Стравот - предност или мана?

Член од
17 март 2008
Мислења
39
Поени од реакции
0
sekoj custvuva nekoj vid na strav, dali e prednost ili mana e toa kolku vreme ke mu dademe da ne kontrolora. onoj koj ke bide obzemen od stravot bez nikakva kontrola nad svoite dejstva, e tamu e mana, a kaj tie sto se svesni za stravot no ne mu davaat da gi vodi, kaj niv moze da bide motivacija i togas deluva kako prednost
 

AnaMercury

Love is only a feeling...
Член од
30 декември 2007
Мислења
1.097
Поени од реакции
190
страв...па мана е, да..но има ситуации во кои стравот има огромна предност...think about it...
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Stravot e mana,neprijatel broj eden,kocnica na patot kon uspehot,srekata...na site patista.Ona sto moze da ne spreci da ne doneseme pogresni odluki,da ne zapadneme vo neprijatni situacii,nezgodi,da ne napravime greski,ne e stravot tuku pretpazlivosta i racionalnoto razmisluvanje.A,stravot ne e pricina za racionalno razmisluvanje i pretpazlivost.Tie mozat da funkcioniraat vo odnapred izgraden mehanizam na odnesuvanje,nezavisno os stravot.Stravot kako emocija,vo najgolem broj slucaevi se dozivuva negativno,a ponekogas moze da predizvika panicni ispadi i dopolnitelno da ja vlosi situacijata.Ne za dzabe i vo najopasni situacii,klucot za spas lezi vo pribranosta i zdraviot razum,a tokmu nivniot neprijatel e stravot.
Taka da ,stravot e mana,i toa golema...
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.973
Поени од реакции
3.269
Стравот ме кочел во некои мои замисли, и сметам дека е огромен недостаток, ако ти го контролира животот, а страв како предност..хмм...можеби во ситуација кога нештата се ризични, па стравот ти зборува дека некои работи не се секогаш онакви како што изгледаат, еден вид претпазливост.
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Стравот кој што те држи во граници за некои работи кои не се баш добри тогаш е доблест..Но кога станува фобија или пак кога почнува да ти пречи во изразувањето на тоа што си тогаш е мана..
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Јас би го отценила како многу лоша особина. Мразам кога му се предавам на стравот и кога тој успева да ме надвладее. Не гледам ништо во позитивно во него.Дефинитивно лоша особина за мене.
 
Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
78
Кај мене стравот секогаш бил маана. А често ме фаќа наеднаш, и тоа некогаш за безвезни работи. Слично како напад на паника. Ај хејт ит. :nesvest:
 
Член од
18 ноември 2007
Мислења
609
Поени од реакции
41
:helou:Најголемиот непријател на човекот по мене е стравот, после доаѓа мрзливоста и др. победите го стравот и се ќе биде многу подобро,само напред возможно е :smir:
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Stravot e najgolemata mana na covekot. Znaete vo Aleksandar filmot koga toj ja ohrabruva vojskata im kazuav Pobedete go stravot i ke ja pobedite smrtaa ili taka nesto slicno bese. Ako nemas strav ke zivees slobodno. Ako nemas strav nemas kontrola nad tebe iako ne veruvam deka ima luge koi se bez ni malku strav. Pozdrav.
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Дефинитивни маана...креација на умот која всушност реално не постои....кога не се плашиме шансите да успееме се поголеми за било што, стравот само не турка назад
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
:helou:Најголемиот непријател на човекот по мене е стравот, после доаѓа мрзливоста и др. победите го стравот и се ќе биде многу подобро,само напред возможно е :smir:
Ako ti si go pobedila stravot ajde kazi ni ja tajnata formula.:vozbud:
 
Член од
3 јули 2008
Мислења
248
Поени од реакции
8
Не требит посебна формула. Believe in yourself :)
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Некои го сметаат за мана ама за мене не е никаква мана. Сите различно го сваќате стравот но во поголемиот дел од ситуациите стравот е тоа што те движи и ти помага. Ова од лично искуство го кажувам.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
E ajde de prednost li e da se plasis od zmii. Jas se plasam od zmii i mislis deka toa e prednost. Da imam hrabrost ke odam i ke ja fatam, a jas nemam. Pozdrav.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom