„Еутаназија” - ЗА или ПРОТИВ

Еутаназија. За или против?

  • За

    Гласови: 31 43,7%
  • Против

    Гласови: 31 43,7%
  • Сеедно

    Гласови: 9 12,7%

  • Вкупно гласачи
    71
Статус
Затворена за нови мислења.

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Nemozam da poveruvam deka postojat luge na planetava koi nemaat slusnato nikogas za EUTANAZIJATA. Bratce ke treba malku da se posvetis na edukaciajata imas stvarno problem:))
Гледате сите има многу паметњаковичи на Светот...Тие се знаат, за разлика од нас Кретените којшто поима неаме ништо...И ја не знаев па ШТО? Човекот Учи дур е жив :wink:
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Abe shto ste ja krstile temava EUTANZIJA, shto ne ste ja krstile "PLUKANJE PO ZDRAVSTVENIOT SISTEM VO MK."?!?
A inaku totalno ja podrzuvam eutanazijata!
 
Член од
7 септември 2007
Мислења
99
Поени од реакции
1
Јас сум ЗА.Бидејќи која е целта некој да се држи под апарати, па зарем тоа е некој живот. Исто и ако некој сака повеќе да не живее поради X причини зашто тоа да не му се овозможи.
 
S

Sith_Lord

Гостин
Pro-choice. Кога се соочуваш со тешка агонија и неизлечива болест која ти остава уште месец дена живот максимум, зошто да се клукаш со морфиум и да го изживееш тој месец надрогиран со неиздржливи епизоди на болка кога можеш да се кркнеш у старт? Скраја да е, но јас би сакал да ја имам таа опција на маса во случај на некоја таква ситуација.

Sith
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Еутаназија!!!

Еутаназијата е всушност исклучување на медицинските апарати на потполно неспособни личности кои немаат никакви шанси некогаш да се разбудат од длабока кома. Исто така еутаназијата може да ја побараат и смртно болни личности и луѓе кои цел живот се во депресија. Попозната како убиство од милосрдие, таа најчесто е табу тема во целиот свет.
Православната и Римо-католичката црква јасно ги имаат искажано своите негодувања кон оваа тема, и најстрого ја осудуваат ваквата одлука...
Голем број на невладини организации и движења за правата на човекот ширум целиот свет, исто така се против еутаназијата, и ја осудуваат како играње Господ, и законско убиство... Засега еутаназијата е законски дозволена во само 4 земји. Холандија, Белгија, Орегон и Вашингтон...

Што мислите вие? Дали е во ред да одлучуваме за туѓиот живот, или треба да се остави човек да вегетира на апарати знаејќи дека никогаш повеќе нема да се разбуди и врати(или да му се овозможи последната желба на човек која засекогаш ќе го спаси од маките)?
 
M

marsovka

Гостин
а да додадеш тука и смртно болни и оние кои цел живот се во депресија и бараат еутаназија.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.023
Ја сум за,ако веќе се знае дека нема шанса да се разбуди од комата,ако предходно изразил желба,зашто да се мачи.
А и целото семејство се мачи,не само личноста која е во кома.
Знам дека има случаеви каде што луѓето од кома се будат,ама многу е ретко.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Ја сум за,ако веќе се знае дека нема шанса да се разбуди од комата,ако предходно изразил желба,зашто да се мачи.
А и целото семејство се мачи,не само личноста која е во кома.
Знам дека има случаеви каде што луѓето од кома се будат,ама многу е ретко.
Значи си против, зошто секогаш постојат теоретски шанси да некој некогаш се разбуди од кома, така?
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Значи си против, зошто секогаш постојат теоретски шанси да некој некогаш се разбуди од кома, така?
Извини, ама не скогаш има теоретски шанси за будење од кома. Ако на некого мозокот, срцето и белите дробови му се на апарати, тогаш нема ни најмали шанси да се разбуди од кома...
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Извини, ама не скогаш има теоретски шанси за будење од кома. Ако на некого мозокот, срцето и белите дробови му се на апарати, тогаш нема ни најмали шанси да се разбуди од кома...
Не реков ништо за практични, но, секогаш постојат теоретски шанси, без разлика колкави, т.е. коцкави се.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Pisuvav desetina razlicni seminarski za eutanazijata ..

Ja sum za , prvo licnosta ako sama ja pobara i e sigurna vo toa , vtoro , spomnavte koma , covek vo koma e kako rastenie ..samo vegetira .. toa ne e zivot i e samo maka i teskotija za negovata familija ..

Jas ja podrzuvam .
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Не реков ништо за практични, но, секогаш постојат теоретски шанси, без разлика колкави, т.е. коцкави се.
едно е пракса, а друго е теорија...дали можеш да се потпреш на фактот дека можеби некој ќе се разбуди ако буквално ништо не му функционира на некој (како што објаснив погоре) само затоа што постоеле теоретски шанси иако праксата укажува на нешто сосема спротивно?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.023
Значи си против, зошто секогаш постојат Теоретски шанси да некој некогаш се разбуди од кома, така?
Има теоретски шанси да се направат нуклеарки на месечината,ама практично е неизводливо,нели?
Зашто некој да се мачи кога може да му се скратат маките..а шансите се 1 на 1000000 да се спаси.
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Јас сум за еутаназија,бидејќи практично овие лица би биле мртви ако не постои можност вештачки да се одржуваат виталните функции. Сметам дека вештачкото одржување во живот на неизлечиво болни е злоупотреба на медицината, бидејќи медицината треба да лекува, да помага, а вештачкото одржување во живот на безнадежно болни е страшна траума и за болниот и уште повеќе за семејството.
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
19
Поени од реакции
0
Па зошто да се мачат луѓето за кои нема спас... Ако се во кома а да е сигурно дека нема да станат, зошто да ги измачува тоа најблиските... Жив мртовец... А за болестите... Ако има мака човекот да, ама ако тера живото без мака зошто?:toe:
Значи ја сум ЗА дефинитивно
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom