Помош, софтверски проблеми и совети

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Не знам дали ме разбра. Кога го стартувам ком. не излегува ништо, црн екран.:nesum:
На екран нема ништо......
....куќиштето си работи?
...на мониторот да не има она...но сигнал?
....пишти ли нешто од куќиштето
.......ја провери ли графичката
...извади ја батеријата од МП и пак вратија после минутка
........провери кабли и останати курци палци...
..отвори куќиште, зачисти малку , пререди ги наново компонентите...
...ако не бива носи во сервис..


тоа што си исклучил некој процес и нема врска со твојот проблем.....можда само случајност е
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
4.773
Поени од реакции
2.082
Епа изгледа првин треба да го ресетираш БИОС-от,штом не можеш да стигнеш до него :)
Како?

На екран нема ништо......
....куќиштето си работи?
...на мониторот да не има она...но сигнал?
....пишти ли нешто од куќиштето
.......ја провери ли графичката
...извади ја батеријата од МП и пак вратија после минутка
........провери кабли и останати курци палци...
..отвори куќиште, зачисти малку , пререди ги наново компонентите...
...ако не бива носи во сервис..


тоа што си исклучил некој процес и нема врска со твојот проблем.....можда само случајност е
Да куќиштето си работи без проблем. На мониторот не покажува ништо. Црн екран. Кабли проверив се е во ред. Треба да пробам со прередување на компонентите. Само не знам каде стои батеријата од МП.
Фала за помошта :smir:
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Ама таа линија ја има само на мојот компјутер. Пробавме кај еден другар и кај него ја немаше таа линија
Нз другар.. чудно ми е овој
1. Само на тој филм ти прави така, другите се ок.
2. На секој плеер истата линија ја покажува.
3. Кај другар ти се е во ред.
Стварно немам идеја дека може да е грешката. :toe:
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Imam problem so igra

Ja instalirav edna igra na kompjuterot ama nesto me zezna pri instalacija i ja izbrisav, ama pri povtorna instalacija mi dava deka igrata e uste instalirana. Ima nesto negde mi pamti deka uste stoi igrata i ne mozam da najdam. Najdov nekoi fajlovi vo wondows i gi trgnav i od program files ama pak mi dava nesto od 1 MB ( barem tolku sto vo Add/Remove programs ).
Ima li nekoja programa da instaliram za da ocistam toa fajlovite sto se ostanati
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Како?



Да куќиштето си работи без проблем. На мониторот не покажува ништо. Црн екран. Кабли проверив се е во ред. Треба да пробам со прередување на компонентите. Само не знам каде стои батеријата од МП.
Фала за помошта :smir:
Лесно ќе ја видиш......загледај ја матичната плоча и ќе приметиш едно кружно светло метално.....1.5 до 2 цм во пречник...слободно извади ја!
Само немој ептен да силуваш!

за проверка ни остана уште мониторот.....имаш ли можност компјутерот да го пуштиш на друг монитор или мониторот на друг компјутер....зависи што ти е поизводливо.
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
4.773
Поени од реакции
2.082
Лесно ќе ја видиш......загледај ја матичната плоча и ќе приметиш едно кружно светло метално.....1.5 до 2 цм во пречник...слободно извади ја!
Само немој ептен да силуваш!

за проверка ни остана уште мониторот.....имаш ли можност компјутерот да го пуштиш на друг монитор или мониторот на друг компјутер....зависи што ти е поизводливо.
Сега немам можност, ама утре ќе пробам секако и ќе пишам што сум направил. :wink:
 
Член од
22 јуни 2008
Мислења
457
Поени од реакции
52
Имам нов компијутер без инсталиран Windows.И сега кога го уклучувам на екранот ми пишува no video signal, сега прашањето ми е како да инсталирам windows кога нема на екранот ништо не покаува, т,е нема ни биос ?
п.с екранот си работи , проверен на друг компијутер.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Имам нов компијутер без инсталиран Windows.И сега кога го уклучувам на екранот ми пишува no video signal, сега прашањето ми е како да инсталирам windows кога нема на екранот ништо не покаува, т,е нема ни биос ?
п.с екранот си работи , проверен на друг компијутер.
Провери ги убаво каблите дали се споени. Ако не тогаш можно е проблемот да биде до видео картицата и би требало да провериш на сервис.
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Сега немам можност, ама утре ќе пробам секако и ќе пишам што сум направил. :wink:
100% графичката си го изела лебот! Истото ми се случи на компјутер пред 1 недела, сменив графичка и се е во ред!

А, каква графичка имаш онборд или посебна(АГП/ПЦИ)?
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.318
Поени од реакции
2.846
Како?



Да куќиштето си работи без проблем. На мониторот не покажува ништо. Црн екран. Кабли проверив се е во ред. Треба да пробам со прередување на компонентите. Само не знам каде стои батеријата од МП.
Фала за помошта :smir:
каква графичка користиш?

Пробај вака: исклучи го мониторот рачно т.е. од копчето што е за исклучување, потоа стартувај го компјутерот па после тоа уклучи го мониторот.

Јас имав проблем со првиот компјутер. Имав АТИ графичка и LITE ON монитор. При секое палење или рестарт мораше рачно да го гасам мониторот, затпоа што ако не го изгасам имаше само црн екран т.е. конмпјутерот си работеше а екранот беше црн. Интересно беше што ако мониторот го приклучам на друг компјутер или пак друг монитор на компјутерот си работеше се без пробле. Проблемот ми кажаа (кога го продавав старо за ново) дека е во Plug and Play пинот, т.е. тој монитор не се препознава со таа графичка.
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
4.773
Поени од реакции
2.082
100% графичката си го изела лебот! Истото ми се случи на компјутер пред 1 недела, сменив графичка и се е во ред!

А, каква графичка имаш онборд или посебна(АГП/ПЦИ)?

каква графичка користиш?

Пробај вака: исклучи го мониторот рачно т.е. од копчето што е за исклучување, потоа стартувај го компјутерот па после тоа уклучи го мониторот.

Јас имав проблем со првиот компјутер. Имав АТИ графичка и LITE ON монитор. При секое палење или рестарт мораше рачно да го гасам мониторот, затпоа што ако не го изгасам имаше само црн екран т.е. конмпјутерот си работеше а екранот беше црн. Интересно беше што ако мониторот го приклучам на друг компјутер или пак друг монитор на компјутерот си работеше се без пробле. Проблемот ми кажаа (кога го продавав старо за ново) дека е во Plug and Play пинот, т.е. тој монитор не се препознава со таа графичка.
ATI Radeon X1950 е графичката. Ај ќе пробам сега.

ДоН ЏеЛаТиМуС напиша:
ATI Radeon X1950 е графичката. Ај ќе пробам сега.
edit: исто. не дава никаков знак.
Го закачив мониторот на друг компјутер, си работи. Значи нешто до куќиштето е проблемот... :S
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Не е до куќиштето, до графичката е :helou: А убава графичка имаш, вреди да се проба да се поправи, носи го на сервис и ако имаш гаранција на графичката уште поубаво!

Едит: Колку ја зеде(графичката)? И мене ми треба една?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Aj pomos.

Instalirav Linux i sega igrive gi instalirav so wine.Cs 1.6 i gta sa.I instalirav drajveri za graficka i se dr i sega ko ke se pustat mn kocat.CARE?
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Зошто служи овој процес?:tapp:
Wlcomm.exe Description :

Windows Live Communications Platform. Background task spawned by Windows Live Messenger when you have Windows Live Contacts (also called Windows Live People) enabled. "Windows Live Contacts" is the ability of your Windows Live address book to be updated in realtime when your friends update their own Windows Live information (ie. they've changed their cell phone number, or they've moved home, etc...), and vice versa when you update your own Windows Live profile and you have configured some or all of your friends to automatically receive your updated details.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom