Оштетената коса ...

  • Креатор на темата Чек Он Ит
  • Време на започнување
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
Третмани за нормален тип на коса


Третмани за мрсен тип на коса

Третмани за мрсен тип на коса

Третман против првут

Третман против опаѓање на косата


Интензивна терапија-Времетраење 3 месеци

Интензивна превенција-Времетраање 2 месеци

Блага превенција-Времетраење 1 месец и по потреба

Третман против себореа

еее, а за сува?
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Третмани за сув тип на коса

Пилинг-еднаш месечно
Шампон-Шампон за сув тип на коса или комбиниран шампон,а доколку косата е многу сува протеински,витамински,минерални шампони
Регенератор-Доколку е малку сува на секое миење
Маска-Доколку е средно сува или многу сува на секое миење,а кога ќе се регулира може да се комбинира наизменична употреба на регенератор и маска
Хранливи води-еднаш месечно
Етерични масла(за ароматерапија)-Етерични масла од портокал,жалфија,здравец,јасмин,лимон,ловор,рузмарин,ружино дрво
За светла коса најдобро е да се користи етерично масло од камилица,а за темна коса етерично масло од сандал


Ете одговор но го имам веќе напишано во постот само што тамо имам згрешене во насловот по втор пат сум пишал за мрсен тип коса.

Ќе го променам и тамо само насловот.
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
9
Поени од реакции
1
А пеглањето на косата може да биде причина за паѓање на косата, значи не зборуваме за изгорена коса и слично туку за паѓање. Дали е можно косата да паѓа само од пеглањето или тоа е последица од повеќе фактори вклучувајќи го и пеглањето....?
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
А пеглањето на косата може да биде причина за паѓање на косата, значи не зборуваме за изгорена коса и слично туку за паѓање. Дали е можно косата да паѓа само од пеглањето или тоа е последица од повеќе фактори вклучувајќи го и пеглањето....?
Нормално дека може.
Ако имаш слабо влакно и ти поминуваш со огромна температура секако дека може да ослабне влакното. И со тоа да ти паѓа повеќе косата.
Штетна е пеглата. Всушност ја исправуваш косата на висока температура. Ја гориш.
Мора да користиш маски, ампули, млеко за коса за да ја заштитуваш дополнително косата.
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Еееее ја порано не се замарав со косата многу ама сеа ми е ептен оштетена... :( Ја неам шишано поише од една ипол година и сеа ми е лом... дај кажете шо да праам за да не ја кратам скрос... да пројдам со само 4-5 сантима шишање... :( Не сакам да си ја даам косата цела :( И понатака ако може совет шо да праам за да си ја заштитам косата и да ја чувам така откако ќе ја средам некако ... прочитав од скајдог и ваљда ми е сува косата и ќе пробам со тоа... ама ако има некој уште нешто нема лошо да ми дојде :) И последени 2-3 пати се бањав со некој друг шампон и сеа првут ми се појави... па ако може некој совет кој е најдобар шампон против првут... помагајте луѓе :(
 
Член од
25 ноември 2008
Мислења
52
Поени од реакции
0
Abe da ne posakash ko mojava kosa,ni prava ni vitkana, a sea poshto mnogu mi e oshtetena(normalno o d shatiranja i farbanja)i ne se ni vitka ubavo, i taka sekojdnevno sum preokupirana so kosava,a inaku shto ne stavam: shampon, maska, mleko za kosa, sprej a pred da ja izmijam nekogash ja mackam i so bademovo malslo.A sega se spremam da si kupam i ubava pegla za kosa i shto ispravuva i shto vitka :toe:
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
косата ми е лом... ја пеглам скоро секој ден пошто ми е малку подолга...
слично на емовска ми е...
и ми е уништена скроз...
имам пробано секакви шампони, регенератори ама џабе....
и оти ми е поретка косата ми се мрси многу често...
абе упм...:toe:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
косата ми е лом... ја пеглам скоро секој ден пошто ми е малку подолга...
слично на емовска ми е...
и ми е уништена скроз...
имам пробано секакви шампони, регенератори ама џабе....
и оти ми е поретка косата ми се мрси многу често...
абе упм...:toe:
Пa што се замараш?
Ај женско да си да ја пеглаш косата али машко? Па и секој ден?

И пудра ставаш? И се депилираш секој месец?

Ах светов забега:)
 

Викиче

Sarcasm is my best friend
Член од
27 ноември 2008
Мислења
234
Поени од реакции
14
Pa i mene mi e opsesija kosata definitivno...:)
Inace pocnav pred 5-6 meseci da koristam maska za ispravuvanje na kosata od Nivea i navistina mnogu mi pomaga.Ne samo sto mi ja ispravuva kosata, no i pomeka mi e, a i polesno se pegla.
Problemot e sto mn brzo mi se masti kosata...Ako sakam da mi bidi sjajna i ubava moram da ja mijam SEKOJ DEN!!!! Pa ako ima nekoj slicen problem i ako znae resenie slobodno neka me izvesti :):)
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Пa што се замараш?
Ај женско да си да ја пеглаш косата али машко? Па и секој ден?

И пудра ставаш? И се депилираш секој месец?

Ах светов забега:)
не ставам пудра и не се депилирам.... за информација
и поако се пеглам секој ден... ??
ме имаш видено па да знаеш како изгледам и да збораш после??? :tapp:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
не ставам пудра и не се депилирам.... за информација
и поако се пеглам секој ден... ??
ме имаш видено па да знаеш како изгледам и да збораш после??? :tapp:
Може сум конзервативна што мислам дека е смешно машките да си ги фенираат и пеглаат косите.
Али мое мислење.

Ама пеглај си ја ти косата. И уништувај си ја.
Спас имаш во маски за коса, ампули и млеко за коса. Ама на секое миење тоа.
А и секојдневно миење е многу лошо за кожата на главата.
Сакав да кажам дека не ти треба пеглање и уништување на косата али ако си сакаш прави си.

Мене никад нема да ми се допадне машко со пеглана коса:)
Доволно е малку да се посреди и да се стави гел малку а не едно кило и то е то.
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Јас нити ја пеглам, нити ја фенирам косата. Чат-пат ја кратам кога ќе ми е малку расцветана и не ми е оштетена повеќе. :)
 
Член од
25 ноември 2008
Мислења
52
Поени од реакции
0
Pa i mene mi e opsesija kosata definitivno...:)
Inace pocnav pred 5-6 meseci da koristam maska za ispravuvanje na kosata od Nivea i navistina mnogu mi pomaga.Ne samo sto mi ja ispravuva kosata, no i pomeka mi e, a i polesno se pegla.
Problemot e sto mn brzo mi se masti kosata...Ako sakam da mi bidi sjajna i ubava moram da ja mijam SEKOJ DEN!!!! Pa ako ima nekoj slicen problem i ako znae resenie slobodno neka me izvesti :):)
za pomalku da ti se mrsi kosta sekoga sh maskata za kosa , mleko, silikonski kapki, do pola kosa ne na korenite :pipi:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Pa i mene mi e opsesija kosata definitivno...:)
Inace pocnav pred 5-6 meseci da koristam maska za ispravuvanje na kosata od Nivea i navistina mnogu mi pomaga.Ne samo sto mi ja ispravuva kosata, no i pomeka mi e, a i polesno se pegla.
Problemot e sto mn brzo mi se masti kosata...Ako sakam da mi bidi sjajna i ubava moram da ja mijam SEKOJ DEN!!!! Pa ako ima nekoj slicen problem i ako znae resenie slobodno neka me izvesti :):)

А како изгледа таа маска за исправување на косата ? Слика?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom