Навивачки групи во Македонија

Член од
18 ноември 2007
Мислења
165
Поени од реакции
0
Те разбирам се, ама што имам јас патриотско во мене од името Вардар? То ес НИШТО !
Te razbiram ama sakam da kazam deka porano imalo komiti od site kraista na makedonija sto idele od patriotski pricini zasto neznam kolku znaes ama navivackata grupa komiti zaedno so site nejzini clenovi bile prvite sto uste vo dalecnata 1987 se zalagale za nezavisna makedonija pa od tamu i izleguvaat prvite incidenti pomegu komiti i poranesnata policija t.e. policijata na pranesna jugoslavija.znaci tie bile prvite sto ja dale ideata za nezavisna makedonija,togas uste ne postoele makedonski partii.
 
V

Viktoranius

Гостин
Te razbiram ama sakam da kazam deka porano imalo komiti od site kraista na makedonija sto idele od patriotski pricini zasto neznam kolku znaes ama navivackata grupa komiti zaedno so site nejzini clenovi bile prvite sto uste vo dalecnata 1987 se zalagale za nezavisna makedonija pa od tamu i izleguvaat prvite incidenti pomegu komiti i poranesnata policija t.e. policijata na pranesna jugoslavija.znaci tie bile prvite sto ja dale ideata za nezavisna makedonija,togas uste ne postoele makedonski partii.
Знам за тоа, ама се збирале од сите краишта за да се борат за независна Македонија, а не да навиваат за Вардар.:wink:

Ај да прекинеме, оти отидовме во Офтопици.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Знам за тоа, ама се збирале од сите краишта за да се борат за независна Македонија, а не да навиваат за Вардар.:wink:

Ај да прекинеме, оти отидовме во Офтопици.
Тогаш се формираа и Ајдуци, 1987/88, Беласица играше во Втората сојузна лига, второ по ранг натпреварување во СФРЈ.
Вардар беше единствен клуб кој тогаш играше во Првата лига и ја претставуваше Македонија.
Во тие времиња, започнуваа национализмите и повампирувањето на усташтвото (Торцида, Бед Блу Бојс) и четништвото (Гробари, Делије), т.е. национализмите со што почна полека да и се гледа крајот на СФРЈ...
Во таа атмосфера беше нормално да се обединуваат сите национално свесни македонци и тоа преку Комити, за да се појави и македонската свест на просторите на СФРЈ. Ајдуци се придружуваа на Комити на натпревари на Вардар.
Незнам колку знаете, но Ајдуци и Комити во тие времиња беа збратимени групи.
Првото гостување на Вардар во Струмица во рамките на Првата МФЛ во самостојна Македонија сезона 1992/93 беше карактеристично по заедничкото навивање на двете групи и пријателскиот пречек на Комитите.
И во таа Втора лига имаше скандирање „Срби на врби“ кога Беласица играше против екипи од Србија.
Посебно во сезоната 1990/91 и 1991/92.
 
Член од
30 септември 2007
Мислења
369
Поени од реакции
0
Тогаш се формираа и Ајдуци, 1987/88, Беласица играше во Втората сојузна лига, второ по ранг натпреварување во СФРЈ.
Вардар беше единствен клуб кој тогаш играше во Првата лига и ја претставуваше Македонија.
Во тие времиња, започнуваа национализмите и повампирувањето на усташтвото (Торцида, Бед Блу Бојс) и четништвото (Гробари, Делије), т.е. национализмите со што почна полека да и се гледа крајот на СФРЈ...
Во таа атмосфера беше нормално да се обединуваат сите национално свесни македонци и тоа преку Комити, за да се појави и македонската свест на просторите на СФРЈ. Ајдуци се придружуваа на Комити на натпревари на Вардар.
Незнам колку знаете, но Ајдуци и Комити во тие времиња беа збратимени групи.
Првото гостување на Вардар во Струмица во рамките на Првата МФЛ во самостојна Македонија сезона 1992/93 беше карактеристично по заедничкото навивање на двете групи и пријателскиот пречек на Комитите.
И во таа Втора лига имаше скандирање „Срби на врби“ кога Беласица играше против екипи од Србија.
Посебно во сезоната 1990/91 и 1991/92.
Da da vo stabot na Ajduci postojat nekolku sliki slikani na gradskiot stadion vo Strumica kade znaminjata na ajducite i komitite se zakaceni edno do drugo i dvete navivacki grupi ispomesani megu sebe kako navivaat odnosno kako pravat baklijada :)Toa se bile vreminja :)
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Еве бе тогаш и Ајдуците го подржувале Вардар тогаш Вардар бил како репрезентација Македонија





 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Abe ajde ostavete gi Komitite.Toa go znaeme site momentalno se najdobra navivacka grupa vo Makedonija,samo sto imaat nekoj problem vo Vardar.
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
165
Поени од реакции
0
eh da se vratat tie vreminja koga vardar igral so timovi od poranesna SFRJ tribinite ke bidat polni i mnogu povozbudlivo ke bide na stadionite.Znam deka UEFA I FIFA pred edno 5-6 meseci na eden sostanok povtorno go otvorile prasanjeto za formiranje na Jadranska liga vo fudbal megu koi od makedonija ke nastapuva samo vardar a podocna mozebi i nekoj drug klub ama ednistveno sto gi sprecuva da se zavrsi toj proekt se navivacite i navivackite grupi zasto ako gi stavime Dinamo,Hajduk,Crvena Dzvezda,Partizan,Vardar i nekoj drugi klubovi vo edna liga site znaeme kako toa ke se odrazuva na tribinite.Ednostavno nema da moze da se odrzi natprevar pred publika zasto navivackite grupi megu ovie klubovi se vo golemo rivalstvo i ke doaga do golemi incidenti.
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
komitite se najdobro organiziranaa grupa(so loyal fans). se so ce bide so jadranskata liga-tesko poradi problemite na navivacite
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
165
Поени од реакции
0
komitite se najdobro organiziranaa grupa(so loyal fans). se so ce bide so jadranskata liga-tesko poradi problemite na navivacite
Toa i jas sakam da go kazam deka UEFA se plasi samo od navivacite zasto site znaeme kako pominuva sekoja utakmica pomegu klub od srbija i klub od hrvatska.A mnogu e loso sto vo sekoja od ovie navivacki grupi vmesana e i politikata :(
 

DarkWalker

Think globaly , Act Localy!!!
Член од
4 февруари 2006
Мислења
1.209
Поени од реакции
70
Бравос за Комитите , организација имат најдобра , се добро , но само треба да се направи нешо за да се зголеми бројката , ипак за наши услови се добри
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
2.782
Поени од реакции
33
АЈДУЦЕ се респект....

АЈДУЦИ ЗАКОН !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom