Софтвер за архитектонско цртање

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Проблемот настанува кога постарата генерација ги негира новите технолошки можности само поради една себична причина - личната неможност да остане во тек со новитетите.

Тогаш компјутерот станува дело на сатаната...итн итн итн.

Лошото е што имам професори кои ја поддржуваат горенаведенава сентенца.

Се сложувам дека првичното забележување на идејата оди подобро кога се користи молив и хартија. Побрзо е, покреативно, поинспиративно. Ама понатамошната работа на компјутер во никој момент не би ја категоризирал како трендовска; Затоа што никој денеска (на пример) не ги користи парните машини, нели? :)

Технологијата е значајна. Идејата - уште повеќе.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Tokmu zatoa mojata poraka beshe kon mladite arhitekti:
-Naucete prvo dobro da rabotite so molivot a kompjuterot stavete go vo vtor plan otkako ke se izrazite dovolno dobro na hartija.Parnite mashini se koristat i denes za proizvodstvo na struja.:)

Kompjuterite ne vi davaat ideja tuku vi pomagaat tehnoloshki da ja realizirate pobrzo.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
mislam deka treba da pobaras Punch!Professional Studio. Programce sllicno na 3D Home Designer Suite, ama mnogu polesno za rabotenje. Plus toa, vo paketot ima i aplikacija za dizajn na mebel. Probaj
 
Член од
28 февруари 2007
Мислења
82
Поени од реакции
0
AutoCAD

Moze li nekoj da mi najde link za da go simnam autoCAD.
Bidejki barav na gogle ali neuspesno nisto na najdov.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Другар, на форумов не се постираат линкови за нелегален даунлоуд. Ауто Кад може да се најде на милион други начини, а еден од нив е преку официјалниот застапник за програмов - еден од вработените таму е член на форумов. :smir:
 
Член од
28 февруари 2007
Мислења
82
Поени од реакции
0
ej Serpico aj ako ne te mrzi pusti MSN za da mi kazes (sekako ako ne ti e tesko)kade da najdam AutoCAD zasto stvarno ne mozam da najdam i kazi mi koj e vraboten na strabnata na AutoCAD od forumov za go prasam nego ako moze da mi pomogne
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Ауто кад не е едноставен за користење, зависи за што ќе го користиш (архитектура, машинство, 2Д, 3Д) инаку побарај во било која продавница каде се продаваат цд/двд со програми, јас го имам АутоКад 2005 али го работам тук таму од хоби или домашни потреби.
Зборот ми е дека ако ти треба за некои аматерски 3Д архитектура/дизајн потреби има многу поедноставни програми
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Како што кажа членот зависи за што ќе се користи пробај и со Solid Works за 3Д е петка
 
Член од
8 јуни 2005
Мислења
90
Поени од реакции
0
Ako go koristi za arhitektura 2d,3d preporacuvam AutoCAD 2007(8) ili uste podobro Autodesk Architecture(Architectural Desktop po staro)...neznam koj kolku koristi AutoCAD 2007(8) na forumov no veruvajte deka vo oblasta na 3D modeliranjeto ima znacitelni olesnuvanja vo odnos na prethodnite verzii.AutoCAD 2007 i 2008 se revolucionerni vo toj pogled.Ima mnogu novi olesnitelni alatki za 3d,renderiranjeto e poednostaveno itn.
 

BlackZebra

надежен Архитект
Член од
6 септември 2007
Мислења
56
Поени од реакции
1
За почетници најдобар е Microsoft Office Visio. Јас го користам и доста научив само од цртање со него без книги и такви други чуда. Супер е!!!
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
408
Поени од реакции
30
Другар, на форумов не се постираат линкови за нелегален даунлоуд. Ауто Кад може да се најде на милион други начини, а еден од нив е преку официјалниот застапник за програмов - еден од вработените таму е член на форумов. :smir:
Serpico, aj ako mozes prati po PP link, bideki i jas sum zainteresiran.
 
Член од
14 февруари 2008
Мислења
41
Поени од реакции
3
Бидејќи гледам сите се загреавте за AutoCAD, да ви напоменам само една работа, немојте да се ограничите само со работење во AutoCAD. Се знае "светото тројство" е AutoCAD-ArchiCAD-3DMax, во зависност на барањето, ќе ви биде потребно да ги научите сите овие програми најкасно до дипломирање, постарите колеги нема да бидат секогаш присутни за вас :).
Во последно време скоро да го напуштив AutoCAD-от на сметка на ArchiCAD 11 (нормално со соодветни plugin-и од Cigraph). За рендерирање го препорачувам Maxwell Rendering Engine. Подоле стварчици правени во наведените програми.



ArchiCAD Lightworks rendering engine.



3DsMax V-Ray



Maxwell Rendering Engine

Така да не оставајте вашите идеи да останат полуискажани, ако некој е заинтересиран за работа со овие програми, стојам на располагање со туторијали и сл.

За работа со молив се слагам, иницијалната идеа тргнува од тоа, ама греота и глупаво е тука да застане, не сме за џабе во 21 век...
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Hм, мислам не е Аuto Cad 2007 за почетници да цртаат куќи :)

и треба нешто како: Home Design Architectural Series 4000

Колекција од програми за цртање и дизајн на куќи.... Пратено линкови по ПП
Хмм, ако не е за почетници, тогаш зошто се учи во прва година...
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Хмм, ако не е за почетници, тогаш зошто се учи во прва година...
Не е за почетници не-студенти :) Посликовито, Ауто Кад не е за правник кој прв пат фаќа софтвер за акад цртање.
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Луѓе ке може некој да ми каже CD Key за chief architect x1. Фала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom