K1-Fight Club, Ultimate Fight, Бокс, Кик-Бокс...

  • Креатор на темата DJ_DEXTER
  • Време на започнување

Која боречка вештина најмногу ве привлекува?

  • Karate

    Гласови: 27 4,6%
  • Taekwondo

    Гласови: 36 6,2%
  • Judo

    Гласови: 11 1,9%
  • Aikido

    Гласови: 38 6,5%
  • Boks

    Гласови: 69 11,8%
  • Kick-Boks

    Гласови: 190 32,5%
  • Muay Thai

    Гласови: 44 7,5%
  • Kung Fu(Wing Chun,ShaoLin,Mantis...)

    Гласови: 74 12,7%
  • Ninjitsu

    Гласови: 30 5,1%
  • Ја нема на листата

    Гласови: 65 11,1%

  • Вкупно гласачи
    584
Z

ZeroStyle

Гостин
Темава е стара ама итно ми треба информација.
Има ли школа за кик бокс во Аеродром ?
Сакам да се запишам:motor:
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Crocop i Fedor, za mene najgolemi titani na ringot :) Epten mi e merak koga gi gledam kako se borat. A i koga gi gledav oni dvajca megju sebe kako se borea, uff dzverska rabota :))
Isto mi pravi merak i Shogun, epten dzver, krvink :)))
 

Perfecto

Rugged'n'Raw
Член од
15 февруари 2007
Мислења
1.408
Поени од реакции
152
Најомилен ми е Федор, хмм исто добри ми се Хари и Шогун.

Сега исто интересен ми е Кимбо Слајс.
102208_nftdxtbofz_vlarge.jpg
Типот бил уличен тепач, па сега влезе во ММА, тренира со Бас Рутен. Еве некои негови борби:
http://www.kimboslice.org/Kimbo_vs_Rasta.html
http://www.kimboslice.org/Kimbo_vs_Afropuff_Big_Mac.html
http://www.kimboslice.org/Kimbo_vs_The_Bouncer.html
http://www.kimboslice.org/Kimbo_vs_Chico.html

P.S Ланецот што го носи е ознака за Street Fight Champion.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Lele go imam gledano dzverov na eden klip. Go donesoa so kombe edni(ko makroa mu bea :))) i donesoa eden drug tip (navodno go predizvikal na borba dzverot) i otidoa vo eden dvor i na toj predizvikuvacot mater mu se eba, okoto mu bese izlezeno nekako mn cudno i gadno :)
 
Член од
5 април 2008
Мислења
1.237
Поени од реакции
14
Најомилен ми е Федор, хмм исто добри ми се Хари и Шогун.

Сега исто интересен ми е Кимбо Слајс.
Прегледај го приврзокот 5753
Типот бил уличен тепач, па сега влезе во ММА, тренира со Бас Рутен. Еве некои негови борби:
http://www.kimboslice.org/Kimbo_vs_Rasta.html
http://www.kimboslice.org/Kimbo_vs_Afropuff_Big_Mac.html
http://www.kimboslice.org/Kimbo_vs_The_Bouncer.html
http://www.kimboslice.org/Kimbo_vs_Chico.html

P.S Ланецот што го носи е ознака за Street Fight Champion.
e ova ti e faca ubica
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Темава е стара ама итно ми треба информација.
Има ли школа за кик бокс во Аеродром ?
Сакам да се запишам:motor:
извини вака со каснење ама ке ти кажам сега:)
Има школа мислам дека во основното Пулески!
 
Член од
13 април 2007
Мислења
5
Поени од реакции
0
Treniram kick box 1 godina ,omilen k1 fighter mi e Tayron Spong ,sakam da kontaktiram so ostanati kick boxeri od makedonija neka pisat na PP
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
9
Поени од реакции
0
Аикидо и Реален Аикидо

Sum slusnal za ovaa vestina deka bila demek edna od najdobrite za samoodbrana, za vo realna situacija da ti se najde koga si napadnat.Sto mislite?Vredi li da se trenira ili se e luk i voda.Ja primenal li nekoj vo realna situacija i kakvo e negovoto mislenje?
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
Sum slusnal za ovaa vestina deka bila demek edna od najdobrite za samoodbrana, za vo realna situacija da ti se najde koga si napadnat.Sto mislite?Vredi li da se trenira ili se e luk i voda.Ja primenal li nekoj vo realna situacija i kakvo e negovoto mislenje?
значи како прво вреди да се тренира секоја боречка вештина,само проблемот е до каде сакаш да се усовршуваш,како второ го тренирав околу 2 месеци може да се најде на улица но за мене тоа не беше тоа посакв некојоа поефективна боречка вештина и така се решив да тренирам jeetkunedo затоа што незнаев каде има тренинзи по vingcung,а за тоа дали ќе ти биде лук и вода од тебе зависи:toe:
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
9
Поени од реакции
0
И како ти се чини jeetkundo за разлика од реален аикидо.Побрзо може да се научи да се практикува или затоа што користи удари, поголем обожавател си на ударачки боречки вештини.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
значи како прво вреди да се тренира секоја боречка вештина,само проблемот е до каде сакаш да се усовршуваш,како второ го тренирав околу 2 месеци може да се најде на улица но за мене тоа не беше тоа посакв некојоа поефективна боречка вештина и така се решив да тренирам jeetkunedo затоа што незнаев каде има тренинзи по vingcung,а за тоа дали ќе ти биде лук и вода од тебе зависи:toe:
епа не може за 2 месеци многу да се научи, се разбира почетник си бил, понатаму има поефикасни начини на одбрана, тренирав јас 2 години и стигнав до зелен појас ама за да продолжам не ми даваа околностите и затоа се откажав...
ама сепак вреди оваа боречка вештина да се изучува, пред се се разбира да се има здрав дух и да се контролираш себеси
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
И како ти се чини jeetkundo за разлика од реален аикидо.Побрзо може да се научи да се практикува или затоа што користи удари, поголем обожавател си на ударачки боречки вештини.
повеќе ми се најде jeetkunedo то отколку релното аикидо почит реков и пред тоа за сите боречки вештини но сепак ова е побрзо да го научиш отколку аикидото не ти требаат години и години за појаси итн. едноставно колку ќе вложиш толку и ќе добиеш
 
Член од
16 мај 2008
Мислења
9
Поени од реакции
0
jkd претходно кажа дека си сакал да отидеш на wing chun.Што мислење па имаш за оваа вештина.Јас сум немал можност од близу да видам што е финтата на оваа вештина. Ако знаеш нешто повеќе напиши.
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
ок е вештината прво и основно е применлива во реална ситуација,таму малку ме нервира она поздравување не почеток и крај на тренинг али ок е ,како вештина заслужува респект,ја немам тренирано саглам додека бев на работа во гевгелија со колега кој тренирал трениравме во слободно време и можам да кажам дека е ок сега понатаму тоа работа прво на личен вкус и што повеќе те влече,ако сакаш да тренираш нешто тогаш најдобро е да отидеш сегде и да ги погледнеш тренинзите и потоа сам да одлучиш што ќе ти лежи најмногу.
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
jkd претходно кажа дека си сакал да отидеш на wing chun.Што мислење па имаш за оваа вештина.Јас сум немал можност од близу да видам што е финтата на оваа вештина. Ако знаеш нешто повеќе напиши.
Еве јас ќе ти кажам нешто за wing chun бидејќи го вежбам неколку години. Неговата ефективност е несомнена, поради тоа што се базира врз математички и физички принципи. Пример речиси сите удари се директни и брзи бидејќи нели најкраткото растојание помеѓу две точки е права линија, потоа големо внимание се посветува на балансот, развивањето на рефлексите, а бидејќи е мек стил не се оди сила на сила туку секогаш се брани централната линија од телото по која се сите витални органи и се излегува на слепата страна на противникот каде што тој е немоќен. Исто така се практицираат и ментални вежби и медитација со цел ослободување од негативната енергија и и стравот кои секако кочат во борбата.

Инаку најголема предност wing chun наоѓа во блиска борба каде е супериорен, а некои ќе речат мана е тоа што борба на земја речиси и да не се практицира бидејќи wing chun е воглавно stand up стил. Меѓутоа доколку се совладаат основните принципи на оваа вештина не гледам зошто еден вежбач на wing chun да не може да се снајде на земја бидејќи нели оваа вештина е најдобра од блиску. А најдобро од се е тоа што нема правила како во некои други боречки вештини па е дозволено буквално се: кубење коси и брцање во очи, па се до удари со нога во гениталии.

Се на се дисциплината вреди да се проба, впрочем и jeet kune do на брус ли во основа е wing chun
 

Kajgana Shop

На врв Bottom