Најдобриот кошаркар на сите времиња од Европа

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
sex,droga,bodiroga
to je ime moga boga.......
 

IvicaPunK

Старо нов член
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.084
Поени од реакции
85
На сите времиња е големиот "ДЕЈАН БОДИРОГА", а моментално е Новицки
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Ako nekoj znae dobro za kosarka togas sigurno ke potvrdi deka Drazen Petrovic e najdobriot kosarkar koj se rodil na ovie prostori.A znaete li deka Pete Maravich poteknuva od Makedonija???????????
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
DRAZEN petrovic no1 za zal zamina prerano vo istorijata zaedno so magijata vo negovite race
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Ako nekoj znae dobro za kosarka togas sigurno ke potvrdi deka Drazen Petrovic e najdobriot kosarkar koj se rodil na ovie prostori.A znaete li deka Pete Maravich poteknuva od Makedonija???????????

ja kolku sto znam maravich poteknuva od hrvatska isto kako i geroge mikan,greg popovich,rudy tomjanovich........

ama ako najdes izvor stai go tuka..........

sea ja znam dobro za kosarka i ja kje ti kazam deka ako drazen ne umrel kje bil najdobar,vo svoe vreme bil najdobar ama sea jbg umrel i ne naprail kariera kako bodiroga pocnuvajki od trofei so klubovi,reprezentacija,ponasanje na terem,ponasanje nadvor od teren a toa se stvari koi sekako vleguvaat vo mojot kriterium..........
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
se znae DEJAN BODIROGA. nikad nema da se rodi takov igrac mn pameten smiren vo najbitni momenti. Prav lider na svojot tim
 

Кавадарчанец

Бадр Хари фан
Член од
18 декември 2007
Мислења
4.156
Поени од реакции
28
Сите овие кои ви се наведени се екстра играчи односно народски кажано ѕверови но според мене неможев да се одлучам па така ќе ги кажам двајцата Дражен Петровиќ и Дражен Далипагич посебно овој вториот таков страшен центар досега немам видено барем до сега.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Сите овие кои ви се наведени се екстра играчи односно народски кажано ѕверови но според мене неможев да се одлучам па така ќе ги кажам двајцата Дражен Петровиќ и Дражен Далипагич посебно овој вториот таков страшен центар досега немам видено барем до сега.

ja kolku sto znam dalipagic ima igrano kako krilo a ne kako centar.......


vo edna reklama za pivo,so vlade divac,gagjaat otvor od limenka od pivo so kikiriki, i koga divac kje promasi ovoj mu vika: "mali,aj trk po pivo''..... a seto toa poradi utakmicata 1986 protiv sssr koga jugoslavija uspeala da prokocka 9 razlika na minuta do kraj a glavniot vinovnik bil divac...........
 

Bavarecot

Доле Влада !!!
Член од
4 март 2008
Мислења
2.813
Поени од реакции
358
Дражен Петровиќ, човекот со волшебни раце, Врбица Стефанов, и во поново време тоа е дефинитивно Дирк Новицки.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
318
Поени од реакции
8
teska tema za odgovor..........rasadnik na odlicni igraci e evropa......
Toni Kukoc
Drazen petrovik
Dirk Novitzki
Sarunas Marculionis
Arvidas Sabonis
Pau Gasol
Nikos Galis
Kicanovic
Slavnic
Kurtinaitis
ima mngou...... tesko e da se odbere eden....
Ako e spored uspesi i ona sto go napravil togas prednici Kukoc.... 3 prsteni i toa so goelm udel od neogvata igra...Dirk e edinstven kosarkar sto bil proglasen za MVP vo NBA toa znaci deka bil i najdobar vo svetot.....Drazen ima daden 103 trojki po red na eden trening(odlicen suter) mozebi najdobar na site vreminja...SAbonis visok snazen odlicen paser(edinstveno so bese placko)....Marculjonis dobra |NBA kariera......Galis odlicen ....ima tuka mngou tesko e da se kaze...
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Дражен Петровиќ дефинитивно
 

blaster1

Искусен Кајганџија
Член од
16 декември 2008
Мислења
777
Поени од реакции
26
Дражен Петровиќ дефинитивно.Најдобар (беше) :(
:salut:
 
K

kaiser soze

Гостин
Дражен Петровиќ веројатно е еден од најголемите и најтелентирани играчи,што се родил во Европа."Кошаркарскиот Моцарт" започнувајќи од својот матичен клуб Шибеник,кого на двапати го носи до финале на купот "Радивое Кораќ",па во Цибона,каде уште во првата сезона го освојува европскиот куп со неверојатни 36 поени во финалето со Реал Мадрид,сите купови,првенства што ги освојува со тимот.На овие успеси се надоврзуваат и тие со репрезентацијата,каде што е еден од клучните играчи.Со преминувањето во Реал Мадрид продолжува со собирање на трофеи.Шлагот е во финалето на европскиот куп со Касерта и фантастичните 62 поена на тој натпревар.Можеби во првата сезона во НБА за тимот на Портланд,не добиваше некоја солидна минутажа,но наредните се си дојде на свое место,па во тимот на Њу Џерси,покажа дека не случајно се нашол во најсилната лига на светот.За жал трагичната смрт го спречи продолжението на неговата извонредно богата кошаркарска кариера.
Можеби повеќе играчи можат да се вбројат тука,меѓу кои Сабонис,Кукоч,Ќосиќ,Далипагиќ,Шремф,Галис,Марчуљонис,Белов,Дивац,а и од поново време Новицки,Стојаковиќ,Паркер итн,но сепак мојот избор паѓа на ненадминливиот Петровиќ.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Тони Кукоч. Во таков страшен тим да се снајдеш е огромен успех а и плус бил од првите европејци кои играле во НБА.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom