Најголем дел од интелигентните и талентирани тинејџери одбираат да слушаат хеви метал

Статус
Затворена за нови мислења.

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ох.
Циу.

...и сите металци се атеисти и дрогираши...
...сите уметници се боеми...
***сите жени се курви***

Има ретардиран метал...ооо итекако го има.По таа основа,сите грајндери,дел од хеви и треш металците треба за мене да се ретардирани оти слушам готик,музика со смисла во првата нота повеќе отколку цела песна во овие жанрови?
А има ли интелгентен турбофолк?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Како отидовте,вие пред да слушате песна,идете на lyricsmode.com,и ги гледате стиховите дали се интелегентни,па тек после го притискате play копчето? :)
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Како отидовте,вие пред да слушате песна,идете на lyricsmode.com,и ги гледате стиховите дали се интелегентни,па тек после го притискате play копчето? :)
Ние смртниците не сме доволно интелегентни за да ги разбереме стиховите....затоа се дечките поинтелегентни затоа што ги откриваат стиховите на песната само со слушање, а ние сме тие што треба да ги прочитаме за да ги сватиме
 

.:TINA:.PINK

.:oksimoronka:.
Член од
17 август 2008
Мислења
354
Поени од реакции
16
slusav metal, ali ne go razbirav, nekako bese tezok, a po nekoe vreme preagresiven..ne znam zosto slusav ednostavno mi se dopagase...sega slusam punk i nema posebna pricina, ednosavno mi se dopaga..

mozebi i zgodite i nezgodite, a i samiot karakter na licnosta ja opredeluvaat muzikata po koja si zacepan, a mozebi i nesto dr...:pipi:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ај и јас да си кажам навистина што мислам во врска со ова.
Поголем дел од интелигентните избираат да слушаат метал, но не сите...така да остава место за дискусија.
Ова дури ми е и чудно знаејќи го фактот дека некој си 70% од металците што ги знам се прилично глупи(или по логика на темава глумат).

Но податокот дека поголем дел од интелигентните слушаат метал кажува и нешто за металот како музика. Да има и во металот срања, но тоа што не е срање е прилично добро, што на пример не може да се каже за попот.
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Ох.
Циу.

...и сите металци се атеисти и дрогираши...
...сите уметници се боеми...
***сите жени се курви***

Има ретардиран метал...ооо итекако го има.По таа основа,сите грајндери,дел од хеви и треш металците треба за мене да се ретардирани оти слушам готик,музика со смисла во првата нота повеќе отколку цела песна во овие жанрови?
Сум рекол некад дека НЕМА ретардиран метал ?
Си слушнал ти интелигентен турбофолк ?
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Никој не спори за квалитетот на металот како музика,тоа никогаш и не е доведено до прашање.


Но,спојување на лирики со интелегенција,е невозможно бидејќи на пример,во времето на Моцарт,немало воопшто лирики.
И ако тргнеме така,ќе заклучиме дека сите тогаш биле ретардирани.

Поентата ми е,односно ставот,дека музиката не ја бираш ти,туку веќе е одбрано,тоа е она со вкусот.
Ти не си паметен затоа што слушаш метал,туку едноставно се погодило музиката која ја слушаш да има поинтелегентни или позначајни стихови,од некоја друга.

Мислам дека не треба да се судат луѓето за интелегенција според тоа што слушаат,без разлика дали е тоа во позитивна или негативна конотација за нив.

Момент,импулс,чуство.
Звучи филмски,но ако морам да објаснам со некоја метафора,тоа е веќе како да мешате нешто што доаѓа од срце,со нешто што би требало да го контролира умот.:)
 
Член од
26 август 2008
Мислења
88
Поени од реакции
3
Не ги прочитав постовите нагоре пошо ме мрзеше.. сега моето мислење...
Мислам дека нема врска металот со интелегенцијата. То си е индивидуално
Некој можит да не го поднесуват металот а да е попаметен од 10 негови врсници заедно, или пак некој да обожават метал а врска да си немат со животот...
 
D

Daftie

Гостин
slusav metal, ali ne go razbirav, nekako bese tezok, a po nekoe vreme preagresiven..ne znam zosto slusav ednostavno mi se dopagase...sega slusam punk i nema posebna pricina, ednosavno mi se dopaga..

mozebi i zgodite i nezgodite, a i samiot karakter na licnosta ja opredeluvaat muzikata po koja si zacepan, a mozebi i nesto dr...:pipi:
Имаш најразлични жанрови на метал, сигурно нема да ти се свиѓа ако почнеш со death/brutal, али лириките на панкот, пример, не можат со лириките во металот. Мислам, да пееш за пиво и срања наспроти вакви лирики...бедно. А и музиката е во прашање тука. Панкот е (општо)музика со прости рифови и триакордни песни, и МНОГУ РЕТKО се дешава да убацат некој солаж, а и да убацат - 99,9% е беден.
Али ако се наоѓаш таму ондак топ за тебе. Јас слушав панк еден период и не ми се свиѓа, не се наоѓам таму.

Ајт, ја отупев!
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Естетскиот вкус зависи од емотивниот склоп на личноста, а не од нејзиното рацио.
Тоа е барем докажано и верифицирано во сериозни студи.

Истражувањето пак на темава, може, а не мора да држи вода.
Затоа што имаме и истражувања кои велат дека Кока-Колата помага при настинки и сл.

Поради тоа, а и поради фактот што дискусијава малку избега од суштината, привремено ќе ја заклучиме, па ќе видиме што понатака со неа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom