Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
знам знам него ја сум многу заебан сакам одеднаш да праам минимум по 3*10 повторувања а не ми држи гзот и се нервирам али од понеделник почнувам машки па ќе се пофалам до каде ќе стигнам за едно 2 месеци :kesa:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Хаха, јас се спремам сега за на олимпијада.
Пратете го тренингов, шо го почнав месецов.

Гради - Бицепс

Бенч 6*10
Крос 4*10
Разбој 5*10
Скотова 5*10
Сајли 5*10

Нозе - стомачни

Клекнување 7*10
Лег флекс 5*10
На прсти 3*15
Стомачни 5*50

Рамо - Трицепс

Одручување 5*10
Потисок со дворачни 8*10
Во преклоп 3*10
Лат екстензија 4*10
Од чело 5*10

Грб

Лат влечење 8*10
Долна макара 5*10
Долни грбни 3*20
Стомачни 3*50

Аеробен

Трчање
Орбитрек
Весло
Стомачни
Склекови
Грбни
 

MileJebo

Complete
Член од
7 декември 2008
Мислења
231
Поени од реакции
41
Абе, брат4е да беше само тренингот сите Лепотани ке бевме.
Ако финтата ти е да се пофалиш. Болје ке ти биде кажи што исхрана, суплементаија користиш, по можност и хемии4е.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Абе, брат4е да беше само тренингот сите Лепотани ке бевме.
Ако финтата ти е да се пофалиш. Болје ке ти биде кажи што исхрана, суплементаија користиш, по можност и хемии4е.

Лепотан сум. :icon_cool
100% природно + 19% ддв.
Јадам се, голем гурман сум... си некој ден да одиме в меана? :)
 

MileJebo

Complete
Член од
7 декември 2008
Мислења
231
Поени од реакции
41
За оние коишто сакаат повеќе од креатин

HORSE POWER е комбиинација од 20 состојки кои што делуваат здружено-синергистички, што значи, взаемно состојките меѓусебно го појачуваат своето дејство. Оваа дружина работи заедно на зголемување на силата, издржливоста, побрз опоравок и подобро хранење на мускулите со крв. Horse Power ја зголемува продукцијата на нитриц-оксид(no) во организмот и на тој начин создава неверојатни резултати. Nitric-oksid е азотен оксид кој што создава анаболичко опкружување во телото со зголемување на проток на крв во тренираниот мускул, на тој начин овозможува мускулите да добијат повеќе кислород, повеќе хормони и повеќе храна.



Со користењето на Horse Power ќе го забележите следново:
-Неверојатна и долготрајна напумпаност на мускулите
-Зголемување на силата
-Поголема издржливост
-Побрзо опоравување од тренинзите...
-Ја зголемува мускулната маса


Една од причините зошто Horse Power предизвикува толку големо внимание во јавноста, е тој што,оние кој не реагираа на класичниот креатин, постигнаа неверојатни резултати, бидејќи во Horse Power има неколку здружени нови видови на креатин. Horse Power драстично ги зголемува залихите на гликоген, креатин, ја зголемува продукцијата на ATP и ја појачува ретенцијата нa гликогенот.



Епа де4ки, јас да споделам мое искуство, можам само пофални зборови да дадам за овој производ. Значи за во периодот кога го конзумирав овој суплемент бев премогу задоволен, Blood is pumping in u veins!

Елементите нема потреба да ги набројувам горе ви се наведени и можам слободно да кажам дека стварно ДЕЛУВА!



Bodybuilding, my life
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
^ Абе добро делува, ама после да не ни биде нешто? :)
Како и да е, не, вакви работи не би зимал :helou:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
ај некој малце повеќе што е навлезен у ова да ми каже како да симнам односно израмнам долни стомачни и нешто повеќе околу амино киселините?
 

MileJebo

Complete
Член од
7 декември 2008
Мислења
231
Поени од реакции
41
^ Абе добро делува, ама после да не ни биде нешто? :)
Како и да е, не, вакви работи не би зимал :helou:
Horse Power нее хемија друже, така да нејкам сега тука да те потикнувам да го земаш. Зошто секогаш пред да земеш нешто мора да си сигурен што е тоа, како делува, што содржи и можни последици. Од кога добро ке се информираш тогаш сам ке си знаеш дали е тоа што ти треба, за напредок на твоето тело или не.
Јас кажувам од мое лично искуство дека овој производ има неверојатна моќ, проследена со напредок кој може да се примети уште во првата недела, од почетокот со употреба. Сепак овој суплемент не го препорачувам за почетници, од проста причина што не им е потребен. Овој производ се конзумира кога ке осетите, застој во напредокот, кога ке приметите дека не можете да ја подобрите формата. Kако да се удирате во ѕид и никако не можете да поминете, тогаш ви е потребна малце коњска сила (мотивација) за да го рушите тој ѕид, и да продолжите да напредувате со неверојатно чувство(filling) кој може да ви го овожможи Хорсот. :vozbud::vozbud::vozbud: Дај малце Hard core. Доста глеам бисери на мудроста, од типот: ке ти паднат јајцата од протеини, ке оќелавиш од креатин, немој тоа хемија е а нема врска од хемија сите овие производи што се набројани тука се природно преработани, и ги има во секое јадење што ние секој дневно го внесуваме. Така да нее нешто измислено и тн.

ај некој малце повеќе што е навлезен у ова да ми каже како да симнам односно израмнам долни стомачни и нешто повеќе околу амино киселините?
Па амино киселините, најчесто се користат пред тренинг и после тренинг, зошто овозможуваат брза абсробација во мускулното ткиво. Значи мускулите се најранливи после тренинг и имаат потреба од брза абсорбација на прот односно амино, кој ке го забрза нивниот раст. Значи во една капсула мислам имаше по 4 грама прот, што е доста малку. Обично се препорачува да се конзумира по 40-50грама прот после тренинг, кој подоцна исто така ке биде проследен со добар PWM (post work out meal). Обично амино киселините се во менито на сите билдери во фазата на чистење односно дефиниција, значи тогаш е најпотребна нивната конзумација. Бидејќи после кардио, тренинг нас ние е потребна брза абсорбација, што амино кисленините можат да ни ја овозможат. Сепак за почетници се препорачува да се зема, чист прот во прашок, исто така добро е да се напомене дека има течни Амино Киселини кој уште повеќе го забрзуваат процесот на абсорбација, ама не би ти ги препорачал бидејќи нашки кажано изгор се скапи! А за долните стомачни имам уште еден куп да се пишува ама ке пробам во кратки црти малце да те запознаам со основите. Значи прво и основно стомачните се прават во кујна. Што значи ова: ова значи дека, мора максимално да внимаваш на исхранта посебно на внесот на протеини и јаглени хидрати, масти. Исто така значајна улога за добивање на толку посакуваните коцкички, игра и кардио вежбите. Значи ти треба да го зголемиш внесот на прот, сега незнам да констатирам тука според тежината пута два. Знаци ако си 80кила ке ти требаат 160 грама на прот. За јаглени хидрати никогаш не смееш целосно да ги отфрлиш, ама треба значително да го намалиш нивниот внес, за да го доведеш организмот во фаза да ги согорува масните наслаги, тогаш се слабее, што значи тогаш ги губиме тие масни наслаби што толку сурови ги прекриваат нашите, толку посакувани стомачни, никоаш не заборавај да внесуваш и масти, тиа исто имаат многу значаја улога, значи не сите масти се лоши, а тебе во овој период многу потребни ти се мастите од растително потекло кој можеш да ги најдеш во омега 3,6,9 и др. Значи добра би ти била комбинацијата во периодот на чистење (намалување на телесната тежина) да конзумираш амино киселини, после секој тренинг,кардиот,и други тежински оптоварувања на кој го изложуваш твоето тело, одлично би му дошло одма после тоа да внесеш Амино Киселини. Има уште многу да се пишува тука ама во друга прилика
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
^ Абе добро делува, ама после да не ни биде нешто? :)
Како и да е, не, вакви работи не би зимал :helou:
проверена работа нема ништо страшно само вкусот не му е баш нај нај како што треба
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
а има некој искуство со амино ? не само текст да ми даде за што и како служат, тоа го знам, но дали некој ги пробал и кои се неговите резултати...
 

MileJebo

Complete
Член од
7 декември 2008
Мислења
231
Поени од реакции
41
а има некој искуство со амино ? не само текст да ми даде за што и како служат, тоа го знам, но дали некој ги пробал и кои се неговите резултати...
Епа друже, Аминото не се магични капсули(далеку од тоа) и никој неможе да ти каже конкретно како делуваат, бидејќи немаме сите ист организам. Немој да очекуваш многу од нив бидејќи тие ти се споредна работа, ДОДАТОК! Ако ме сфакаш што ми е поентата, не ми е целта да ти кажам не ги земај не вредат, зависат многу фактори од тоа како ке делуваат врз тебе. Ако мислиш само да ги земеш нив без правилна: исхрана, тренинг,одмор итн. Да ти кажам искрено тоа ти е чисто фрлање пари.
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
не не, немислам само да пијам додатоци и да слабеам... далеку од тоа, вежбам веќе некое време секој ден, исхраната...сеа нова година празници неможе да ги промашам, али планирам ако земам нешто такво да се придржувам на исхрана. Па сакав да знам дали некој ги има пробано, и како делувале кај него, како се хранел, колку вежбал и на изглед дали симнал нешто, килажа не ме интересира, и 150 да бидам само да немам вишок сало... да биде мускул... значи поконкретно, дали стварно го топи салото или не.
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
не не, немислам само да пијам додатоци и да слабеам... далеку од тоа, вежбам веќе некое време секој ден, исхраната...сеа нова година празници неможе да ги промашам, али планирам ако земам нешто такво да се придржувам на исхрана. Па сакав да знам дали некој ги има пробано, и како делувале кај него, како се хранел, колку вежбал и на изглед дали симнал нешто, килажа не ме интересира, и 150 да бидам само да немам вишок сало... да биде мускул... значи поконкретно, дали стварно го топи салото или не.
батка за делување делуваат само многу зависи и од физиолошкиот систем пошто не сме сите исти кај некого делува побргу и повеќе кај други поспоро и понеефективно и сл. ти пробај па ако не делуваат со интензитетот што мислиш дека би требало па смени ма неколку видови и типови на додатоци за слабеење
 

BSN

Член од
15 јануари 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Абе, брат4е да беше само тренингот сите Лепотани ке бевме.
Ако финтата ти е да се пофалиш. Болје ке ти биде кажи што исхрана, суплементаија користиш, по можност и хемии4е.

BSN NO-XPLODE VO KOMBINACIJA SO CELLMASS DEFINITIVNO BROJ EDEN.
NEPOSTOI VO MOMENTOV POJAK BREND.POGLEDNETE BSN.COM
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Од 01.02.2009 до 01.05.2009 хард-кор тренинг во теретана...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom