Joomla

  • Креатор на темата vasildb
  • Време на започнување
Член од
6 септември 2007
Мислења
134
Поени од реакции
4
Иди у Администрациониот Панел -> Menu -> topmenu и таму ги имаш сите опции, доколку не сакаш да се покажува ќе ја штиклираш таа страна и ќе кликнеш на Unpublished, или десно има една иконка(под Published) ќе кликнаш на неа.
Не сме се разбрале. Ја сакам да ја има страната. НЕСАКАМ да се покажува HOME на страната. значи убао што си го има горе у менито. несакам да го има доле у просторор за артикли.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Не сме се разбрале. Ја сакам да ја има страната. НЕСАКАМ да се покажува HOME на страната. значи убао што си го има горе у менито. несакам да го има доле у просторор за артикли.
Епа истото ќе го направиш, само наместо во topmenu, влези во mainmenu. ;) Горе имаш "Menu" и од таму ги местиш сите менија кое да се покажува, кое не.. да му смениш име, да додадеш ново и сл.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
ПОМОШ ЗА JOOMLA! CPANEL?

Mi treba pomos vo vrska so CPANELOT na joomlata. Imam hosting na t-home, instalirav joomla, megjutoa nemam cpanel. Moze da se instalira otposle? Fala odnapred!
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
T-home не дава CPANEL ... значи нема да можеш да го имаш ....
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
44
Поени од реакции
2
T-home не дава CPANEL ... значи нема да можеш да го имаш ....
добро зошто мешаш баби и заби.
тој убаво рече дека има проблем со CPANEL на јоомлата. тоа нема никаква врска со cpanelot на t-home
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
Дечки, инсталирав JOOMLA 1,5 на мојот домен, само немам CPANEL od t-home. Мора да се инсталира тој CPANEL од t-home, или постои и алтернативно решение? Фала однапред!:toe:
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
44
Поени од реакции
2
Дечки, инсталирав JOOMLA 1,5 на мојот домен, само немам CPANEL od t-home. Мора да се инсталира тој CPANEL од t-home, или постои и алтернативно решение? Фала однапред!:toe:
добро.можеш да бидеш попрецизен. сакаш контрол панел за Џомла или сакаш контрол панел за t-home.
како што веќе виде t-home немаат контрол панел. + тоа со самата инсталација на џомла треба да имаш cpanel
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
16
Поени од реакции
0
Со самата инсталација на џумла, имам контролен панел. Меѓутоа, јас не зборувам за тој контролен панел. Постои и CPANEL кој треба да го инсталира провајдерот. Прашањето ми е, дали можам да го направам тоа сам?
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
досеа во т-хоме ќе ги имаше прашано дур чекаш на темава... :toe:
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
44
Поени од реакции
2
Со самата инсталација на џумла, имам контролен панел. Меѓутоа, јас не зборувам за тој контролен панел. Постои и CPANEL кој треба да го инсталира провајдерот. Прашањето ми е, дали можам да го направам тоа сам?
ти очигледно самиот не знаеш за што зборуваш :D
+ тоа ако ти требе CPANEL од t-home, ти рекоа дека неможе да добиеш
незнам што друго не е јасно
 
Член од
16 март 2008
Мислења
51
Поени од реакции
3
И уште ти треба ? Пиши ми приватно ќе средиме.
 
Член од
26 ноември 2007
Мислења
55
Поени од реакции
3
ИТНО МИ ТРЕБА ПОМОШ

Треба за неколку дена да качам страната на интернет ама немам работено во јоомла пола година се заборавив некои работи.
Значи прашањето ми е каде се менуваше енкодингот во јоомла дали тоа беше во темплејтот или во јоомлата? И каде се наѓаше тој индекс фајл кај што требаше да сменам? :jaj:
 

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Има ли некој да ми даде македонски превод за Џумла 1.5. Овој тука несака да се инсталира. Ми јавува "Error! Could not find a Joomla! XML setup file in the package."
 

Kajgana Shop

На врв Bottom