Дали живееме во сегашноста?

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Дали живееме во сегашноста?
Дали можеби со постојаните мисли за нешто што ни се случило и сме направиле или што треба да ни се случи и да направиме, на некој начин постојано живееме во и со минатото или иднината?

М?:pusi:
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Не е дека не живееме во сегашноста,само се навраќаме во минатото размислувајки околу тоа што сме погрешиле,каејки се и наогајки начин како да не ја повториме грешката
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ја живееме сегашноста, го сонуваме минатото, а се надеваме на иднината, барем јас така го разбирам тоа... постојано се навраќаме на минатите моменти кои никогаш нема да се вратат, но сепак мислиме на нив...загрижени сме за иднината бидејќи не знаеме што носи таа со себе...
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
"Well, some folks look back on a lifetime of yesterdays,
dreaming of what might have been.

And others they dwell on the thrill of today,
they don't care if they loose or they win.

But then there are those who remember those younger days,
living and learning and growing along...

knowing tomorrow will soon be a yesterday,
fixed in a photograph, lost in a song."

* "Fixed in a Photograph, Lost in a Song" - Michael Spiro
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
Prvo dokazhi deka postoi segashnost..
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Koj zivee vo minatoto ne e covek za idninata,treba da se uci od minatoto za da se nauci nesto sto ke ima korist vo idninata.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
zavisi od tebe kako gledas na vremeto, nie sme na zrno pesok, a od zrno pesok ne mozis da vidis kolkava e pustinata :)
i kade se naogas
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Се зависи од човекот и од тоа во кој период му одговара лично него да живее.Има некои луѓе кои живеат од сеќавања,има луѓе кои живеат за иднината и полагаат многу надеж во неа,а пак некои едноставно живеат од денес за утре.Единствено се сложувам дека минатото треба да го оставиме зад себе,затоа што какво и да е не можеме да го направиме подобро отколку што било тогаш.А со сегашноста на некој начин ја креираме иднината,па мислам дека овие имаат доста заедничко.
А за прашањето дали денес луѓето живеат во сегашноста-не.Денес сите сонуваат за подобро утре,сепак и утрето е иднина,а ретко кој нешто презема за да го поправи тоа утре.However,we got to hold on.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Интересно прашање но уште во поставувањето си го даваш одговорот :)

Ако ние ја планираме иднинате сепак ние вршиме нешто во сегашноста нели-планирање
Така да ние гледаме во минатото,ја предвидуваме иднината...но на крајот заглавени сме во сегашноста :)
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Сите физички живееме во сегашноста... А внатрешно не „прогонува“ минатото и не плаши иднината...:) Ама без разлика каде сме кога ќе затвориме очи и кога за момент ќе „одлетаме“ со мислата у некое друго време... Пак на крај се враќаме таму кај што сме, а тоа е секогаш сегашноста.:)

Или баш вака...
Mac)) напиша:
...но на крајот заглавени сме во сегашноста :)
:salut:
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
62
Дивајн напиша:
Дали живееме во сегашноста?
Дали можеби со постојаните мисли за нешто што ни се случило и сме направиле или што треба да ни се случи и да направиме, на некој начин постојано живееме во и со минатото или иднината?

М?:pusi:
Covek sum sto znae kako denot da si go napravi interesen i ubav, pa makar da se naogam i vo teshki momenti....Se raduvam na sitnicite i znam da go sakam zivotot....
E sega, koga se naogam na raskrsnica na zivotni prashanja, sumiram i ziveam vo site vreminja, za najdobar ishod:back:
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Јас знам дека си живеам во сегашноста! За другите не знам. Животот е пред мене и никако не смеам да живеам во минатото!
 

BoYd

женско сум
Член од
1 февруари 2007
Мислења
707
Поени од реакции
4
Јас пробувам да живеам во сегашноста,без да размислувам или да се каам за минатото и со помалку страв од иднината.Мислам дека ми успева.Ако ништо друго барем да научам да не жалам за поминати работи.Стравот за иднината ми е поприфатлив.Неизвесноста плаши.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
Абе кој ми го избриша мислењето?? Шит! Ме откри матриксот...can't beat the system...:(
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Живеам во сегашноста,баш во сегашноста го пишувам овој пост,во сегашноста гледам во мониторот и пишувам на тастатурата.Во сегашноста се присетувам на моменти од минатато,на кои сакам да се потсетам,во овие моменти може да помислам и што понатаму.Значи јас мислам дека сите мисли,дејствување,планирање...се случуваат баш сега во моментот,односно во сегашноста.Ако јас во овој момент не помислам на минатото или иднината,ќе ми остане она што го перципирам во моментот.Неможам да се вратам во минатото,неможам да се вратам ни 5 минути поназад,незнам ни што ме очекува за 5 мин.Живеам тука и сега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom