Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
19 април 2007
Мислења
629
Поени од реакции
37
Прегледај го приврзокот 31065

Не е којзнае каков проблем..ама стварно незнам што е решението. Не ми дава да отворам word, ми вика not enough space bla bla. А на другите јузери на pc-то, нема никаков проблем, го отвара word-от, а и цел microsoft office. Имам проверено, имам место на C:, D:, E:, има free disc space минимум 5-6 гига, кај кој како...помош некој ?:/
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
895
Провери како работи RAM меморијата. При секој старт на софтвер, дел од информациите се ставаат во кеш во RAM, уствари RAM-от е кеш меморија.

Можно е да имаш малку RAM и/или нешто да не е во ред со меморијата.

Провери преку Task Menager -> Performance какви резултати имаш. Направи print screen.
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
1.258
Поени од реакции
101
Пак имам проблеми со македонскиот фонт. Пишувам македонски, ама после во кога го вметнам преводот во било која програма се претвара во хироглифи :toe:
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Помош за партиции

Ќе ми каже ли некој дали може две партиции од два различни хард диска да се спојата во една партиција? Зборувам за оние постари хард дискови, ide-to. Да укажам дека компјутерот нема оперативен систем, т.е. мора да се направи без оперативен систем.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Пак имам проблеми со македонскиот фонт. Пишувам македонски, ама после во кога го вметнам преводот во било која програма се претвара во хироглифи :toe:
Не пишувај со фонт, пишувај со македонска поддршка.
 
F

FuckYouAll

Гостин
Kако можам да блокирам одредена веб страна на мојот компјутер.
Сакам да го блокирам youtube.com, пробувам преку c:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts ама не мојт нешто. :(

Eдит: Done :)
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Prethodno na mojot kompjuter imav instalirano XP x64 bit i se si bese odlicno potoa instalirav win 7 i sega da se vratam na windows 64 bit mi pokazuva deka ne mi podrzuva windows 64 bit , care? (sorry za latinicata )
 
T

Tetro

Гостин
Ќе ми каже ли некој дали може две партиции од два различни хард диска да се спојата во една партиција? Зборувам за оние постари хард дискови, ide-to. Да укажам дека компјутерот нема оперативен систем, т.е. мора да се направи без оперативен систем.
истото, само вака:
- Ако можеш семките од две сливи, да ѓи споиш во една без да ѓи отвориш сливите, ќе успееш и ова. Во спротивно, не се обидувај.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.441
Поени од реакции
7.827
RAID, погуглај малку. Мене у една од претходните фирми ми дадоа компјутер со 2TB партиција на времето кога 1TB диск беше раритет. Лично, никогаш не сум се обидувал да конфигурирам RAID.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Да, сум слушнал за раид, ама матичната е стара и не поддржува таква опција ;).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom