Помош, софтверски проблеми и совети

G

GucciMane

Гостин
Откако го скенирав компјутерот за вируси и ги избришав тие што ги најде, ми се појави ова

Untitled-1.jpg

Automatic Updates...да ги уклучам или не? и ако не треба како да го тргнам од доле ова икончево?

ЕДИТ:
најдов, го тргнав :baeh:
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.256
Поени од реакции
8.349
Ми требаат драјвери за sis315 integrated video adapter... гуглав али не ми примаше од тие некои што ги симнав...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Као се викаше онаа верзијата на убунту за мали 10инчни ноутбуци што е (убунту официјална е) не можам да ја најдам на официјалната им страна.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Као се викаше онаа верзијата на убунту за мали 10инчни ноутбуци што е (убунту официјална е) не можам да ја најдам на официјалната им страна.
Затоа што не постои. Ubuntu netbook и ubuntu desktop се споени во 11.04 верзија.
Ќе ти пратам по пп торент од 10.10 се разбира :)
 
Член од
18 април 2007
Мислења
372
Поени од реакции
32
Да не мислиш на edubuntu за професорските лаптопи?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Да не мислиш на edubuntu за професорските лаптопи?
Нц, имаше порано UNE (убунту нетворк едишн) али веќе не постои.

Иначе, инсталирав dualboot ubuntu и windows 7 starter (лицендиран) и windows-от е значително побрз. Стварно ме изненади.
Кажете антивирус шо да му стаам, да не јаде ресорси а да е добар?
 
V

Viktor g

Гостин
прашање го преинсталирав windosot и си ставив со servis pack 2 пред форматот ми беше со servis pack 1 е сега по ставањето на поновиот servis pack компјутерот значително ми ја намали брзината многу кочи едвај можам да гледам видеа на youtube и сега прашањето ми е дали ме зеза servis pack или проблемот е анти вирусот ( norton 360)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
прашање го преинсталирав windosot и си ставив со servis pack 2 пред форматот ми беше со servis pack 1 е сега по ставањето на поновиот servis pack компјутерот значително ми ја намали брзината многу кочи едвај можам да гледам видеа на youtube и сега прашањето ми е дали ме зеза servis pack или проблемот е анти вирусот ( norton 360)
Oд каде па сега SP2 Windows, кога SP1 е пред некој месец излезен? :)

WIN 7? така? како и да е, направи рестарт, и пушти само Youtube и види како ќе иде, ако зеза пак накнадно ќе ти кажам што да правиш.

П.С. Пиши каков компјутер имаш.
 
V

Viktor g

Гостин
Oд каде па сега SP2 Windows, кога SP1 е пред некој месец излезен? :)

WIN 7? така? како и да е, направи рестарт, и пушти само Youtube и види како ќе иде, ако зеза пак накнадно ќе ти кажам што да правиш.

П.С. Пиши каков компјутер имаш.
не за xp зборам конфигурација е следна процесор : intel celeron 1,70 ghz
ram 768 mb ; graficka : GE FORCE 2 MX/MX400 memori 64 mb
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
прашање го преинсталирав windosot и си ставив со servis pack 2 пред форматот ми беше со servis pack 1 е сега по ставањето на поновиот servis pack компјутерот значително ми ја намали брзината многу кочи едвај можам да гледам видеа на youtube и сега прашањето ми е дали ме зеза servis pack или проблемот е анти вирусот ( norton 360)
Прво, НИКАКО не ставај нортон на тој гомно процесор.
Второ, стави си Service Pack 3 a не 2.

Вади тоа шит антивирусот и стави си или Microsoft Security Essentials или некој NOD32
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Прво, НИКАКО не ставај нортон на тој гомно процесор.
Второ, стави си Service Pack 3 a не 2.

Вади тоа шит антивирусот и стави си или Microsoft Security Essentials или некој NOD32
?

Сериозен си? Norton е едно 2x подобар од тие а и полесен на системот од MSE, од NOD не е, ама затоа заштита му е далеку погoлема од MSE и NOD кои немаат проактивна заштита, т.е. behavior blocker нити пак firewall/HIPS.

П.С. Зашто не ми дава веќе известување за цитат? :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom