Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
Сакам да знам дали вежбањето со тегови може да предизвика проблеми кај срцето бидејќи вежбам од 12-13 год,но не толку професионално а сега имам 17. Но сите ми викат дека идеална возраст била од 21 година па дури и докторот :toe:
Драпај си меот муабети:nesvest:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Сакам да знам дали вежбањето со тегови може да предизвика проблеми кај срцето бидејќи вежбам од 12-13 год,но не толку професионално а сега имам 17. Но сите ми викат дека идеална возраст била од 21 година па дури и докторот :toe:
Како активен спортист, би те советувала да одиш почесто на контролни прегледи, на ехо, ЕКГ и да ја следиш работата на срцето најмалку на секои 6 месеци. Инаку возрасна граница за занимавање со физичка активност нема, никогаш не е рано и никогаш не е доцна.
Никој спорт не предизвикал здравствени проблеми, а најмалку срцеви. Срцето и мускул и со годините се развива, така да на таа возраст се уште не е развиено, затоа треба почеста контрола и преглед:smir:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
super e body building no stomak mislam deka se skida najtesko a bas tamu najveke se debeleam, ama pijam koka koli asega ne, pa valjda ke bide bolje.
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Како активен спортист, би те советувала да одиш почесто на контролни прегледи, на ехо, ЕКГ и да ја следиш работата на срцето најмалку на секои 6 месеци. Инаку возрасна граница за занимавање со физичка активност нема, никогаш не е рано и никогаш не е доцна.
Никој спорт не предизвикал здравствени проблеми, а најмалку срцеви. Срцето и мускул и со годините се развива, така да на таа возраст се уште не е развиено, затоа треба почеста контрола и преглед:smir:
Да, ама на лето посебно, ако се преоптовариш со големи тежини, многу лесно може да дојде до краткотраен проблем со срцето, а ако тој краткотраен проблем се повторува секој ден, може да дојде идо посериозни оштетувања....
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Сакам ваши мислења бидејќи докторот ми рече да се откажам од тегови бидејќи предизвикувале оштетувања на срцето и дека сум бил мал за вежбање:nesum:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ne znae doktorot, digaj tegovi ama nemoj mnogu tesko nego pomala tezina pojke puti ili golema tezina ama malku povtoruvanja i pij mnogu voda.
 
Член од
1 септември 2008
Мислења
5
Поени од реакции
0
Odam vo teretana podolgo vreme i rabotam so golemi tezini
Benc do 140kg na kosa klupa
Benc do 155kg na ramna (8-10 povtoruvanja)
Lat masina do 140kg
Ramo do 120
Noze na presa do 550kg(nozete mi se favorit)
ZA DOBAR TRENING I GOLEMI KILAZI TREBA DOBRA ISHRANA I DOBAR ODMOR!!!
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
Odam vo teretana podolgo vreme i rabotam so golemi tezini
Benc do 140kg na kosa klupa
Benc do 155kg na ramna (8-10 povtoruvanja)
Lat masina do 140kg
Ramo do 120
Noze na presa do 550kg(nozete mi se favorit)
ZA DOBAR TRENING I GOLEMI KILAZI TREBA DOBRA ISHRANA I DOBAR ODMOR!!!
а со што се боцкаш жити све и ако не се лажам за над 140 кг треба посебна шипка колку што сум упатен
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
dali svarno se stetni steroidi i dali ima vo tableti a ne so inekcii?
Не бе не, воопшто не се штетни, само што го слабеат срцето. Еден грам повеќе отколку што треба и ќе се "средиш". Занимавај се со спортов опуштено, не ти треба никакво ѓубре, поготово стероиди. Од витамини и протеини и добар сон, ништо повеќе.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Абе оди трчај некаде батали стероидите... Тоа што можеш да дигнеш 120 кг значи дека можеш да го кренеш еден автомобил од една страна без проблем. Што е претерано претерано е.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Во право си Џиш, и јас истото им го велам на сите. Не земам ни јас никакви стероиди, глупости, затоа што се тие тивок убиец. Можеби сега(за сегашно време зборувам), ќе се чувствуваш посилно и ќе набиеш мускули, но на 40 години ќе се доведеш да не можеш да излезеш од клиника. Ќе почнеш да се задишуваш и од обично качување на скали. Да не зборувам за тоа како ќе свиснат мускулите.
Едноставно целиот организам старее пребрзо, а срцето страда најмногу.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Odam vo teretana podolgo vreme i rabotam so golemi tezini
Benc do 140kg na kosa klupa
Benc do 155kg na ramna (8-10 povtoruvanja)
Lat masina do 140kg
Ramo do 120
Noze na presa do 550kg(nozete mi se favorit)
ZA DOBAR TRENING I GOLEMI KILAZI TREBA DOBRA ISHRANA I DOBAR ODMOR!!!
1. Не знам човек во Македонија што може да крене толку на нозе.
2. Не знам справа во Македонија што може да издржи толку тежина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom