ubivaat se sto e nemusliman. Kakva glupost :) )

"Naredeno im e samo Allaha da Go obozavaat, i verata iskreno da Mu ja predavaat, vo seta cistota nivna, i namaz da izvrsuvaat, i zekaat da davaat. I, ete, toe e verata ispravna." (El-Bejine, 5)"

"O vernici, bidete trpelivi i izdrzlivi, drzete se cvrsto i plasete se od Allah za da bidete spaseni" (Ali Imran, 200)

"O vernici, plasete se od Allah i zboruvajte samo vistina" (El-Tegabun, 16)

"...pa, prethodete ednizadrugi vo dobrini!" (El-Bekale, 148)

"Pmagajte se i vo dobrocinstvo i vo cestitost..." (El-Maide, 2)

"Vernicite, navistina, se braka." (El-Hadjurat, 10)

"Neka edna druzina od vas povikuva na dobro: neka nareduva dobro, i neka zabranuva zlo. Onakvite, se tokmu, spaseni!" (Ali Imran, 104)

"Vie ste najdobrata zaednica za lugeto koja se pojavi: nareduvajte dobro, odvrakajte od zlo; i veruvajte vo Allah..." (Ali Imran, 110)

"... i pravete dobro za da bidete spaseni" (Ej-Hadji, 77)

"Pomiruvanjeto e najdobro!" (En-Nisa, 128)

"I pomagajte vo dobrocinstvoto i bogobojazlivost, a ne pomagajte se vo grev i neprijatelstvo!" (El-Maide, 2)

"Ete, zatoa jetim ne ugnetuvaj, a onoj koj pita, ne odbivaj go" (Ed-Duha, 9-10) , Jetim znaci sirak

"Zastitnikot na siromasnata vdovica i na siromasen covek e kako vorec na Allahoviot pat(mudjahid)"

"Vistinski vernici se onie koi ja nadminuvaat omrazata, i koi im prostuvaat na lugeto." (Ali Imran, 134)

"Ne se izednacuvaat dobroto i zloto! Vozvrati mu so ona sto e najdobro pa, ako megu nego i tebe ima neprijatelstvo, potoa moze da stane prijatel. Ova ke go postignat samo onie koi se trpelivi." (Fussilet, 34-35)

"A onoj koj podnesuva i prostuva... ete , toa , navistina e rabota golema". (Esh-Shura, 43)

"Allah, navistina, nareduva i pravednost, i dobrodetelstvo, i da im se dava na bliznite, i da se zabranuva zlo, i sramno delo i nasilstvo. " (En-Nahl, 90)

"O vernici, ne vleguvajte vo drugi kuci, osven vo vasite, se dodeka ne pobarate dozvola i dodeka ne gi pozdravite clenovite nivni..." (Nur, 27)

"Onie koi, navistina , veruvaa i koi dobri dela rabotea... da, onakvite se od sustestvata najdobrite". (El-Zilzal, 7)


"Ni Sonceto ne treba da ja stigne Mesecinata, a nitu nokta da dojde pred denot. I SE VO VSELENATA PLOVI! (Jasini-Sherif , 40)

-----------------------------------------------------

Svarno ne znam sto gi ucele kako deca od doma nekoi clenovi na forumov za muslimanite. Ali vo teska zabluda gi stavile lugeto.

Sekoe dobro.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom