Љубов и монотонија?

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Кога барем едниот ќе почувствува знаци дека е можно врската да стане монотона, најголема грешка е да се премолчи и да се тера по старо. Колку и да не сакаш, премолчувањето влијае негативно, не си задоволен од она што се случува, се создава атмосфера на напнатост и нервоза која предизвикува незадоволство и кај другиот. И што настапува? Збунетост или партнерот не ни знае што ви се врти во главата, сигурно не ви шета во мислите и да знаете што точно мислите.
Како може некој да рече дека врската му е монотона? Нема ли способност да се зафати со проблемот? Да разговара и отворено да каже што му пречи? Убаво кажа погоре Кенгур:
тоа не зависи од љубовта, туку од партнерите колку ќе го дозволат тоа. со повторување на едни исти работи во врската и затварање во круг во кој се само двајцата партнери, настанува монотонија.
Јас разбирам да сакаш да поминуваш повеќе време со тој што го сакаш, никогаш да не ти е доста. Но, колку и да ти е интересно со некој, сигурно ти се појавува желба да се движиш и меѓу други луѓе (не мора посебно, може и двајцата), да се дружиш, а не точно во толку и толку часот да знаеш што ќе правиш (секој ден).
Спонтаност.
Можеби може да се врати во некоја нормала врската ако настапи монотонија, но за тоа треба и двајцата да имаат желба.
TeDDy BeaR напиша:
Pa mislam deka e normalno vo edna dolga vrska da dojde do period na monotonija koga "ama bas nisto novo ne se slucuva", no seto toa e rezultat na odnesuvanjeto na dvajcata partneri... zasto tie dozvolile toa da se sluci....
Што е тоа „ништо ново не се случува”? И колку може да трае тоа?
Точно, двајцата дозволиле да се случи тоа.
TeDDy BeaR напиша:
Ama eve na primer, vo mojot slucaj, bidejki se naogam vo edna takva faza vo vrskata, sto koga samo edniot se trudi a drugiot ne mrdnuva ni so maloto prste? I treba da raskinam so deckoto samo poradi toa? Mislam deka toa ne e dovolna pricina, zasto sepak se uste postoi ljubov, sto za zal toj ne znae ili ne saka da ja iskaze za da ni bide podobro... I sega sto ponatamu? Ostanuva samo da cekas.... i da se nadevas deka nesto ke se promeni
Прво. И тебе сеедно ти е? Верувам дека не ти е сеедно. Штом не ти е, зошто не преземеш нешто во врска со тоа? Па само ти да се трудиш, не ти доаѓа преку глава? Дали воопшто си му кажала дека ти пречи што не вложува и тој за врската да се одвива нормално? Јас сум за тоа веднаш да знае партнерот дека нешто ни пречи. Колку повеќе одложуваш нешто, толку полошо.
Второ. Велиш дека сеуште постои љубов. Како знаеш дека постои, кога велиш дека не знае или не сака да ја искаже? Треба некој да ти покаже, за да знаеш дека те сака.
Трето. Пасивно да си чекаш и да оставиш се` на надежта? Ако не направиш сам да биде подобро, чекањето и времето самите нема да направат. Ако партнерот не знае колку ти пречи или гледа дека не реагираш (ќе го протолкува како да ти одговара и тебе така), ќе продолжи да си се однесува исто. Човек продолжува да прави нешто додека не сфати дека е погрешно.

Се извинувам што си зедов слобода и се извинувам ако те навредив со нешто (не било намерно). Не можев да се воздржам да не пишам:smir:
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Темата треба да се сведе на едно oсновно прашање, кое BTW, Fortune го постави во својот пост, а тоа е: "Како може некој да рече дека врската му е монотона?"
Не наоѓам рационално објаснување, ниту во самиот себе, ниту во животните приказни на моите пријатели. Партнерот или самата врска да имаат недостатоци т.е. не е тоа што го бараме во животот, нешто што неможе да се смени или дискусија неможе да донесе нешто позитивно, тоа е нормална причина за раскинување, но монотоност некако ми е :tapp:

Ситуација: Те сакам многуууу, али монотон си ми, ќе посетам други библиотеки па после ќе ти се вратам да видам дали имаш нови книги... абе ајјј, ретардирачки изјави кои произлегуваат од недозреаната мисла "I need to fell alive"....

Јас се трудам да бидам понастрана од луѓе кои велат дека им е досадно-монотоно во животот или во врска... таа изјава е само показател за животната пасивност и недозреаност. Тоа се луѓе "пациенти" кои очекуваат некој да им го разубави животот, да добијат-доживеат нешто без да покажат личен животен ентузијазaм.

Што очекувате од партнерот? Што очекувате од самите себе? Вложување во врска<=>разбирање<=>почит => Дали го почитувате својот партнер?
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
Ако не си доволно созреан и спремен да љубиш не се нафакај на таков ризик. Зошто ?! Па после одредено време љубовта ке почне да бледе а таа новокомпонирана врска ке стане монотона. Зошто ?! Бидејки креативноста фантазиите таа мала романтика која делува како зачин во една љубовна врска сексуалното задоволство се доведени до еден степен каде што неможе повеке да се развијат. Зошто ?! Па кога едниот партнер ке почне да се филма во главата ја се трудам се обидувам да ја средам оправам врскава Но не иде....Додека другиот партнер ке почне на својте пријатели да кука : не иде, станува досадно, не е како на почетокот, нема веке интерес. Зошто ?! Партнерите веке немаат ни време за себе да се обидат да разговараат и да ја надминат таа монотоност, ако воопшто тоа е можно со цел барем и оној мал дел од љубовта кој е останат мегу нив да го зачуваат..оној мал дел кој ги исполнува и прави срекни.
Единствената глупа работа е во тие моменти што двата партнера почнуваат да се жалат како веке не оди, дека треба да се стави крај, да се направи пауза во врската, Но на никој од нив не му држи да се потруди да ја зачува таа врска. Во тој момент кога една љубовна врска ке добие етикета ( како монотона ) тогаш дефинитивно е и крај со таа љубов за срека или несрека на саканите.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Монотијата е изговор кога ќе избледат чувствата.Некој подоле кажа и по сто пати да го правам истото со тој што го сакам ќе ми биде најубаво.Ако веќе се губат оние емоции кон партнерот,монотијата како изговор само му ја навредува интелегенцијата.Најчесто се користи во долги врски,но и на двајцата им е јасно дека љубовта и страста исчезнуваат.Читај потпис...
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
152
Не верувам дека ако двајца се сакаат ќе им биде монотоно,тогаш проблемот е во тоа што едниот од нив или престанал да ја сака таа личност или сака нешто друго...
 

Necrophilia

Find Prettys Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Дивајн напиша:
Насловот веќе доволно кажува за темава, но сепак ... значи, дали може кога е присутна љубовта помеѓу двајца партнери да настане монотонија во врската?
Да во мојата претходна врска девојка ми сфати дека и е монотоно да е само со мене. Значи не општо врската туку неможела да биде само со мене...

Дивајн напиша:
Дали мислите или од искуство знаете дека е тоа нормална ситуација во една подолга врска или па според вас тоа е само доказ дека всушност не се сакаат партнерите туку нивните поранешни површни чувства преминале во навика која веќе почнува да се губи за да не остане ништо на крај?
повеке логично ми е болдираното. Во вистинската љубов не се чувствуваат негативни работи спрема партнерот.
Дивајн напиша:
И уште нешто ... дали сте ја користеле монотонијата како изговор при раскинување на врска (доколку мислите дека неможе да ја има заедно со љубовта) и дали ви прифатиле, а и дали вас ви го кажале истото и дали сте прифатиле дека е токму тоа проблемот?
подвлеченото: девојка ми ја користеше и покрај тоа што немаше монотонија во врската.
закосеното: ми го кажале и ме повредија, се чувствував виновен и покрај тоа што после ми го имаат кажано многу луге дури и девојка ми дека не сум јас виновниот.
болдираното: не не сум прифатил... Монотонијата може да се лечи доколку има љубов, има илјадници работи што можат да се направат за да се убие монотонијата.

сепак ако целта на темава е зошто врските се распагаат со вакви изговори, јас имам нешто да додадам, љубовта кај некои луге е хемиска реакција.
 
Член од
10 април 2007
Мислења
166
Поени од реакции
0
Fortune напиша:
Што е тоа „ништо ново не се случува”? И колку може да трае тоа?
Точно, двајцата дозволиле да се случи тоа.

Прво. И тебе сеедно ти е? Верувам дека не ти е сеедно. Штом не ти е, зошто не преземеш нешто во врска со тоа? Па само ти да се трудиш, не ти доаѓа преку глава? Дали воопшто си му кажала дека ти пречи што не вложува и тој за врската да се одвива нормално? Јас сум за тоа веднаш да знае партнерот дека нешто ни пречи. Колку повеќе одложуваш нешто, толку полошо.
Второ. Велиш дека сеуште постои љубов. Како знаеш дека постои, кога велиш дека не знае или не сака да ја искаже? Треба некој да ти покаже, за да знаеш дека те сака.
Трето. Пасивно да си чекаш и да оставиш се` на надежта? Ако не направиш сам да биде подобро, чекањето и времето самите нема да направат. Ако партнерот не знае колку ти пречи или гледа дека не реагираш (ќе го протолкува како да ти одговара и тебе така), ќе продолжи да си се однесува исто. Човек продолжува да прави нешто додека не сфати дека е погрешно.

Се извинувам што си зедов слобода и се извинувам ако те навредив со нешто (не било намерно). Не можев да се воздржам да не пишам:smir:
E pa bas mi e drago sto mi replicirase, ne me navredi, no ako slucajno sum zaboravila da spomenam (ili pak spomenav no vo pinakva smisla)... rekov, sto ako edniot se trudi a drugiot ne mrdnuva ni so maloto prste? Ne premolcuvam i kazuvam sto mi preci, mu davam mnogu jasno do znaenje deka treba i toj da napravi nesto za taa situacija da se promeni, ama znaes koj e negoviot odgovor koj postojano go dobivam? "Pa kako ne sfakas deka postojano mi vrsis pritisok so toa sto mi zboruvas?" I kako jas da reagiram na toa? Znaci sepak ostanuva samo da cekas i da se nadevas deka nesto ke se promeni ako navistina ti e dojdeno do nego! A mislam deka i nego ne mu e seedno...
 

Волшебник

....твој избор....
Член од
16 мај 2007
Мислења
220
Поени од реакции
4
Има моменти кого монотонијата ја потиска љубовта (ама тоа се случува кога партнерите се затвораат во еден нивни свет подолго време без воопшто да излезат на некоја шурка или едноставно да прошетаат)...но нетреба да седиме со скрстени раце...одма во акција.......промена на вообичаените работи кои биле интересни некој период одма изненадување поклон за вашата драга секси долн облека некој букет и одма се потикнуваат хормоните одма нови возбудливи моменти без да западниме во монотонија....
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
da moze da nastane monotonija vo vrskata, posebno vo nekoja podolga vrska... pa partnerite bi trebalo da se pogrizat da ne dojde do monotost vo vrskata, treba da se pravat nekoi novi raboti, a ne kako nekoja rutina da bide sekoj den isto... tie novi raboti dovolno bi bilo da go smenat mestoto (kaficot) kade sto izleguvaat za malku da im se osvezi vrskata... toa e samo eden od mnogute primeri koi mozat da se primenat za da ne se pojavi monotonija...
 
Член од
10 април 2007
Мислења
166
Поени од реакции
0
Maca напиша:
da moze da nastane monotonija vo vrskata, posebno vo nekoja podolga vrska... pa partnerite bi trebalo da se pogrizat da ne dojde do monotost vo vrskata, treba da se pravat nekoi novi raboti, a ne kako nekoja rutina da bide sekoj den isto... tie novi raboti dovolno bi bilo da go smenat mestoto (kaficot) kade sto izleguvaat za malku da im se osvezi vrskata... toa e samo eden od mnogute primeri koi mozat da se primenat za da ne se pojavi monotonija...
se soglasuvam so tebe. no neli bi trebalo dvajcata da se trudat okolu toa vrskata da ne dojde do taa "monotona faza"? No sto koga samo edniot se trudi, sto togas? :toe: Procitaj gi prethodnite moi postovi, ako sakas da mi odgovoris na prasanjeto...
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
33
Поени од реакции
0
Монотонија може да се јави во една врска безразлика колку љубов има.Монотонијата се јавува пораки ред други причини,запоставеност,преокупираност со нешто друго,можеби и секој ден поминат заедно вееке станува монотонија и секој си бара слобода,малку свое време.Не знам ,има повеке причини поради што се јавува монотонијата.Но минлива е ,доколку постои љубовта ако малку се потрудат ке ја надминат и таа монотонија што ги снашла.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Монотонијата може да завладее, може да предизвика и криза во врската, но тоа не значи дека нема љубов или дека престанала љубовта, туку ете се случува некој период кога работите стагнираат. Кога ќе се примети и најмал знак на такво нешто, треба двајцата партнери да пробаат да направат некоја промена, да внесат некоја свежина во врската. Монотонијата често може да се јави особено ако е врската подолга и обично се работи само за период кој може да биде надминат, ако и двајцата партнери се потрудат да донесат нешто ново во врската. Нормално потребна е желба и труд и од двете страни.
 
Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
Па,да речиме дека доаѓа многу пати до случај на монотонија.Ама...треба малце и двајцата да се потрудат.На пример,да си дадат поголема слобода т.е тој да излезе една вечер со другари а таа со другарки и да не се видат цела вечер и оооопп утредента одма желба за да се видат,се е различно.Ако верувате дека постои монотонија во врската ваша тогаш не седете со скрстени раце,превземете нешто... и најчесто таа настапува кога двајца се затвораат и не примаат никој во својот круг.Здивнете малце,прошетајте,ќе има време да сте заедно и цел живот ако ви оди врската!
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Монотијата е изговор кога ќе избледат чувствата.Некој подоле кажа и по сто пати да го правам истото со тој што го сакам ќе ми биде најубаво.Ако веќе се губат оние емоции кон партнерот,монотијата како изговор само му ја навредува интелегенцијата.Најчесто се користи во долги врски,но и на двајцата им е јасно дека љубовта и страста исчезнуваат.

Кога се двајцата заљубени и да молчат им е убаво.Но прашањето е,зошто сега не им е интересно?
Многу долго молчеле.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Кога се двајцата заљубени и да молчат им е убаво.Но прашањето е,зошто сега не им е интересно?
Многу долго молчеле.
Не сум помислил на ова, убава поента...

Сепак, монотонија може да има во врската. Пред се во нештата кои ги правиме, како го поминуваме секојпат времето заедно и сл. после подолго време се заситуваме од тоа и осеќаме вина зашто е тоа така. Зашто не е ко “порано“ :toe: што се сменило.. и немора да биде поврзано со чувствата, сепак во се треба да постои дозираност, разноликост.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom