Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
До пред 20 минути неќеше ни да чуе за ју тјуб или гугл, само македонските страници ги отвараше, тибам Ти Хоум и провајдеров мој кој нашол од каде да влече нет :S
 
P

Princ

Гостин
Princ dali samo kaj tebe od naselbata ti se resetira ruterot.
Во цело Кондово имаше чести ресетирања на ДСЛ-от. И тоа, во вечерните часови најчесто кога паѓаше за многу квалитетот на линијата. Пример, од 6-7 навечер не држеше 6 Мбпс па ме ставија на 5Мбпс. Тогаш се среди проблемот (иако тоа не е средување туку бегање од истиот) иако некогаш ни 5 не држеше линијата па често паѓаше. Сеуште има проблеми во регионов со квалитетот и брзината (имам другар што некогаш е на 1 Мбпс синхронизиран, некогаш на 5... ептен варијабилно) ама кај мене од вчера да не урочам се изгледа океј и дајбоже вака да остане, 2 ипол месеци го чекав ова.
Сега ме вратија на 6Мбпс ( Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:766 / 6.141 ) и ДСЛ-от не е ресетиран 16 часа (Uptime:0 days, 16:08:25) што е рекорд за мене. Не сакам да се радувам пред време, можеби случајност е, ама се надевам дека навистина е отстранет проблемот, барем кај мене.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.346
Поени од реакции
18.226
Во цело Кондово имаше чести ресетирања на ДСЛ-от. И тоа, во вечерните часови најчесто кога паѓаше за многу квалитетот на линијата. Пример, од 6-7 навечер не држеше 6 Мбпс па ме ставија на 5Мбпс. Тогаш се среди проблемот (иако тоа не е средување туку бегање од истиот) иако некогаш ни 5 не држеше линијата па често паѓаше. Сеуште има проблеми во регионов со квалитетот и брзината (имам другар што некогаш е на 1 Мбпс синхронизиран, некогаш на 5... ептен варијабилно) ама кај мене од вчера да не урочам се изгледа океј и дајбоже вака да остане, 2 ипол месеци го чекав ова.
Сега ме вратија на 6Мбпс ( Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:766 / 6.141 ) и ДСЛ-от не е ресетиран 16 часа (Uptime:0 days, 16:08:25) што е рекорд за мене. Не сакам да се радувам пред време, можеби случајност е, ама се надевам дека навистина е отстранет проблемот, барем кај мене.
Мора да ти средат, затоа што ако те сакаат како MaxTV корисник, треба да ти пуштат барем 10mbps.

А ако Кондово нема кабловска, тоа ќе биде полн погодок за Телеком.
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Мора да ти средат, затоа што ако те сакаат како MaxTV корисник, треба да ти пуштат барем 10mbps.

А ако Кондово нема кабловска, тоа ќе биде полн погодок за Телеком.
Нема кабловска. Можат, ама можеби не им се сака.
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Хммммм

Шо знам, незнам колку жители има Кондово, ама тоа се многу приклучоци.
Па има околу 5 и пол илјади.
Можеби ќе им се исплати ако инвестираат во опремата, а може и не.
 
P

Princ

Гостин
Од друга страна, мораат да ги отстранат проблемиве или ќе загубат ~50 корисници. Тоа што се случуваше (иако зборам во минато време, сеуште не ми се верува дека е отстранет проблемот... 2 ипол месеци се жалев, 16 налози отворени, месец дена чекам одговор на приговор...) ќе натераше голем број на корисници да го напуштат овој ИСП.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Дефинитивно вториот лош избор што го имам направено при бирање на провајдер...Има ли бре во оваа држава провајдер што има едвај еден ден во месецот здрав интернет?!
 
P

Princ

Гостин
Трн, не знам кој ти бил првиот лош избор, ама мислам дека живееш низ град па можеш да пробаш со кабелски ако сакаш, можеби подобри се од т-хоум. И нема во оваа држава асален интернет провајдер, според мое досегашно искуство. Искусив дека некои се поголеми пис оф шит, а некои помали. На тоа се сведува изборот :toe:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Еден безжичен ми беше првиот избор, вториов избор бетер...2 минути неможе конекцијата стабилна да остане...

Моето искуство со интернет е огромно, и категорично тврдам, статичка ИП адреса е нешто незаменливо...штета што скоро никој провајдер не ја практикува.
 
P

Princ

Гостин
Го искусував истиот проблем до вчера, 2 месеца ипол уназад. Не е до ИП или што и да е.. само треба да се смени парицата. Јави се на 0800 12345, кажи им да ти ја измерат линијата и нека ти го синхронизираат DSL-от помалку од тој резултат. Ќе видиш како ќе се стабилизира.
Тоа во никој случај не е решение, ама ипак подобро е нешто од ништо.
 
H

HITCH

Гостин
Имам 100гб интернет а неможам да потрошам ни 2 мб со ваков нет мрежата ми е ужас прво чекам да се конектирам а после чекам да се отвори нешто ако се отвори и јас им се јавив и ги карав и налози правев ама џабе и сега решив ќе барам друго чаре ќе барам врски за да видам што се случува а за налозите џабе повеќе не ни чекам да ми се јави некој ми рекоа дека за два дена ќе ми се јават ама ништо
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Хммм ми треба малце помош пак :).

Една другарка има Маx Адсл и веќе 5 дена има проблеми никако не може да се конектира. Постојано и пишува погрешен јузер или пасворд. Таа ми вика 100% е сигурна дека јузерот и пасот се точни. Се јавила на 080012345 и викаат ресетирај рутер, остави го исклучен итн итн, ама пак нејќе. Потоа и рекле да проба директно без сплитер на модемот при што почнала да добива друг Error. Кога им го кажала то, тие викаат: Ех сега постојано пробувај да се конектираш и ќе се конектира! --- WTF?
Утре ќе појдам да видам што е проблемот, но сакав да прашам да не имал некој сличен проблем па да не се мачам ако не може да се реши, или да барам каде е проблемот.
Фала :helou:
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Хммм ми треба малце помош пак :).

Една другарка има Маx Адсл и веќе 5 дена има проблеми никако не може да се конектира. Постојано и пишува погрешен јузер или пасворд. Таа ми вика 100% е сигурна дека јузерот и пасот се точни. Се јавила на 080012345 и викаат ресетирај рутер, остави го исклучен итн итн, ама пак нејќе. Потоа и рекле да проба директно без сплитер на модемот при што почнала да добива друг Error. Кога им го кажала то, тие викаат: Ех сега постојано пробувај да се конектираш и ќе се конектира! --- WTF?
Утре ќе појдам да видам што е проблемот, но сакав да прашам да не имал некој сличен проблем па да не се мачам ако не може да се реши, или да барам каде е проблемот.
Фала :helou:
Ако има ерор 691, тогаш грешката е во јузерот/пасвордот. Најубаво, јавете се во техничка нека ги проверат тие податоци. А кога се поврзува модемот директно со кабелот без сплитер најчесто така се проверува дали има/нема проблеми со сплитерот односно намалена брзина или паѓање на интернетот. Доколку се појавува ерор 718 ( тоа се случува кога неможете да се поврзете со централа, односно не прифаќа јузер/пасс ) исто обратете се на 080012345, нека ја проверат синхронизацијата на модемот со централа.
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Хммм ми треба малце помош пак :).

Една другарка има Маx Адсл и веќе 5 дена има проблеми никако не може да се конектира. Постојано и пишува погрешен јузер или пасворд. Таа ми вика 100% е сигурна дека јузерот и пасот се точни. Се јавила на 080012345 и викаат ресетирај рутер, остави го исклучен итн итн, ама пак нејќе. Потоа и рекле да проба директно без сплитер на модемот при што почнала да добива друг Error. Кога им го кажала то, тие викаат: Ех сега постојано пробувај да се конектираш и ќе се конектира! --- WTF?
Утре ќе појдам да видам што е проблемот, но сакав да прашам да не имал некој сличен проблем па да не се мачам ако не може да се реши, или да барам каде е проблемот.
Фала :helou:
ако и се снимени јузерот и пасс. нека проба да ги напише пак ,и јас имав исти проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom