Стравот - предност или мана?

B

Blacks

Гостин
Стравот е предност се додека не премине во паника
 

Barbara.

Irreparable perfectionist
Член од
23 јули 2009
Мислења
369
Поени од реакции
15
пред се е мана, добро..нормално е човек да се плаши од одредени работи, ситуации и да се грижи за своето добро,,,..но, има некој работи кои не би ги постигнале доколку би се пла
еле од последиците, во животот може да се добие и да се изгуби, а оној кој ризикува и добива, а стравот е пречка тоа да се оствари..но, и оној кој е бестрашен тој е и успешен.
 
M

MacedoniaGirl

Гостин
Маана. Стравот треба да се победи. Човекот е најпаметно и најсилно суштество на планетата земја, и има доволно памет и моќ за да ги реши проблемите. Нема потреба од страв. :wink:
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Маана. Стравот треба да се победи. Човекот е најпаметно и најсилно суштество на планетата земја, и има доволно памет и моќ за да ги реши проблемите. Нема потреба од страв. :wink:

Најсилно и најпаметно ?! ПРИГОВОР ! Не се согласувам !

-Стравот (некогаш) не спречува да правиме непромислени и глупави работи. И на некој начин не штити.

-Доколку бил штетен , зар при еволвирањето на човекот не би го искорениле некако ? Сепак еволвираме , се усовршуваме , доколку бил штетен верувам дека би го искорениле.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Па маана нормално , нели е потсвесна реакција што да праиме муабет за неа .
Нели целта е да ја прошириме свеста , а како би го направиле тоа со страв.
Мани друго ни влиае на наредните животи преку создавање на негативна карма.
Лошо е воопшто да имаш карма ама па и лоша да е , ееее тоа не чини.
 
Член од
6 август 2008
Мислења
46
Поени од реакции
21
a kako da se nadmine stravot,kako da se pobedi,zosto definiivno e golema mana
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
115
Поени од реакции
6
Маана, не` спречува да размислуваме и реагираме слободно...
 

Pece_Zenskio

џукела
Член од
17 мај 2010
Мислења
154
Поени од реакции
2
mana, za nekoj negovoto nadminuvanje e golem predizvik, na primer skokanje so padobran, stvarno imam golem strav od visina dokolku bi skoknal bi go pobedil stravot a zamene e toa golem predizvik
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Не можеш да му дадеш дефинитивен одговор на ова прашање .. Во некои случаеви е предност , во некои маана .
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Каква црна мана што ви е ?! -Ајде наведете ми еден пример каде што стравот е мана а не предност !

Како што кажав - -Стравот не спречува да правиме непромислени и глупави работи. И на некој начин не штити.
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Каква црна мана што ви е ?! -Ајде наведете ми еден пример каде што стравот е мана а не предност !

Како што кажав - -Стравот не спречува да правиме непромислени и глупави работи. И на некој начин не штити.
Хахаха ако стравот те контролира што ке кажеш за тоа кој е тој што е "контролиран" од стравот.
Кој е ТОЈ што нема појма од живот па мора да биде контролиран од срања .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom