Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
4 јануари 2009
Мислења
91
Поени од реакции
5
interesen problem :)))

neznam dali pravilno ja smestiv temava ama se nadevam deka ke mi pomognete! eve vaka: sto bi mozelo da bide ako kompjuterot posle startuvanje na nekoi 10tina min se restartira i toa cim otvoram poker ili farmvile na facebook, a ako e samo pocetna strana se si e ok. mislev deka e napojuvanjeto pa go zameniv ama dzabe, pak isto se lsuciba!! sto bi mozelo da bide?????????:toe:
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
луѓе ајде една мала помош како се префрлаат пдатоци од персонален компјутер на лап топ, најдобри начини за префрлување на податоци.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
луѓе ајде една мала помош како се префрлаат пдатоци од персонален компјутер на лап топ, најдобри начини за префрлување на податоци.
USB Drive, USB Data Transfer Cable, CD/DVD, или ако ти се поврзани во мрежа и двата преку рутер или свич најди некоја програма за префрлување фајлови.
 

Schhh87

schhh...
Член од
3 февруари 2009
Мислења
356
Поени од реакции
16
луѓе ајде една мала помош како се префрлаат пдатоци од персонален компјутер на лап топ, најдобри начини за префрлување на податоци.
Ако имаат вин 7 можеш дирек со обичен мрежен кабел. врзи ги во мрежа и барај изи трансфер на двата се си пишува како треба шо треба
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Ако имаат вин 7 можеш дирек со обичен мрежен кабел. врзи ги во мрежа и барај изи трансфер на двата се си пишува како треба шо треба
персоналниот има ВИСТА БЕЈЗИК а лап топ со Виндоус 7, а каков мрежен кабел?

USB Drive, USB Data Transfer Cable, CD/DVD, или ако ти се поврзани во мрежа и двата преку рутер или свич најди некоја програма за префрлување фајлови.
ми рекоа дека неможе преку УСБ кабел. не постоел.


а како преку рутерот се пренесуваат велат било комплицирано?
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
USB drive не кабел. Обична флеш меморија.
Инаку мрежен кабел ти треба crossover cable се наоѓа во секоја продавница за IT опрема или на пазар. Се поврзува од еден во друг компјутер со win7 се користи easy transfer ќе пишеш во search box во старт easy transfer за пренос откако ќе поврзеш.

Влез за кабелот

 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
USB drive не кабел. Обична флеш меморија.
Инаку мрежен кабел ти треба crossover cable се наоѓа во секоја продавница за IT опрема или на пазар. Се поврзува од еден во друг компјутер со win7 се користи easy transfer ќе пишеш во search box во старт easy transfer за пренос.

Влез за кабелот

добро го разбрав ова но имам различни видноус виста и видноус 7, аколку отприлика кошта тој кабел? а затшо секаде каде прашувам ме прават будала дека таквиот кабел не постои?
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
-Ќе мора да си најдеш цд со вин хр сп3...:toe:
-враќање на англиски интерфејс..најдобро е само со формат....деинсталацијата на македонскиот интерфејс не проаѓа баш најдобро, каша попара го прави виндовсот...микрософт нешто зезнал тука.
јас пробав со следново и ми успеа...најдов нешто корисно на интернет иако се мачев два саати ;)

Го сменав со смена на некои вредности во регистарот :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Nls\CodePage
ACP 1252 for English ( United States )
MACCP 10000 for English ( United States )
OEMCP 437 for English ( United States )
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Nls\Language
Default 0409 for English ( United States )
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
добро го разбрав ова но имам различни видноус виста и видноус 7, аколку отприлика кошта тој кабел? а затшо секаде каде прашувам ме прават будала дека таквиот кабел не постои?
Ај вака, ни да те прават будала, ни да се замараш многу:

1. Колку GB податоци ќе префрлаш?
2. Земи си USB или надворешен хард диск (од комши/колега/другар) и се ќе си префрлиш за 10 мин. со COPY-PASTE
3. (нема потреба, ќе се замараш) најди си МРЕЖЕН КАБЕЛ (или ЛАН КАБЕЛ, исто е)
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Ај вака, ни да те прават будала, ни да се замараш многу:

1. Колку GB податоци ќе префрлаш?
2. Земи си USB или надворешен хард диск (од комши/колега/другар) и се ќе си префрлиш за 10 мин. со COPY-PASTE
3. (нема потреба, ќе се замараш) најди си МРЕЖЕН КАБЕЛ (или ЛАН КАБЕЛ, исто е)
епа незна колку гб се податоците најверојатно се што има на хард дискот а бааѓи е пун. фала енивеј.
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
1.214
Поени од реакции
2.293
Незнам дали ќе ме сватите, ќе се потрудам да објаснам каков ми е проблемот. Значи најпрво помислив дека станува збор за вируси, меѓутоа изгледа дека не е доа тоа бидејќи скенирав неколку пати со антивирусот што го имам а верувам дека е доста квалитетен, бидејќи ми беше препорачан, тоа е антивирусот на microsoft, „Micrsoft Security Essentials“. По неколку пати скенирање немаше најдено ниту еден вирус а во минатото секогаш овој антивирус ми наоѓал секакви вируси кога имало и во глобала сум задоволен од него.
Проблемот е во тоа што одеднаш, на facebook не ми дава можност да се вклучам на chatot, покажува колку контакти имам уклучено, значи кликам на нив нели за да ми ги отвори меѓутоа нема никаква реакција исто како воопшто да не сум кликнал а воедно и не ми дава опција да се одлогирам од профилот, кога ќе кликнам на акаунт, ги отвара другите опции но не дава лог аут.

Исто така на јутуб, неможев да гледам клипови и ми се појави Get the latest Flash player. Арно ама, кога кликнав на тој линк за да го симнам последниот флеш плеер, нели се појавува линкот, кликам на Agree and install now, но повторно ме враќа на истото. И неможам да поставам фотографија за да ви прикажам, кога одам на закачување повоторно ме враќа, исто така и кога кликам на смешковците на форумов нема никаква реакција. Мислев дека приблемот е до пребарувачот што го користам, опера, направив анистал и повторно инсталирав меѓутоа не е до тоа, повторно ми се јави истиот проблем.
За некои дејствија што ќе ги кликнам нема никаква реакција, исто како да не сум кликнал, незнам стварно во што би можел да биде проблемот, нека каже некои што може да ми помогне. Фала однапред поздрав.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Незнам дали ќе ме сватите, ќе се потрудам да објаснам каков ми е проблемот. Значи најпрво помислив дека станува збор за вируси, меѓутоа изгледа дека не е доа тоа бидејќи скенирав неколку пати со антивирусот што го имам а верувам дека е доста квалитетен, бидејќи ми беше препорачан, тоа е антивирусот на microsoft, „Micrsoft Security Essentials“. По неколку пати скенирање немаше најдено ниту еден вирус а во минатото секогаш овој антивирус ми наоѓал секакви вируси кога имало и во глобала сум задоволен од него.
Проблемот е во тоа што одеднаш, на facebook не ми дава можност да се вклучам на chatot, покажува колку контакти имам уклучено, значи кликам на нив нели за да ми ги отвори меѓутоа нема никаква реакција исто како воопшто да не сум кликнал а воедно и не ми дава опција да се одлогирам од профилот, кога ќе кликнам на акаунт, ги отвара другите опции но не дава лог аут.

Исто така на јутуб, неможев да гледам клипови и ми се појави Get the latest Flash player. Арно ама, кога кликнав на тој линк за да го симнам последниот флеш плеер, нели се појавува линкот, кликам на Agree and install now, но повторно ме враќа на истото. И неможам да поставам фотографија за да ви прикажам, кога одам на закачување повоторно ме враќа, исто така и кога кликам на смешковците на форумов нема никаква реакција. Мислев дека приблемот е до пребарувачот што го користам, опера, направив анистал и повторно инсталирав меѓутоа не е до тоа, повторно ми се јави истиот проблем.
За некои дејствија што ќе ги кликнам нема никаква реакција, исто како да не сум кликнал, незнам стварно во што би можел да биде проблемот, нека каже некои што може да ми помогне. Фала однапред поздрав.
Мене ова ми личи дека е проблем на прелистувачот кој го користиш.

Пробај со друг прелистувач.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
навистина ме мрзи да форматирам, кажете некој лек за виндовсов да се дига побргу, особено денес пминува скоро цела минута од welcome скринот додека ми се појави десктопот па уште една минута додека ми се појават иконите, а тоа што го изменив беше бришењето на виндовс месенџерот (оној вградениот) и movie maker (исто така вградениот) иии сега си имам маки како којзнае што да сум избришал... има лек?

До вчера една минута минуваше од стартување до појавувањето на комплетниот десктоп.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
навистина ме мрзи да форматирам, кажете некој лек за виндовсов да се дига побргу, особено денес пминува скоро цела минута од welcome скринот додека ми се појави десктопот па уште една минута додека ми се појават иконите, а тоа што го изменив беше бришењето на виндовс месенџерот (оној вградениот) и movie maker (исто така вградениот) иии сега си имам маки како којзнае што да сум избришал... има лек?
Врати ги пак (преку Add/Remove Programs) за да видиш дали е до нив проблемот (што не верувам)

Кој Windows го користиш?

Оди во RUN и пиши MSCONFIG, па во табот STARTUP и исклучи ги процесите кои не ти требаат (јас имам таму преку 20, уклучени се 3 :) )

Друго, колку фонтови имаш инсталирано? Што помалку, тоа побрзо.

Што процесор имаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom