„Еутаназија” - ЗА или ПРОТИВ

Еутаназија. За или против?

  • За

    Гласови: 31 43,7%
  • Против

    Гласови: 31 43,7%
  • Сеедно

    Гласови: 9 12,7%

  • Вкупно гласачи
    71
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
31 јануари 2005
Мислења
145
Поени од реакции
22
Што мислите за еутанизацијата?

гладиус напиша:
Еутаназијата е всушност исклучување на медицинските апарати на потполно неспособни личности кои немаат никакви шанси некогаш да се разбудат од длабока кома. Исто така еутаназијата може да ја побараат и смртно болни личности и луѓе кои цел живот се во депресија. Попозната како убиство од милосрдие, таа најчесто е табу тема во целиот свет.
Православната и Римо-католичката црква јасно ги имаат искажано своите негодувања кон оваа тема, и најстрого ја осудуваат ваквата одлука...
Голем број на невладини организации и движења за правата на човекот ширум целиот свет, исто така се против еутаназијата, и ја осудуваат како играње Господ, и законско убиство... Засега еутаназијата е законски дозволена во само 4 земји. Холандија, Белгија, Орегон и Вашингтон...

Што мислите вие? Дали е во ред да одлучуваме за туѓиот живот, или треба да се остави човек да вегетира на апарати знаејќи дека никогаш повеќе нема да се разбуди и врати(или да му се овозможи последната желба на човек која засекогаш ќе го спаси од маките)?
Едитирано од модератор: Вметнат цитат, за подобро доловување на поентата на темата.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
571
Поени од реакции
8
Ај прво биди љубезен и објасни што значи тоа ... јас незнам.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
n00b напиша:
Ај прво биди љубезен и објасни што значи тоа ... јас незнам.
Euthanasia е она убивање од страна на докторите кога пациентите се во вегетативна состојба.
Не знам дали сега го сфаќаш.Ако не,кажи.
Иначе,ја сум против Еутаназијата.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
571
Поени од реакции
8
Сторм фала што ми објасни сеа сватив што значи. Него да не долзиме многу да се изјаснам, и јас сум против Еутаназијата.
 
Член од
15 февруари 2005
Мислења
69
Поени од реакции
2
Е читај сега:
Јас сум против еутаназијата. Но и да е со закон забранета сепак лекарите ќе ја прават.Тука контрола не може да се има. :(

Но ова и не е толку страшно туку пострашно е што најчесто лекарите прават еутаназија на пацинти кои не се во вегетативна состојба а кои им паднале во раце. :x

Таа еутаназија ја прават лекарите затоа што:
- немаат квалитетна едукација затоа што се потомци од фамилија звучни имиња во здравството за кои медицинскиот факултет и Клиничкиот центар се монопол.
- Се чувствуваат богови кои решаваат за траењето на туѓите животи.
- според лични симпатии и фрустрации одлучуваат кому ке му е**** м***р.
- не се плашат од одговорност затоа што нивната работа не може никој да ја контролира. Ако некој пациент сепак пријави таков лекар веднаш целиот лекарски еснаф го заштитува тој лекар па затоа немаат гајле.

имам уште за набројување ама доволно се изнервирав да неможам да продолжам.
:x
 
Член од
31 јануари 2005
Мислења
145
Поени од реакции
22
n00b напиша:
Ај прво биди љубезен и објасни што значи тоа ... јас незнам.
Nemozam da poveruvam deka postojat luge na planetava koi nemaat slusnato nikogas za EUTANAZIJATA. Bratce ke treba malku da se posvetis na edukaciajata imas stvarno problem:))
 
Член од
31 јануари 2005
Мислења
145
Поени од реакции
22
KLEOPATRA duso ne pravat samo lekarite Eutanazija,sakam da ti kazam deka Eutanazija postoi i vo normalniot svet kade sto nema doktori da ubivaat tuku obicni luge go pravat toa megu svoite bliski i.t.n.
 

+_Inception_+

Quantum
Член од
30 јануари 2005
Мислења
230
Поени од реакции
2
ja mislam deka vo nekoi slucaevi e neizbezna i mora da se izvrsi a ima i slucaevi koga se pravi Eutanazija od zal
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
StormAngel напиша:
n00b напиша:
Ај прво биди љубезен и објасни што значи тоа ... јас незнам.
Euthanasia е она убивање од страна на докторите кога пациентите се во вегетативна состојба.
Не знам дали сега го сфаќаш.Ако не,кажи.
Иначе,ја сум против Еутаназијата.
Ocigledno pogresno e razbrana eutanazijata. Ne e voopsto ubivanje tuku toa se pravi so soglasnost na pacientot. Ima lugje koisto baraat dozvola za nivna eutanazija. Tetraplegicnite lugje i paraplegicnite, skleroticnite "Sclerosis plaquitis" i takvi bolki se nepodnoslivi za nekoj kojsto znae deka nema da bide sposobnen da napravi nisto od svojot zivot. Vo svetskata medicinska praksa, ne e lekarot tuku nekoj clen na familijata komu mu e pobarano da go napravi procesot - najcesto so ogromna doza na morfin... Sea sfativte?
 
Член од
15 февруари 2005
Мислења
69
Поени од реакции
2
Macedalien напиша:
StormAngel напиша:
n00b напиша:
Ај прво биди љубезен и објасни што значи тоа ... јас незнам.
Euthanasia е она убивање од страна на докторите кога пациентите се во вегетативна состојба.
Не знам дали сега го сфаќаш.Ако не,кажи.
Иначе,ја сум против Еутаназијата.
Ocigledno pogresno e razbrana eutanazijata. Ne e voopsto ubivanje tuku toa se pravi so soglasnost na pacientot. Ima lugje koisto baraat dozvola za nivna eutanazija. Tetraplegicnite lugje i paraplegicnite, skleroticnite "Sclerosis plaquitis" i takvi bolki se nepodnoslivi za nekoj kojsto znae deka nema da bide sposobnen da napravi nisto od svojot zivot. Vo svetskata medicinska praksa, ne e lekarot tuku nekoj clen na familijata komu mu e pobarano da go napravi procesot - najcesto so ogromna doza na morfin... Sea sfativte?
Жалам но не е така. Овие примери што ги даде се УБИСТВО ОД МОЛОСРДИЕ. Каква согласност од пациентот, па таа е ништовна, неважечка затоа што психичката состојба до која ги довела болеста тетраплегија, параплегија, склероза и тн. ги прави тие луѓе непресметливи а таквите луѓе не може да изразуваат воља. Кој и да им даде морфин или друго подобно средство животот да си го прекинат, прави УБИСТВО ОД МИЛОСРДИЕ кое се казнува најблаго од категоријата убиства.

Сепак еутаназија е првиот пример и неа ја прават лекарите.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Kleopatra напиша:
Жалам но не е така. Овие примери што ги даде се УБИСТВО ОД МОЛОСРДИЕ. Каква согласност од пациентот, па таа е ништовна, неважечка затоа што психичката состојба до која ги довела болеста тетраплегија, параплегија, склероза и тн. ги прави тие луѓе непресметливи а таквите луѓе не може да изразуваат воља. Кој и да им даде морфин или друго подобно средство животот да си го прекинат, прави УБИСТВО ОД МИЛОСРДИЕ кое се казнува најблаго од категоријата убиства.

Сепак еутаназија е првиот пример и неа ја прават лекарите.
Zavisi kade !!! Vo mnogu opstestva (Francija, Belgija, Luksemburg, Portugalija) eutanazijata ne e Ubistvo od milosrdie. Eutanazijata se izvrsuva tokmu onaka kako sto jas ti posociv. ako ne mi veruvas proveri :

http://www.vie-publique.fr/actualite/alaune/breve_euthanasie.htm

http://www.premier-ministre.gouv.fr/information/actualites_20/fin_vie_droits_renforces_51693.html

A nasite nedorazbiranja doagjaat od "bio-eicka" gledna tocka. Bioetikata e razlicna za sekoe opstestvo :)

Pozdrav
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Јас сум за, причините ги објаснија тие погоре.
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
zavisi .....nekoj ako e vo koma dolgi godini i veke naprail 70 god i pojke koja e celta da prodolzi da "zivee"?usluga mu se pravi???ili nekoj bolen od rak so nenormalni bolki kade shto ni jaka doza na morfium ne pomaga milslis li deka e blagodaren so mu gi polongirash makite i bolkite?bash pred nekoj den gledav ovdeka....deteto ne slusa ne gleda ne zboruva....eden bel drob mu e otkazan ima cefki vo teloto za da normalno dishi....bashka sklono e kon naj razlicni drugi infekcii.....ima 4 god a veke mu napravile 16 operacii...prashanje na vreme e koga ke umre....aj kazi mi Kleopatra....sekoe odenje "pod noz" za nego e usluga ili macenje? : :place:pak ke recam zavisi od situacija i bolest
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom