Кур‘анот- со цитати!

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
The Real Highlander напиша:
Иако сум свесен дека со овие автентични цитати, ќе се крене врева и ќе ми рипнат на ‘‘репутацијата‘‘, имам намера до крај да расчистам со содржината на Куранот. И на Библијата, исто така.

Зарем сте слепи и не гледате каде не водат овие две ‘‘свети‘‘ книги?

Поздрав,верувам дека имаш добра намера и верувам дека ке водиме добра дискусија овде. Oд 6666 цитати колку што има во Куранот а.ш ти си постирал овде десетина а можеш да најдеш само уште толку.За разлика од другите вери ,Исламот одобрува борба само за одбрана ,на куката, на татковината итн. Сите овие цитати се однесуваат за одбрана ,и сега да ги разгледаме еден по еден:
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Ајде...баш ме интересира како ќе ги разгледаш!
 
А

Адриано

Гостин
Interesna tema bas me interesira so se ima i vo biblijata i vo koranot:
samo napred i pobrzo so razgleduvanjata bas me interesira;D
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
За да во 9:5:
-Кога ќе минат светите месеци, борете се против многубошците, каде било да ги најдете, заробувајте ги, опколувајте ги, чекајте ги во заседа од секаков вид. Ако се покајат и ако намаз направат и закат даваат, пуштете ги. Алаху акбар.



Ако овој ајет се учи заедничко со предните и следните ајети јасно ке се види дека се работи за тогашните многубошци со кои е направен договор, и во кои овие јасно го прекршиле договорот ,освен 2 племиња на многубошците по името дамра и канана (ова го споменувам да не се мисли дека се водило битка со сите многубожци , да сакале тогаш сите би ги уништиле ама ајетот вели :нема присила во вера) Го кршеле договорот каде се споменува во ајетот 8.56-58 и пак напраиле нов договоро ајет 8.60-62 кои пак го прекршиле и во кои неминовно дошло до борба ,и морам да споменам дека борбата не се водила оклу верата него затоа што стално ги напагале и морало да дојде до борба.

-Борете се против оние кои не веруваат во Аллах и не го забрануваат она што Аллах го забрани и неговиот гласник на Земјата, и кои не ја застапуваат вистинската вера. Борете се се додека не дадат џизија со рацете. (Сура 9:29)


Овде се споменуваат византиското царство кои ги упатиле своите војни сили да ратуваат со муслиманите во тебук (се наога измегу арабија и сирија) па со ајетот се истакнува како треба да постапуваат за да ги победат -чтајтеја цела 9 сура па ке ви биде јасно

-О Мухамеде, поттикнувај ги верниците твои кон борба. Ако меѓу нас има десет трпеливи, ќе победат над двестотини, ако има сто трпеливи, ќе победат над илјада од оние кои не веруваат зошто тие се луѓе кои не сфаќаат. (Сура 8:65)


За да го разберете овој ајет мора да го читате целата 8 сура на кратко:Овде се споменува битката кај Бедр со многубожците каде Исламот тек почнува
Да собира приврзаници и се во многу мал број спрема многубожците односото е 1:10 затоа и во ајетот се споменува бројки,многубожците овде ги напагаат муслиманите да ги докрајчат еднаш за секогаш но со Божјата волја се постигнува апсолутна победа .

-Појдете во борба, и слаби и јаки и борете се на патот Аллахов со имотите и животите ваши. (Сура 9:41)


,каде значи се оди на битка надвор од своите домови кои некои (кои им била верата слаба) не сакале да одат и за нив се однесува овој ајет

-О верници, борете се против неверниците кои се околу вас и нека кај вас наидат на цврстина. Зошто Аллах е со богобојазливите. (Сура 9:123)


Овде има многу значења пак во склоп на 9 тата сура вака: Со ова се мисли дека муслиманите треба да покажат храброст према непријателот ,да не се овозможува и да се спасува од нивниот притисок и злоставување
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
-Борете се против нив, А АЛЛАХ ЌЕ ГИ КАЗНИ СО РАЦЕТЕ ВАШИ и ќе ги понижи... (Сура 9:14)



Како што спомнав преска целиот 9 то суре читај ке ти биде јасно и морам да додавам дека еднаш 9 то друг пат 8 па па се вракаш на 9 то суре : овде Аллах џ.ш вели борете се и да ви помогне со рацете ваши , да ги победите и да ги понижете што не е јасно овде?

-Ако не појдете во борба, Аллах ќе ве казни со болка и ќе ве замени со друг народ... (Сура 9:39)


Овде и во следниот ајет се зборува за оние муслимани кои се оклевале на позивот на Божиот Посланик

-Борете се против нив се додека постојат сплеткарството и додека верата Аллахова не биде сеприсутна...(Сура 8:39...


Овде другар за да разбереш 39 морамше да го дадеш и 38
Сура 8:38 Кажи им на оние кои не веруваат дека ако престанат ке им биде простено она што поминало а ако пак се вратат..искуството на оддамнешните поколениа е познато

Значи ако непријателите престанат со борба и муслиманите ке престанат Ово е цел на узвишениот зборови на Бог :’’Бог гледа оние што прават’’ Бог лугето ги наградува према нивните дела

Не можам да читам повеќе... Колку повеќе читам, се повеќе се разочарувам. Ете што пееле оџите скопски по високите минариња на џамиите!



Мислам дека не си читал добро ,уствари воопшто не си читал ,а она што пеат оџите нема врска со овие што си напишал

Секое добро
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
The Real Highlander напиша:
Тој ден ќе ја смотаме небесата како што се смотува лист хартија за пишување. Како го создадовме светот, така ќе го уништиме. Тоа е ветување Наше, Ние сме навистина кадарни тоа да го сториме. (Ел-Енбија. 104).


Луксембург /24/05/ 13:04
Иран најверојатно ќе произведе нуклеарно оружје за три до осум години, доколку тргне по тој пат.

Ова денеска го изјави директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија(МААЕ) Мохамед Ел Барадеј...
Во голема заблуда ,никаков иран никакви бакрачи овде Бог покажува на Судниот ден и што ке се деси после проживувањата.
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
The Real Highlander напиша:
Аллах, навистина, ги љуби оние кои се борат на Неговиот пат во редови како да се, токму, бедеми зацврстени!
- Сура Es-Saff 61:4


Сура сафф има само 14 ајети

О верници, не напуштајте ги претпазливостите ваши, тргнете во мали дружини или тргнете во големи дружини... Па, нека се борат на Аллаховиот пат оние кои го продаваат овој свет за Ахирет. А на оној кој се бори на Аллаховиот пат, било да загине било да победи, Ние ќе му дадеме награда голема!
- Сура En-Nissa 4:71,74
Овде можеш да ми објасниш што по твое е нејасно?
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Ubavo ubavo. Ova me raduva.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Whoever kills another one without justifiable cause, surely he is killing all of humanity. And whoever saves the life of another one, surely he saves the lives of all of humanity. [Sura Al Ma'aidah: Ayah 32]
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Извадок од Куранот кајшто пишува за Исус:




Sura 3 Al-Imran

45. И кога мелеките рекоа „О Мерјем (Марија), Аллах навистина ти донесува радосница; од него збор: името му е Месих (Исус), син на Мерјем, ќе биде виден и на овој свет и на Ахирет и еден е меѓу блиските на Аллах
46. Ќе им зборува на луѓето додека е во крошната, и кога ќе биде голем, и ќе биде меѓу добрите луѓе“
47. Таа рече „Господаре наш, како ќе имам дете кога ниеден маж не ме допрел?“ Он рече: „Ете, така, Аллах со посак свој создава: кога нешто нешто ќе реши, само ќе рече БИДИ - и тоа токму ќе биде“
48. И Он го поучи со Книгата, и со Мудроста, и со Тевратот (Тора), и со Инџилот (The Gospel)
49. и ете, пејгамбер до синовите Израилови: „Ви дојдов со знамение од Господарот ваш. Ќе создадам за вас нешто, навистина, од кал што ќе биде слично на птица и ќе дувнам во него и со одобрението Аллахово, ќе стане птица; ќе излечам слеп и лепрозен и ќе оживеам умрен, со одобрението Аллахово; ќе ви кажувам што јадете и што збирате во домовите ваши, со одобрението Аллахово. Ако сте верници, ете, во тоа, навистина, имате знамение,
50. и еве, тука сум да ви го потврдам Теврат и да ви дозволам нешто од она што ви беше забрането, и ви доаѓам со знамение од Господарот ваш. Па, плашете се од Аллах и бидете ми послушни!
51. Аллах, навистина, е Господар мој и Господар ваш....па, обожавајте го! Ова е патот вистински
52. И бидејќи Иса го усети неверувањето нивно, рече: „Кои ќе ми бидат поддржници кон Аллах?“ Учениците рекоа: „Ние ќе бидеме поддржници Аллахови, во Аллах веруваме, а ти биди сведок дека ќе бидеме, навистина, Послушни“
53. Господаре наш, ние веруваме во она што го објави и го следиме пејгамберот. Па, запиши не меѓу сведоците“
54. И неверниците измислуваа сплетки, но Аллах ги отстрануваше, зашто ОН е најдобриот во тоа.
55. Кога Аллах рече: „О Иса, навистина, ќе те земам и ќе те воздигнам кон мене, и ќе те очистам од оние кои не веруваат и ќе определам оние кои те следат да бидат над оние кои не веруваат, на Денот суден. Потоа Мене ќе ми се вратите па ќе ви пресудам за она што станавте деленици!“
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
A’isha was married when she was six years old, and nine when she went to Mohammed’s house. Ibn-i-Majah vol.3 no.1876 p.133

А ова? Малце педо извадоци..
p.s
И еден клип најдов околу ова

Не сакам да се карам, прашувам:)
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Никола напиша:
A’isha was married when she was six years old, and nine when she went to Mohammed’s house. Ibn-i-Majah vol.3 no.1876 p.133

А ова? Малце педо извадоци..
p.s
И еден клип најдов околу ова

Не сакам да се карам, прашувам:)

Како прво Никола,нема шанси да се караме ,треба да знаеш па за де се караш .
Друго, ти овде сакаш да навредуваш ама не знаеш како .
Трето, што се однесува бар за мене ова е навредувачка содржина ама јас не се навредувам пошто знам дека ти од не знаење (ке ти докажам) и не знаеш дека не знаеш си го постирал од некој што го напишал од негде кои и тие не знаат дека не знаат и се вртите во круг.


Пред да ти одговорам на овие ваши глупости треба да разјасниме некои работи а тоа се:

1.Темата е Кур;анот –со цитати (а.ш) а ова што си го постирал знаеш што е?
2.Можеш конкретно да ми дефинираш што е педофилија?
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Што знам, секс со 6 или 9 годишно девојче, мислам дека спаѓа под педофилија, ти што мислиш?
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Никола напиша:
Што знам, секс со 6 или 9 годишно девојче, мислам дека спаѓа под педофилија, ти што мислиш?
A kaj pishuva deka imale sex?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom