Да се пуши или не?

Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Абе ајдеее те молам не аздисувај сега. Мене ме интересира што ако се престане со производство? Мислиш воздухот ќе биде почист? Луѓето ќе живеат подолго? Не сметаат фабриките без филтри, сметаат цигарите?! Не се согласувам со тебе за ова твое мислење!
Јас сум страшен пушач и тепам по една кутија дневно од овие .



Ако државата пропагира за штетноста од цигарите а од друга страна се вртат милиони заработка тоа за мене е дволичност.За мене лично пиење кафе без цигара е незамисливо и ако за мои пари не може да седнам во кафич и да запалам цигара уз кафе е повреда на моите права.
 

Велко камионџијана

Кенгur Lavoви гроup
Член од
20 март 2009
Мислења
379
Поени од реакции
98
Во затворена просторија, во кафана, некој бара чист воздух?
Тоа го има надвор.
На кого му смета чадот цигарски - надвор!
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.938
Поени од реакции
29.792
А воздухот е многу чист па таа само од цигарите кашла :smir:
Па, колку ме служи памтењето, не одевме тој ден со гас маски, ниту па некој друг се удави како неа...
Ама и ти шо викаш... од кај да знам може некој пуштил некаков гас што делува само на жени во поодминати години :/
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Во затворена просторија, во кафана, некој бара чист воздух?
Тоа го има надвор.
На кого му смета чадот цигарски - надвор!

Баце признај..од коа е воведен законот за пушење..не е по добро за седење во кафани? коа нема бели облаци..или ајде еве..на свадба сеа шубаво..ќе отидеш ќе си изиграш чисто се..а не порано ќе играш,ќе се испотиш а у натре чуревници и ќе излегуеш надвор..не збори џабе..друго е коа седиш во кафана со чад друго е во чисто...мене лично не ми смета димот и баш ме заболе за ваш пушачите исто ко шо и вас ве заболе дали мене ми смета или не!:smir:
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
4.039
Поени од реакции
9.227
Законот за (или против?) пушење по кафиќите е донесен заради одмазда.

Гујо, Милошоски и Јанкулоска (и другите дегенерици кои се со нив) кога биле помлади не ги пуштале во кафичи и дискотеки дека не биле доволно кул/личеле на ментални/не ги депилирале брковите......................и сега со ова се обидуваат да им се одмаздат на сите. Демек сега одете по кафиќи али нема да ви е убаво, надвор ко мрднати ке пушите мухахахаха..........

Иста приказна е со алкохолот до 19 часот (или 21 летно време), јас работам до 17, понекогаш и 18 часот. Дур дојдам дома, јадам и слично веќе фатило 19. И немам шанси легално да купам пиво и да ги викнам другарите на фудбал или вино и да ја викнам девојка ми на вечера. Зошто? Затоа што гораспоманатата екипа во младоста немале другари а ни девојки/дечковци за да ги викаат по дома и сега ете се одмаздуваат да видиме сите како ни е. Гујо и Милошоски се геј (децата не се нивни) а Јанкуловска со брковите не ја сакал никој.

Среќа во маало обавезно има еден/двајца локални продавачи што ги знаеш па во последно време се снаоѓа човек.

Инаку околу пушењето, нека се избере кога ке се отвара кафиќ или бар дали ке биде за пушачи или за непушачи, па да видиме кој ке опстане после првиот месец.

Кафани и ресторани ајде, стварно не оди јадењето во задимени простории, али во бар/паб/кафич, не ми иде пивото без цигара.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.738
Поени од реакции
11.220
Баце признај..од коа е воведен законот за пушење..не е по добро за седење во кафани?
Исти курац е, облеката пак ти смрди на комиње кога ќе си дојдеш дома.
 
V

vlako088

Гостин
Дефинитивно да не се пуши!!! Св. Николај владика Охридско-Жички вели: Да требаше човекот да пуши ќе имаше оџак. Несвојствено е од устата на човекот да излегува чад.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Овој закон е навистина тапа, подобро ќе беше да направеа како што мислеа да прават а тоа е: Еден дел за пушачи да си биде заграден фино и убаво и да си се дават и голтаат чадови од разноразни цигари. Така на пример тие што пушат Родео, ќе имаат можност да пробаат и Давидоф од некој друг, тие што пушат Вест ќе пробаат Малборо од некој сосем трет, по можност и по некоја еколошка за прочистување катран и така..........Овие што не пушат пак ќе можат на раат да си ја ждерат салатата без притоа некој да им дува низ цефка со цигарите, или пак ќе си ја пиеа жолтата без престан и така натаму....

Арно ама Македонче како Македонче, никогаш не е задоволно, и за овој закон следеа „критики“ (мислам ти се молам хелоуууууу критики следеле од „ајде да се дрогирамо па нек ти очи сјаје“....) од нашата јавност која е со големина на квартал на Њу Јорк. Критиките беа: „Е даааааа бееееееее, сега јас ќе одам со друштво и сега другарчето што не ми пуши, ќе треба да седне ваму, а јас онаму и така ќе се двоиме“. Епа нема и „јаре и паре“ односно не можеш да добиеш две задоволства, ќе мора едниот да попушти и готово, на крај крајава ако не му се попушта на пушачот нека излезе и „и попуши мало оно знаш“ надвор.Истото важи и ако ја смениме ситуацијата, ако на овој не му се влегува во просторија каде што не се гледа прст пред око влези во ВЦ кај пушачите и затвори се и слушај го некој пушач како го разработува гравот над шољата и „што и да е ќе поминнееееееееее...“ Што би рекол Владо Јаневски. Брзо и ефикасно тоа...
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Окорели пушач гнури на 20 метри по пет минути :wink: и тврди дека тоа му ги опушта плуќата и дишењето

"Anyone who thinks this is an example of what a non-smoker's lungs can do will be disappointed," says Hugh-Jones. "Sulbin smokes like a chimney. He says it relaxes his chest."


http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-12151830.

 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Категорично НЕ! Имајте спортски дух , не си ја загадувајте душата!
 
E

elena.

Гостин
Окорели пушач гнури на 20 метри по пет минути :wink: и тврди дека тоа му ги опушта плуќата и дишењето

"Anyone who thinks this is an example of what a non-smoker's lungs can do will be disappointed," says Hugh-Jones. "Sulbin smokes like a chimney. He says it relaxes his chest."


http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-12151830.



Другар, може ли да кажеш еднаш твое мислење на определена тема, а не тука постојано гуглуваш/копираш/пејстираш. Стварно ми изгледа глупо. А, и дополнително прашање: шо е финтава шо се ти е напишано на грчки? Just wondering, no hard feelings. И извинете за :eek:ftopic:.

Он топик: Не пушам. Сметам дека е добар законов, многу поубаво ми е кога не смрди на цигари во кафич или дискотека...а посебно ме нервираше во ресторан или кафана додека јадам некој да ми пуши. Не знам како им е на пушачиве, ваљда им е ладно сеа на студов надвор да мрзнат, али они си одлучиле да пушат и мора да се држат до правилата, I don't care.
 

spaso

Search Pretty Girls from your city for night
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
FALA BOGU NE i ne pusam !! Onie koi pusat ke im kazam neka gi ostavat vo ovoj moment koga ke go vidat mojot komentar !!
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.428
Поени од реакции
6.073
Еден плус со законов е што ние пушачиве имаме помалку шанси да фатиме грип ,додека непушачите дишат вируси и бактерии внатре ние на чист воздух си уживаме :pos: Него убо се погоди не толку ладна зимава ,да мојш и надвор да уживаш :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Другар, може ли да кажеш еднаш твое мислење на определена тема, а не тука постојано гуглуваш/копираш/пејстираш. Стварно ми изгледа глупо. А, и дополнително прашање: шо е финтава шо се ти е напишано на грчки? Just wondering, no hard feelings. И извинете за :eek:ftopic:.

Он топик: Не пушам. Сметам дека е добар законов, многу поубаво ми е кога не смрди на цигари во кафич или дискотека...а посебно ме нервираше во ресторан или кафана додека јадам некој да ми пуши. Не знам како им е на пушачиве, ваљда им е ладно сеа на студов надвор да мрзнат, али они си одлучиле да пушат и мора да се држат до правилата, I don't care.
Чуј другарице , мое право е што сакам да правам -тебе уво да не те боли-нит ти се мешам, нит барам од тебе тоа- затоа фурај си и не туку кажувај гачки-уосталом што ти е тебе гајле јас што правам- да не имаш некаков проблем???? ај земи запали една - ќе се релаксираш и нема да им одиш зад петици на другите .
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
948
Јас сум 100% сигурен дека сите тие подржувачи на битката против пушењето ( зборам за машките) кога ќе им дојде некоја цура нема ни А ни Б да кажат кога таа ќе запали цигара пред нив и ќе им дувне во лице!

Сите тие се јаки додека не видат некоја на штикла 15ка!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom