Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

MileJebo

Complete
Член од
7 декември 2008
Мислења
231
Поени од реакции
41
Па ако немаш сила, може и кила да си фатиш... :uvo: или ако не си цврст доволно да ти пукне некој пршлен, да ти си го повредиш рамото со долготрајни болки.
Вака значи, наместо да влеваш непотребен страв, многу попаметно ке ти беше да напишеш како превентивно да се делува, за да не настапат овие последици. Значи Чучњевите не се препорачуваат за тинејџерите пред се, поради тоа што во тие години нашето тело расте и се развива со наголем интензитет, и нашето тело не треба да се изложува на дополнителен товар, бидејќи значително може да го успори нашиот раст и може да дојде до несакани повреди на рбетниот столб. Но во никој случај нема да биде штетно, доколку се прави со минимална тежина, што за секој човек нее иста. Исто така од преголем напор односно тежина може да дојде до КИЛА!!! што е една од посериозните повреди што настанува како последица од несовесно вежбанје и прекуумерен товар. Значи можеш слободно да ги правиш овие вежби, само внимавај на тежината и задолжително добро ЗАГРЕВАНЈЕ! пред тренинг.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
За мртво дигање колку кг ќе е најдобро да дигам?

И дали треба за 50кг товар да си купам каиш за да не ми се појават кила или за 50кг не треба?
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.563
Поени од реакции
6.684
Само што си земав Гејнер (Universal Anabolic Gain Fast) и Креатин (Univerzal Micronized Creatine) најдобриот што сум го пиел до сега! Така да за едно 4 недели до месец и пол ке ви пишам резултати, Поз
 

MileJebo

Complete
Член од
7 декември 2008
Мислења
231
Поени од реакции
41
За мртво дигање колку кг ќе е најдобро да дигам?

И дали треба за 50кг товар да си купам каиш за да не ми се појават кила или за 50кг не треба?
Пожелно е да се носи појас, независно од тежината. Слободно земиси појас, и никој неможе да ти каже колку да дигаш, ти сам најдобро си го знаеш сопственото тело, и сам треба да процениш колку би требало да дигаш.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Пожелно е да се носи појас, независно од тежината. Слободно земиси појас, и никој неможе да ти каже колку да дигаш, ти сам најдобро си го знаеш сопственото тело, и сам треба да процениш колку би требало да дигаш.

Фала многу на советот...
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Незнам дали да земам Амино... искрено, скрос се безопасни или може да направат проблем ?
 

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
Немој стероиди, штетат на срцето, и тоа многу. Прочитај некои мои постови и на билдериве 4-5 страни поназад. Гледај што помалку хемија да внесуваш во тебе.
Се заебавав:kesa:

А би сакал да ми препорачате нешто како креатин,глутамин,амино и тн
т.е некој микс да направам :smir:
Можат само да ти направат проблем за џебот, за друго ништо :)
А тоа што има голем процент на естроген и што можам цициња да му растат не кажуваш а?:pos2::pos2::pos2:





БТВ мртво дигање беше за грб така?
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.563
Поени од реакции
6.684
според мене најдобриот креатин во комбинација со 100% протеинче или гејнер очекувајте добри резултати.
 

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
да.. еректорите(дел од грб), глутеус, трапез, квадрицепс..

многу добра комплексна вежба за зголемување на општата снага.


Ова беше така?

според мене најдобриот креатин во комбинација со 100% протеинче или гејнер очекувајте добри резултати.
Абе Роки,немој стероиди да користиш многу штетни биле:pos2:


Само природно:baeh::baeh:
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.388
Поени од реакции
25.182
Само природно:baeh::baeh:
Природно си е природно. Ама за жал, додека некои си кркаат потајно хемија и за два месеци се направиле дефиниција и пол, другите за два месеци ништо којзнае колкаво напредување. Таквите ќе ме комплексираат мене и останатите кои не земаат ништо.
Но најдобро е човек кога оди в теретана, да си вежба само за себе.

Како што спомна некој член погоре, сака да крева повеќе.
Види бате, не се мери со некој друг кога станува збор за тежина. Не се форсирај премногу, колку можеш толку. Не ќе ти пишат минуска ако не кренеш 50 на гради денес.
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.563
Поени од реакции
6.684
Абе Роки,немој стероиди да користиш многу штетни биле:pos2:


Само природно:baeh::baeh:[/QUOTE]

Роки од стероиди до Креатин има Огромна разлика ,креатинчето не делува на тестиси како стероидот :pos2:

Иначе не се кријам што земам "Хемии" пред да почнам да ги земам многу слабо ми идеше а се праев по добар терк али одкога се одлучив да земам мислам дека нема да престанам да зимам се додека везбам во теретана.Јас незнам што гледате штетно во нив? Зборам за креатин,гејнер,сурутка,глутамин,амино па тие не се штетни туку се додавки на исхрана и побрзо го поврзува телото со храната што ја внесуваш,мој совет е ич да не се мислите да земете само немојте стероиди многу се штетни,,,и да се разбереме држи вода и тоа дека природно си е природно али "неприродното" дава побрзи и поголеми резултати....Ваше е да си одлучите :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom