Фан Клуб: Италија

М

Мартин`

Гостин
Секоја чест за Пепе и Замброта пријатно ме изненадија на натпреваров, хејтериве колку сакаат нека плукаат и нека кажуваат како Италија биле слаби и останато кога вечерва апсолутно заслужија да победат.. Парагвај не изигра ништо посебно посебно во второто полувреме го видоа ли голот или слабо ? Како за прва утакмица одлично е само нападот малку да ја подобри реализацијата и повторно ќе бидеме конкурент за шампион.

 
Член од
7 септември 2008
Мислења
828
Поени од реакции
35
ајде јас нешто да реплицирам во одбрана на монто....
значи според оценките најдобри поединци се: де роси со 9, монто со 7 и пепе со 7.
сеа вие кој за кого навива влечете на таа страна.
монто можеби сеуште не е на ниво на пирло али детето се уходуе, прв пат го гледам да игра толку слободно, како на мое така и на изненадува на липи остана незаменет, изигра цела.
 
Ф

Фил Ајви

Гостин
Buffon: 6 – Could do little about Alcaraz’s goal after shambolic defending by his colleagues. That apart he was fairly untroubled before being withdrawn at half-time due to a back injury.


Zambrotta: 6 – After his early mix-up with Cannavaro he whipped in one super cross just over the head of Gilardino. He remained more adept going forward than at the back, delivering balls fairly well with both feets.


Cannavaro: 5.5 – Looked like the Fabio Cannavaro of 2006 early on, but had one mix-up with Zambrotta and then failed to get off the ground as Alcaraz headed home. Thereafter he was unconvincing at best as Barrios caused him problems.


Chiellini: 6 – Very harshly penalised for the free-kick which led to Paraguay’s opener. That apart he enjoyed a decent battle with Valdez, without ever really dominating the lively forward.


Criscito: 5.5 – Lacked the cool and calm of an experienced World Cup player, but showed signs to suggest that he might work his way into form over the tournament.


De Rossi: 6.5 – Tried to head blind as he was beaten in the air by Alcaraz when Paraguay took the lead. His midfield play was tidy, but it took his scuffed equaliser to really re-inject him with confidence and he suddenly began to look like the Daniele De Rossi who plays for Roma.


Montolivo: 5.5 – Did well to fashion a breakaway opportunity when he pressured Vera, but his rushed shot was weak. Gave Villar more to worry about with a stinging drive in the second half and looked competent on the ball, but really seemed set to be the difference-maker and had no presence defensively.


Marchisio: 5 – Looked busy enough on the ball, but his play often bore little fruit and he didn’t have the required bite in the tackle. Replaced by Camoranesi on the hour.


Pepe: 7 – An all-action display on both wings. Caused all sorts of problems for Paraguay early on and then battled superbly when he switched to the left in the second half. His excellent flag-kick coaxed Villar into gifting De Rossi the equaliser.


Gilardino: 5 – Despite the 4-3-3 set-up, he was left to ply a lone role for the most part, often exposed by the lack of support from his team-mates. Saw more of the ball after the switch in formation at the break, but still couldn’t forge a real goalscoring chance and was replaced by Di Natale.


Iaquinta: 5 – Looked lost at times as Italy lacked cohesion. Seemed to have a lack of understanding of his role as he often left Gilardino to fight the cause alone up front. Later moved to the centre but had little more to shout about there.


Subs:
Marchetti: NA – Hardly tested after replacing the injured Buffon.


Camoranesi: 4.5 – A booking for a clumsy challenge and further dangerous tackles were the sum total of his contribution after being introduced.


Di Natale: NA









 
Член од
7 септември 2008
Мислења
828
Поени од реакции
35
моите беа бодови од fantasy, ова се оцени, да нема забуни :)
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Како што играа без најдобриот креативец во Италија Пирло,и не изиграа толку мизерно.Како за почеток со најјакиот ривел во групата нерешено е супер резултат.Понатаму ќе видиме..
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.968
Поени од реакции
1.868
Жалам што има вакви мисири на веков,брат ја гледасе ти такмицата кога Монтоливо отиде во Контра и му ја подаде на голманот од далеку...тоа ли го сметас достојно за ИНЖИНЕРОТ ПИРЛО,па зарем не заприметувас колку фалесе Пирло вецер
Друг пример?! Или една грешка напрајл и одма слабо изиграл? Барем не седеше цела утакмица на центар и чекаше други да трчаат за него, а тој само да додава назад.
 

@Lbaneso

Лаеш НЕ касаш !
Член од
19 ноември 2009
Мислења
2.425
Поени од реакции
798
Pepe: 7 bravo majstore :smir:
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
стварно сум за италија но се додека не замине липи ќе го гледаме јувентус во дресот на италија... јакинта прва постава ди натале клупа најголема гршка на липи...исто така пацини, неземањето на касано па и на бориело. единствено кришито и пепе изиграа на некое ниво,монтоливо има само желба за докажување но постепено би требало да се соземе и да созрее, другите очекувам да размислат пред пак да истрчаат на терен
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
не копирајте од ГОЛ.ком нема поглупи ни приближно до реални оцени не се !!! Де Роси 6.5 ? демек негова кривица за голот ... а очигледно беше дека таму Канаваро испишти да покрие.
 

Vuki-Viola-Fan

Solo Fiorentina
Член од
18 мај 2008
Мислења
3.502
Поени од реакции
680
Ko za prva utakmica dobro izigraa iako rezultatot ne e kuzne kolku pozitiven,ama ne e ni negativen!Imase poedinci kako Jakinta i Markizio koi totalno potfrlija denes.Inace neka jadat g... site Italija pokaza deka znae da igra fudbal.Paragvaj ne vidoa kaj e golot u vtoro!

--- надополнето ---

Монтоливо КАНТА беше сите топки ги изгуби не додаде ниту еден пас па како може да го споредувате си ПИРЛО молим вас:toe:
Ooo misir eden...zatoa Lippi go izvadi Markizio,a ne Montolivo_Od site igraci na teren samo MOntolivo De Rossi i Pepe trcaa!
 
Член од
3 февруари 2010
Мислења
570
Поени од реакции
69
Како за прв натпревар не е лошо, реми со најсилнито конкурент во групата кој ги тепаше Бразил и Аргентина во квалификациите, не е лошо. Заслуживме и да победиме зашто Парагвај освен голот не покажаа ама баш ништо. И Италија не беше сјајна, но како минат натпреварите мислам дека ќе ја достигне посакуваната форма. Составот е добар освен нападот, аут треба да оди Џилардињо а на негово место Пацини или Кваљрела. Италија не е Италија ако не ни приреди нервози, не се сеќавам италијанците некогаш да поминале група со 9 бода :pos2:
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.513
Замброта и Канаваро мора да ги одмара,не може да издржат 90 минути нема шанси,Маџо и Бонучи може да добијат шанса,една грешка ,не го покрија тој од Парагвај и дадоа гол,Парагвај не сврза еден пас,на средина Италија изигра одлично,покриваат играат агресивно,а Јакинта не може да игра десно крило,треба Камора десно Пепе лево мада Камора не ми е сигурен ради темпераментот и црвен за малце ќе јадеше мохиканчето:):) а во напад па нема мн голем избор,тој Ди Натале е дрво невидено во репрезентација,да се надеваме дека на Џиљардино ќе му тргне или Пацини да го стави место него,да и Маркизио нема шанси да игра полушпиц ,не се снаоѓа на таа позиција.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.879
Поени од реакции
8.739
што да кажам освен дека играта на Италија беше на некој си просек, се плашев и од полош старт во оваа утакмица затоа ќе кажам дека сум задоволен, знаеме дека една Англија изигра нерешено со Америка па затоа и оваа утакмица потврди дека нема лесни противници на Мундијалот... како што кажав и пред да почне првенството така и испадна, Италија нема треквартиста во составот, немој да мислите дека е до Пирло, тој е плеј кој ги организира нападите, додека треквартистата е играч кој има повеќе слобода во играта, играч кој ќе прави шанси за останатите но и да биде добар техничар при што и самиот да си направи шанса и со "еден индивидуален потег" повеќе да даде гол... таков играч во моменталниот состав на Липи НЕМА, еве конкретно на овој натпревар Маркизио ја играше таа улога на треквартиста, но за жал не ги оправда очекувањата и напротив ги губеше сите топки и сите дуели... од овие 23-ца само двајца играчи можат да играат на таа позиција и да покажат добри резултати, тоа се Ди Натале и Де Роси, пореално би било на Липи да му текне на Ди Натале да му ја даде таа улога, бидејќи ако ја добие Де Роси таа позиција ќе нема кој да ја држи средината... од оние кои не се викнати Касано,Тоти и Аквилани би биле идеални за истата...

гледам се карате за Монтоливо... јас мислам дека не изигра нешто посебно ама имајте во обзир дека ова му прв Мундијал и нормално е да игра така уштутено, знаеме дека и во квалификациите не секогаш играше прва постава и сега одеднаш ја презема улогата на Пирло во првите 11, значи тоа е огромен притисок за него... очекувам на наредните утакмици подобри игри од Монтоливо

би било подобро Липи да го стави Гатузо наместо Маркизио, па Гатузо да ја преземе позицијата на Де Роси, а овој да има повеќе слобода во офанзивните задачи... со овој потег ќе се намали товарот на Монтоливо во средината, а Италија ќе биде поопасна во нападот.

за напаѓачите и офанзивците нема што многу да кажам, секој си е прича за себе, но факт е дека сите се со ограничени способности, тип на напаѓачи кои се просечни и од кои не треба многу да се очекува, такви просечни напаѓачи ги има и во послабите репрезентации кои учествуваат на Мундијалот или имаат барем по еден таков... Италија нема напаѓачи какви што има во Арегнтина,Шпанија,Бразил,Англија,Франција,Германија и др... еден Диего Форлан заедно со Кавани и Суарез ми се доволни да можам слободно да кажам дека репрезентацијата на Уругвај има подобар напад од Италија...

за во одбраната веќе дефинитвно ќе кажам дека Канаваро не треба да биде прва постава, Киелини и Бокети би завршиле подобра работа... од бековите за Кришито давам зелено светло, а Замброта читам некои го фалеа во претходните постови, но тој за мене е веќе престар за да игра како бек кој ќе игра добро во одбрана и ќе помага на крилата во нападот, без разлика дали лево или десно, само центаршутевите му останале како добра карактеристика....

и за крај би сакал да ги кажам првите 11-на кои би сакал да ги видам на наредната утакмица:



................................Буфон(веројатно ќе биде спремен).......................................



Маџио............Бонучи................Киелини............Кришито



....................................Гатузо.......................................


.................Монтоливо.........................Де Роси...............



Пепе............................................................Ди Натале


.......................................Пацини................................
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.224
Поени од реакции
8.092
Гледам дека некои од вас се џапаат за Ди Натале и имам само едно да кажам, Луѓе свестете се, каков црн Ди Натале. Нели приметувате дека нема ни Д од неговото презиме кога игра за Италија во споредба со она кога игра за Удинезе. Тој е еден обичен прдеж во гаќи и толку е изгубен што ни самиот не знае на која страна тера. Јас лично би бил презадоволен ако тој светсково биде резерва која ќе влегува во 7-80 минута.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.879
Поени од реакции
8.739
Гледам дека некои од вас се џапаат за Ди Натале и имам само едно да кажам, Луѓе свестете се, каков црн Ди Натале. Нели приметувате дека нема ни Д од неговото презиме кога игра за Италија во споредба со она кога игра за Удинезе. Тој е еден обичен прдеж во гаќи и толку е изгубен што ни самиот не знае на која страна тера. Јас лично би бил презадоволен ако тој светсково биде резерва која ќе влегува во 7-80 минута.

друже еве јас ќе ти кажам зошто јас би го ставил Ди Натале... за мене барем Ди Натале е играч кој барем колку толку може да даде креативност во нападот, играч кој би можел да го проигра истурениот шпис и да му асистира за гол, притоа има техника и може да постигне гол од дистанца... а тоа што тој има трема го прави да биде како посран на Мундијалот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom