K1-Fight Club, Ultimate Fight, Бокс, Кик-Бокс...

  • Креатор на темата DJ_DEXTER
  • Време на започнување

Која боречка вештина најмногу ве привлекува?

  • Karate

    Гласови: 27 4,6%
  • Taekwondo

    Гласови: 36 6,2%
  • Judo

    Гласови: 11 1,9%
  • Aikido

    Гласови: 38 6,5%
  • Boks

    Гласови: 69 11,8%
  • Kick-Boks

    Гласови: 190 32,5%
  • Muay Thai

    Гласови: 44 7,5%
  • Kung Fu(Wing Chun,ShaoLin,Mantis...)

    Гласови: 74 12,7%
  • Ninjitsu

    Гласови: 30 5,1%
  • Ја нема на листата

    Гласови: 65 11,1%

  • Вкупно гласачи
    584

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Избор на боречка вештина

Темава ја отворив за да ми помогнете на кој спорт да идам .
Летово сакам да започнам да тренирам некоја боречка вештина , ама ми треба совет- која боречка вештина е најдобра?
Ми треба некоја боречка вештина која е добра комбинација на добар напад и добра одбрана. Веќе имам пробано Карате и Кунг Фу ама тоа не е доволно. Размислував дали да идам на Винг Чун или нешто слично..

Да не има некој предлог за добра боречка вештина ?? Фала однапред :)
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Винг Чун е вид на Кунг Фу :icon_roll
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Jet Kunedo. Јас не, брат ми тренира и е задоволен. Ти треба кондиција, добро за исфрлање на негативна енергија (уствари ова важи за сите вештини).
Друго, една другарка тренира Aikido, тоа вклучува и модрици:).
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Кик бокс друше ке те отвори:)ке те спреми сто посто!после тренинг ке бидеш како јагненце!А ако ти згреши некој си знаеш:)лоу кик:))
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Jeet Kun do ти е добар избор,интересен тренинг ама е и забранета боречка вештина па така да...Размисли си :)
Taekwundo(или како се вика) исто така е добра ама мислам повеќе се работи со нозе таму(знаеш матриХ стилови :pos:)
Сепак твој е изборот.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Винг Чун е вид на Кунг Фу :icon_roll
Па вид на Кунг Фу е , ама сосема различни работи се учат..
Во Кунг Фу повеќе ги обучуваат во замислени ситуации а во Винг Чун е во реални како што ми кажаа.. :)
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Па вид на Кунг Фу е , ама сосема различни работи се учат..
Во Кунг Фу повеќе ги обучуваат во замислени ситуации а во Винг Чун е во реални како што ми кажаа.. :)
А што сакаш да правиш во боречката вештина ??
 
N

n/a

Гостин
Верувајте ми...
дека освен неколку корисни `клуча` од боречкиве вештини...
ништо друго не ви треба !

Најкорисно е човек да има дрво. (такозвана МОТКА).И да се научиш дека ако крвнички не циљаш да му скршиш глава со неа...
он ќе ти скрши глава тебе.
Па фино лепо,грабнуваш и тепаш.
И мирна глава.
:toe:
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
9
Поени од реакции
0
Real Aikido

Тоа ти е најдобро.Во еден потез ке го совладаш противникот, и ако сакаш после тоа, можеш да го носиш кај што сакаш затоа што цело време ти е под контрола.Накратко кажано можеш душата да му ја извадиш.Пробај нема да зажалиш.Ниедна вештина не ти го нуди тоа,да можеш да го имаш под контрола противникот цело време.За разлика од другите кои ти даваат можност да удираш, а тоа нема крај.Ти маваш, тој мава, и што до кога тоа? А вака тој удира ти го треснуваш од земја и прави што сакаш после со него.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Тоа ти е најдобро.Во еден потез ке го совладаш противникот, и ако сакаш после тоа, можеш да го носиш кај што сакаш затоа што цело време ти е под контрола.Накратко кажано можеш душата да му ја извадиш.Пробај нема да зажалиш.Ниедна вештина не ти го нуди тоа,да можеш да го имаш под контрола противникот цело време.За разлика од другите кои ти даваат можност да удираш, а тоа нема крај.Ти маваш, тој мава, и што до кога тоа? А вака тој удира ти го треснуваш од земја и прави што сакаш после со него.
Како може да се справи еден човек што тренира аикидо со некој добро подготвен кикбоксер.
Не знам ти како би му ја извадил душата ако ти мавне 5-6 low kicks :toe:
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Како може да се справи еден човек што тренира аикидо со некој добро подготвен кикбоксер.
Не знам ти како би му ја извадил душата ако ти мавне 5-6 low kicks :toe:
Оној што тренира аикидо нема да дозволи да дојде до еден low kick, а камоли до 5-6. Аикидо оноспособува со еден зафат, нема таму тепање, еден зафат и толку.
 
Член од
6 јуни 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
na sekoja borecka vestina treba da i se prepustis za da ti gi otkriet svoite tajni vestinata neznaci samo pojas vestina se trenira za da se nauci da se najde vo realna situacija.
 
Член од
17 февруари 2007
Мислења
48
Поени од реакции
2
Мистичен напиша:
Ако цвикаш од удари, иди на карате и вежбај кати, хехе.
Батали винг чу мун кун глупости. Тоа се боречки вештини за пички, кои се плашат, а сакаат да се фалат дека тренираат боречка вештина.

Запиши се на кик бокс. Ќе те млатат, ама ќе научиш убаво да млатиш и ти. Ќе знаеш и да се одбраниш, ќе знаеш и како асално да го распукаш некој ако ти докурчи.
Tebe druze ne ti e lesno stvarno.Kako mozes da kazes deka WING CHUN e vestina za picki koga ti nikogas ne si ja probal.dojdi na eden trening za Wing Chun pa ke vidis sto e mlatenje ako sakas da te mlatat.
 

Sturmgewehr

gadget
Член од
9 март 2008
Мислења
537
Поени од реакции
35
Најомилен ми е Федор, хмм исто добри ми се Хари и Шогун.

Сега исто интересен ми е Кимбо Слајс.
Прегледај го приврзокот 5753
Типот бил уличен тепач, па сега влезе во ММА, тренира со Бас Рутен.
P.S Ланецот што го носи е ознака за Street Fight Champion.
Tipot go mrazam sega gledam vlegol vo Rage Cage ili negde drugo se tepa po nekoi organizacii ali ne mi se veruva moze da ide vo UFC posto tamu ne se bara ulicno tepanje se bara profesionalizam plus vo UFC da se Kladime jas i ti Gabriel Gonza ili Randy Couture ili od Pride FC Fedor Emelianenko ke go napravat tipot za u Bolnica 3 nedeli da ne moze da mrda osobeno Fedor Emeliananeko toj e zver dosega edna ima izgubeno i toa poradi GOT CAUGHT inace vtoriot pat go pobedi na onoj a Kimbo Slice e cist Mareting nekoj si pravi para so nego sekako iam edna dobra strana ima eden od najdobrite borci za trener Bas Rutten ama sepak Kimbo ne mu e remet na UFC shampionite kako Tim Sylvia i Randy i Gabriel Gonza.

Kimbo ima sila nema teknika cabe mu e.
 
Член од
12 јули 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
abe brat kik boks si e kik boks najubavo ali aj ti si znes GOLEM SI :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom