Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Од тоа што јас го имам прочитано во мојот договор е дека пред да истече доколку никоја од двете страни не го раскине тој автоматски се продолжува за периодот колку што траел претходно, на пример ако си го склучил во 11.2008 и истекува 11.2009 и ако не се раскине тој автоматски се продолжува до 11.2010 за ова сум сигурен, прочитај го пак договорот ќе го најдеш ова.
Го пишуваше и кај мене па што? Нема теорија тоа да го направи без твоја согласност ... може само да продолжи да ти наплаќа додека официјално не се откажеш ... не е во нивен интерес да те откачат.
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Штом ти истече договорот, а ти не си ги известил дека сакаш да го завршиш, договорот автоматски се продолжува за уште 1 година. Точно, Телеком не можат без твој потпис да го продолжат договорот туку-така, ама ако ти текнува... ти си ставил потпис на првиот договор, а со тоа си се обврзал сите правила да ги почитуваш, а едно од нив е ова горново.
Не читате договори пред да ги потпишете?
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Штом ти истече договорот, а ти не си ги известил дека сакаш да го завршиш, договорот автоматски се продолжува за уште 1 година. Точно, Телеком не можат без твој потпис да го продолжат договорот туку-така, ама ако ти текнува... ти си ставил потпис на првиот договор, а со тоа си се обврзал сите правила да ги почитуваш, а едно од нив е ова горново.
Не читате договори пред да ги потпишете?
И сега ако сакам да го исклучам нема да ми дадат? Море мамето нивно од 1ви одам на Телекабел и телефонот и нетото ги исклучувам од нив 2000 сметка ми стигна за глупости:tapp::tapp:
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
108
Поени од реакции
1
Заборавив да прашам за нив. :D Ќе прашам утре, па ќе ве информирам.

Да не вртите страна назад. Еве copy/paste.

---

Од сигурни извори. Пакетите Max Optic ги имам, но сеуште немаат дефинирана цена.

Еве како иде.

1. Max Optic 30GB - 30/30 mbps download/upload.

2. Max Optic 150GB - 40/40 mbps download/upload.

3. Max Optic 300GB - 50/50 mbps download/upload.

4. Max Optic 600GB - 60/60 mbps download/upload.

Овие пакети се веќе при крај и од први се планира да се објават официјално. Сепак можни се и мали измени. Сеуште немаат дефинирана цена, но од прилика ќе бидат ефтини. =)

После надминувањето на лимитот брзината најверојатно ќе се намалува на 1 мбпс.

Деновиве ќе се распрашам дали лимитот ќе важи и за оние луѓе кај што сеуште нема оптика.
Po ova so go kazuvas ili si vraboten vo telekom ili nekoj drugar brat ovo ono:)Nego daj ti kazi koga ce se meste vo ostanatite gradovi ???2010 2011 2012 2013 ?:toe:
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
1. Max Optic 30GB - 30/30 mbps download/upload.

Посебно ми се допаѓа овој пакет. Правиш листа од 50-тина филма (DivX) ili 10-tina (DVD), кликаш download и за 12 часа си прекорачил големина на пакет :)))
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
206
Поени од реакции
43
1. Max Optic 30GB - 30/30 mbps download/upload.

Посебно ми се допаѓа овој пакет. Правиш листа од 50-тина филма (DivX) ili 10-tina (DVD), кликаш download и за 12 часа си прекорачил големина на пакет :)))
Исто како Макс 10 да го имаш.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
хахаха значи почнаа размислувањата за тоа како ке се поминува лимитот :)))))))))
ако ако така треба.
Јас сепак ќе останам без интернет, сега имам на оне нет така да нема да можам да ја искористам идеата на платоон. Едвај чекам да им го откажам договорот...
 

Тимче

HULK!
Член од
4 јули 2008
Мислења
4.537
Поени од реакции
238
Одприлика шо цена ќе имаат овие пакети? на 1000 и нешто би требало да е првиот по мое мислење:nesvest:
 
Член од
31 јули 2009
Мислења
206
Поени од реакции
43
Абе они нека качат трафик и на обичните пакети, Зашто ова не се трпи.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Сите ќе допреме до оптиката,секако дека прво Скопје-то ќе го опремат па ќе рашират низ МК...
1. Max Optic 30GB - 30/30 mbps download/upload.
за мене идеално...
 

AleksandarT

Reckless
Член од
16 ноември 2005
Мислења
180
Поени од реакции
9
Од сигурни извори. Пакетите Max Optic ги имам, но сеуште немаат дефинирана цена.

Еве како иде.

1. Max Optic 30GB - 30/30 mbps download/upload.

2. Max Optic 150GB - 40/40 mbps download/upload.

3. Max Optic 300GB - 50/50 mbps download/upload.

4. Max Optic 600GB - 60/60 mbps download/upload.

Овие пакети се веќе при крај и од први се планира да се објават официјално. Сепак можни се и мали измени. Сеуште немаат дефинирана цена, но од прилика ќе бидат ефтини. =)

После надминувањето на лимитот брзината најверојатно ќе се намалува на 1 мбпс.

Деновиве ќе се распрашам дали лимитот ќе важи и за оние луѓе кај што сеуште нема оптика.
Звучи доста интересно. Моментално најдобриот пакет за приватни корисници е 10 мегабита, за деловни корисници 16 мегабита , а за вработени најдобриот е 20 мегабита. Така да очекувам дека ако за приватни пуштат 60 мегабита би имало и појаки пакети за деловни и за вработени :)
дефинитивно конкуренцијата мора да падне со овие брзини :D
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Месецов ме заборавија тотално веќе 3ти ден со поминат лимит и не паѓа брзина:pos2::pos2::pos2:
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.640
Поени од реакции
52.507
А ќе ги додаваат во 3Max или посебно ќе бидат овие пакети.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
Месецов ме заборавија тотално веќе 3ти ден со поминат лимит и не паѓа брзина:pos2::pos2::pos2:
Зависи колку имаш пројдено кај мене нормално на 100ка кога правев 100гб не пагаше брзината одма но кога ќе направев 102.5гб тогаш пагаше, тоест не пагаше туку беше тиња пингови губеше главно за да не можеш да сурфаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom