Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Ако мислиш да го прошириш, како прозорец, немо0жеш така,

Само кога додаваш, или работиш со повеке, звуци, нели се редат надолу..
Не мислам за тоа. Види на јутуб кое било клипче со ФЛ Студио, ќе сватиш за што зборувам. Да се прошири надесно, и повеќе ноти ( коцкички) може да се клаваат.
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Кој е најефтиниот начин да поделим MaxAdsl интернет на персонален компјутер и лаптоп?? Преку рутер или може некако со кабел дирекно?? Ако мора рутер кажете дека да најдем некој поефтин, не можем да фрлам пари више за комп :tapp:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Aj pomognete mi mene.Na stariot hdd imam instalirano kubuntu a na noviot si e windows 7,deneska zedov kabel crvenion so e za hardiskot da go povrzit so maticnata deka samo eden imav i gi povrzav hardiskovite,ama nemat da odberam windows 7 ili kubuntu.CARE!
Епа како го стартуваш компјутерот?

Значи не ти се поврзани како што треба (primary, secondary, master, slave...) Види во BIOS како и дали ти ги наоѓа хардовите.
И прво, за проверка, пробај еден по еден, прво само еден стави, види дали ќе се подигне (пример Windows 7) после вади го тој, стај го само другиот, види и тој дали ќе се подигне. Ако вака работат двата, после пробувај други работи.

Кој е најефтиниот начин да поделим MaxAdsl интернет на персонален компјутер и лаптоп?? Преку рутер или може некако со кабел дирекно?? Ако мора рутер кажете дека да најдем некој поефтин, не можем да фрлам пари више за комп :tapp:
Најлесно и најпаметно преку рутер/свич. Оди до некоја IT продавница и купи си било кој рутер/свич што ќе ти одговара за цената, ќе заврши работа. (по можност, пиши до колку пари)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Епа како го стартуваш компјутерот?

Значи не ти се поврзани како што треба (primary, secondary, master, slave...) Види во BIOS како и дали ти ги наоѓа хардовите.
И прво, за проверка, пробај еден по еден, прво само еден стави, види дали ќе се подигне (пример Windows 7) после вади го тој, стај го само другиот, види и тој дали ќе се подигне. Ако вака работат двата, после пробувај други работи.
Kоруне!!!!!!!:helou:
Не си во тек со „проблемот’’ на Јовче:pos2:, тој линуксот го има којзнае каде инсталирано па сега тој стар диск сака да го вметне во неговиот компјутер, нормално дека само седмицата ќе му ја подига.

Јовче ако не ја искомплицира незнам кој друг
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.427
Поени од реакции
6.073
Ве молам решете му ги проблемите на Јовче и добивате зеленко...аман више...
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.318
Поени од реакции
2.846
Кој е најефтиниот начин да поделим MaxAdsl интернет на персонален компјутер и лаптоп?? Преку рутер или може некако со кабел дирекно?? Ако мора рутер кажете дека да најдем некој поефтин, не можем да фрлам пари више за комп :tapp:
Доколку договорот ти е при крај почекај да го продолжиш и од Т хоме ќе ти дадат бесплатно безжичен рутер. Со него ќе можеш да си ги повржеш и компјутерот и лап топот.

Инаку со кабел би можел само во случај доколку мрежната ти има и излез. Но и да имаш излез (што не верувам доколку ти е интегрирана) компјутерот треба да ти е вклучен за да имаш интернет и на лап топот.


Трета и нједноставна и мислам најдобра варијанта (освен ако имаш шанса за првата варијанта) да си земеш рутер. Доколку сакаш поевтино ќе си земеш обичен не безжичен. Обичниот мислам дека беше околу 1000ден со 4 порта. За безжичен рутер незнам точно која е цената сум заборавил. Би требало да е од 2000 до 2500 (за ова не сум сигурен), поскапо е но доколку имаш wireless на лап топот мислам дека подобро ќе ти е да земеш безжичен доколку не ти е толку бтна разликата во цената
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Kоруне!!!!!!!:helou:
Не си во тек со „проблемот’’ на Јовче:pos2:, тој линуксот го има којзнае каде инсталирано па сега тој стар диск сака да го вметне во неговиот компјутер, нормално дека само седмицата ќе му ја подига.

Јовче ако не ја искомплицира незнам кој друг
Ох леле стариот хард диск е неколку гогини стар и на него инсталирав линукс а на новиов си беше седмица,и да да го пробам првин едниот хард па другиот се подигаат така и 7 и линукс.Само финтава е не можам да си одберам кој да го пуштам.А кога имав ХП на стариот имаше да одберам 7 или ХП.Добро @Vone знаеме дека си ти најпаметниот,јас не знам да наместам харддиск и сето тоа „првпат“ ми е да знеш.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
И јас да прашам како Џордан за 2 десктоп компјутери да се поврзат на Интернет дали може директно преку овие новите модеми на адлс Thompson, бидејќи гледам дека има неколку излези за мрежен кабел одзади.

Еве го модемот:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ох леле стариот хард диск е неколку гогини стар и на него инсталирав линукс а на новиов си беше седмица,и да да го пробам првин едниот хард па другиот се подигаат така и 7 и линукс.Само финтава е не можам да си одберам кој да го пуштам.А кога имав ХП на стариот имаше да одберам 7 или ХП.Добро @Vone знаеме дека си ти најпаметниот,јас не знам да наместам харддиск и сето тоа „првпат“ ми е да знеш.
Слушај сега.....ти бидејки си немал два кабли да истовремено ти бидат приклучени двата хард дискови си го извадил новиот хард диск па си го ставил само стариот и си инсталирал линукс.
Потоа си го извадил стариот па си го вратил дискот со седмицата, сега си купил уште еден кабел па си ги ставил и двата диска наеднаш и сакаш да имаш избор кој ОС да го пуштиш...е не оди тоа така....на дискот со седмицата т.е под претпоставка дека тој ти приклучен како прв главен диск во MBR секторот ти е пријавен само еден оперативен систем т.е. виндовс 7, ТОА ТИ Е ПРОБЛЕМОТ ЗОШТО НЕ ТИ ДАВА ДА БИРАШ.

Сега решение......има некои софтверски решенија но не ти ги препорачувам...ќе заебеш пак нешто....затоа најдобро и најбезболно за тебе е да без вадење на новиот диск го преформатираш стариот диск и наново го инсталираш Кубунтуто, само пола саат време ти треба....
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.700
Поени од реакции
13.353
Имам дома еден куп песни во компјутеров. Е сеа проблемот е што некои се троа тивки, (значи зборам нешто како Еванесенс и тој тип на музика - што треба да грми коа свири) а некои се гласни. Сакам да го изедначам тонот (сите песни да ми бидат со една гласност). Дали постојат програми и кои?
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.318
Поени од реакции
2.846
И јас да прашам како Џордан за 2 десктоп компјутери да се поврзат на Интернет дали може директно преку овие новите модеми на адлс Thompson, бидејќи гледам дека има неколку излези за мрежен кабел одзади.

Еве го модемот:
Мислам дека може, ако е тој новиот од T-Home со wireless бидејќи тоа е рутрер
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Среќна нова година на сите и се најубаво. Ај ако може некој да ми препрорача добро програмче за враќање на податоци. Да не е Recuva и File Recover. :) :smir::smir::smir:
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Епа како го стартуваш компјутерот?

Најлесно и најпаметно преку рутер/свич. Оди до некоја IT продавница и купи си било кој рутер/свич што ќе ти одговара за цената, ќе заврши работа. (по можност, пиши до колку пари)
Доколку договорот ти е при крај почекај да го продолжиш и од Т хоме ќе ти дадат бесплатно безжичен рутер. Со него ќе можеш да си ги повржеш и компјутерот и лап топот.

Инаку со кабел би можел само во случај доколку мрежната ти има и излез. Но и да имаш излез (што не верувам доколку ти е интегрирана) компјутерот треба да ти е вклучен за да имаш интернет и на лап топот.


Трета и нједноставна и мислам најдобра варијанта (освен ако имаш шанса за првата варијанта) да си земеш рутер. Доколку сакаш поевтино ќе си земеш обичен не безжичен. Обичниот мислам дека беше околу 1000ден со 4 порта. За безжичен рутер незнам точно која е цената сум заборавил. Би требало да е од 2000 до 2500 (за ова не сум сигурен), поскапо е но доколку имаш wireless на лап топот мислам дека подобро ќе ти е да земеш безжичен доколку не ти е толку бтна разликата во цената
Ок момци, мислим дека знам од дека ќе бајдем од тие модемите што ги даваа од T-Home.
Сга едно поидиотско прашање.. Како да вклучим камерата на лаптоп hp compact 610? (имам драјвер инсталирано)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom