Возраст за прв сексуален однос

  • Креатор на темата city
  • Време на започнување

љубов,секс,петинг.


  • Вкупно гласачи
    109
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
а имање на сексуален однос не мора да значи и забременување, освен ако партнерите се толку неинформирани, шо не верувам дека има такви во 21 век
:pos::pos::pos::pos::pos:
Ги нема во 21 век?
Баш ги има повеќе од порано,бојот на млади мајки (14-17 години) е зголемен на 1800,па сеа ти види кој колку е информиран.
Додуша,сите чуле за контрацепција и заштита,информирани се,ама кога се во прашање зовриените хормнони,богами сите замижуваат на сите несакани последици,битно им е да си го направат меракот...
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
13
Поени од реакции
0
Научно е докажано бе...:pos2:
Научно е докажано дека можеш кога ТИ сакаш,кога си психички спремен на тој чекор.
Читав пред некој ден дека некоја прв пат на 13 години имала секс,на 14 забременила и на 15 го родила детето и се` е во ред со неа,нема никакво пореметување во здравјето...така си одбрала девојката,премногу рано,ама јбг-нема да и судиме.:)
Abe ok nekoja moze da rodi i na 12 godini pa da ne bide nisto no toa e eden vo miljarda ili deset dusi vo 6 miljardi,sakav da kazam deka ne ne normalno toa,aj odnosi pa kamo li deca na taa vozrast. Ko prvo tie luge so imaat deca na tie godini ne znaat da se cuvaat za sebe a kamo li toa so e rodeno hehe u sekoj slucaj se slagam so tebe deka sekoj covek izbira kao sto ke pravi no kolku e za toa svesen toa e vise druga prica:helou:
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6
Поени од реакции
0
Возраст?? Ма нема таква граница.
Кој кога ќе си добие шанса треба да ја искористи. Нека ужива младинава. Ама со заштита, нели. :)

СТОП ЗА СИДАТА.
 
С

Сатори

Гостин
Побитно е со кого, неголи кога ... секоја возраст си носи свои работи, си носи нови искуства.
Тогаш кога девојката мисли дека треба да биде жена, нагласувам пред се да биде психички спремна.
Ако за мене е 17, за некоја друга девојка може да биде 16/18/20 тотално небитно.
Така да дискусијата на оваа тема е релативна и индивидуална.
Перцепциите и гледиштата секогаш ќе бидат различни.
 

ANDZI

Fashion is my opsession
Член од
5 февруари 2007
Мислења
833
Поени од реакции
6
Според мене над 17 години....Стварно неможам да сватам зошто некои девојки едноставно избрзуваат,сакаат порано да пораснат.Се во свое време..
 
Член од
11 јули 2006
Мислења
79
Поени од реакции
1
Nema vrska godinite...Mnogu raboti se povazni od godinite..No spored mene mislam deka pod 15-16 ne bi trebalo da imaat sex.....
 
Член од
1 октомври 2007
Мислења
57
Поени од реакции
2
pa zavisi od licosta koga ke se pocustvuva spremna, ama spored mene nad 17 godini...
 
R

reactive89

Гостин
Coek na 14 nema sansi... ako do tolku sakaat neka glumat ludilo t.e. neka imaat prividen sex neka se tormozat preku alista (zaednicka masturbacija) bolji toa otkolku da e vistina...iako i toa ne go stavam bas vo tie godini, no ako tolku sakaat sex neka go pravat toa mesto ona vistinskoto....

inace vo vrska so granicata jas ne preferiram sex ispod 20 ili 22 godini... ni za maski a ne pogotovo za zenski....

DA se ima nagoni kon toa, no mozes da izdrzis ti se molam mislam daj da ne zborime gluposti... porano se mozelo da se izdrzi do svoja prva bracna nok a sea da ne mozes da izdrzis do 25 ili ete kako sto kazav do 22 godini...pa si dozvoluvas da go prais toa na 14, ili pomalku... GLUPOSTI VO BOJA!!!


sea na 14 a so ke bidne za 5 god???
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
125
Поени од реакции
0
17 години е соодветна возраст за првиот сексуален однос. За жал, има многу кои што почнале од мноооооогу мали.

Mislam deka e prerano...
Toa se tie godini koga nastanuvaat site tie promeni kaj niv i mislam deka domashnoto vospituvanje tuka e presudno.
Mnogu malku se komunicira na taa tema so roditelite na tie godini,shto mislam deka e golema greshka
Да, голема грешка е што родителите не разговараат со своите деца на таа тема а многу е потребно. Сепак мислам дека на 17 годишна возраст(за девојчињата) би можело да се почне со секс.
 

Fatty

Режи :)
Член од
2 јуни 2006
Мислења
427
Поени од реакции
5
Pa so znam dali e bolje na 17 ili na 14...koa kje osetis deka e ok da go naprais toa, togas e vremeto :) mn biten faktor e i coekot so koj go prais toa neli...mn normalno :)
 

DeViL-BoY

GlorY GlorY United
Член од
27 септември 2007
Мислења
282
Поени од реакции
0
Granica sepak nema za vozrast ili biso sto...za zenskite koga ke im zovriat maksimalno hormonite togas si go praat kejfot..a za maskite koga ke im padne sansa spored mene toa ti e toa ...PozdrAV
 
R

reactive89

Гостин
...a za maskite koga ke im padne sansa spored mene toa ti e toa ...PozdrAV

Грешка... преголема грешка.... Ако беше така тогаш значи јас требаше да легнам со минимум 5 женски досега, така.... но не го направив тоа оти не е баш сеедно со која ќе легнеш!!!

Треба да го направиш тој чекор со некоја што искрено ќе ја сакаш... а не со секоја втора, барем по мое мислење...
 

Bush(av)

Aut inveniam viam aut faciam.
Член од
30 април 2007
Мислења
758
Поени од реакции
7
Не може да се дефинира граница. Кога ке се осети спремна психофички, и сигурна дека е во врска со каква таква иднина личноста може да има секс до 100 и назад. Сепак, под 17 години, сметам дека е рано.
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
Najiskreno mislam deka e glupo da se postavat nekoi granici ili datumi... toa e individualna rabota ama... seks na 13-14 godini... mislam deka e malce rano =)
 

mirkec

Неостварена желба
Член од
26 јуни 2007
Мислења
502
Поени од реакции
3
Po mene, najdobra vozrast za prv seksualen odnos e taa vozrast koga licnosta ke se spoznae samata sebesi. Mora prvo da se poznavas sebesi za da se predades na drug. Sepak, prviot pat site toa go cuvstvuvame kako nesto najdragoceno, najmilo, najubavo... I ne seedno na kogo ke se predades. Taka da za godinite - stvarno ne znam...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom