ПМФ

Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Здраво дечки и пмф програмери,хехехе. Ја сум прва година на пмф-информатика(Интернет и мобилни технологии) и би сакал да ве прашам ако некој знае да ми одговори: кој е условот за запишување на 2 година, т.е. колку кредити се потребни??? никаде не можам да најдам одговор на моево прашање па се надевам дека некој од тука ке ми помогне !!! поздрав
Како е на ПМФ прва година за Информатика? Толку ли е тешко како што сите кажуваат и како е математиката таму?
 

Ivka

Алхемичарка
Член од
1 февруари 2007
Мислења
300
Поени од реакции
4
Здраво дечки и пмф програмери,хехехе. Ја сум прва година на пмф-информатика(Интернет и мобилни технологии) и би сакал да ве прашам ако некој знае да ми одговори: кој е условот за запишување на 2 година, т.е. колку кредити се потребни??? никаде не можам да најдам одговор на моево прашање па се надевам дека некој од тука ке ми помогне !!! поздрав
не студирам информатика ама на страната на пмф за информатика има објаснување за кредитите што како иде. Ако нешто ти е од помош едно мое другарче запиша втора а му остана математика 2 и некој си архитектура и имаше услов :wink:
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Здраво дечки и пмф програмери,хехехе. Ја сум прва година на пмф-информатика(Интернет и мобилни технологии) и би сакал да ве прашам ако некој знае да ми одговори: кој е условот за запишување на 2 година, т.е. колку кредити се потребни??? никаде не можам да најдам одговор на моево прашање па се надевам дека некој од тука ке ми помогне !!! поздрав
По ЕКТС се оди семестар за семестар, не година за година.. според тоа треба да имаш бар 4/5 од потписите за ислушаните предмети од тој семестар, и да ги пазиш границите: минимум - 24 кредити; максимум - 40 кредити по семестар. Заради максимумот јас ќе треба да земам и 7ми семестар (или како што разбрав по 16 евра за секој кредит што ќе ми фали на крај), зашто не можам да ги пикнам 8 предмети во 5ти.

Чим си на ИМТ, прати ми ПП со e-mail и јузернејм по желба.. нормално, ако сакаш пристап до материјали, проекти, бази..
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Во конкурсот од оваа година, на институтот за информатика пишува дека примаат 200 ученици во државна квота, а за во приватна не пишува број (има црта).
Не примаат со приватна?
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Во конкурсот од оваа година, на институтот за информатика пишува дека примаат 200 ученици во државна квота, а за во приватна не пишува број (има црта).
Не примаат со приватна?
Сигурно примаат, за подетално прати меил на некој кој е задолжен за тоа или таму се распрашај.
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Picku Mater Fati. PMF
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Сигурно примаат, за подетално прати меил на некој кој е задолжен за тоа или таму се распрашај.
Пратив меил и не-нема приватна квота, барем не на 4-годишните.На 3-годишните има.:toe:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Пратив меил и не-нема приватна квота, барем не на 4-годишните.На 3-годишните има.:toe:

И лани немаше приватна квота па сите студенти беа примени, иако немаа сите одличен успех
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
Мислам дека ПМФ е еден од поорганизираните факултети на целиов универзитет
Не сум на ПМФ и не можам многу да коментирам.
Имав по еден предмет цел семестар предавања таму и од тоа искуство се покажа како воопшто неорганизирана институција.

На предавања никогаш немаа соодветна апаратура, ќе ја донесеа па ја поправаа по половина час, додека ние чекавме.
Кога требаше да полагаме едвај ни наоѓаа простории, па се случи и кога конечно не сместија, на пола колоквиум да не преместуваат.

Во лабараториите микроскопите единствено ги користевме, за на крај на семестарот да дојде асистентката со соопштение дека да земеш потпис, во индексот мора да имаш уплатница со уплатено одредена сума на пари поради трошоците од користењето на лабараториските материјали, а ти не си искоритил ни М од материјалите.
 
Член од
17 август 2008
Мислења
98
Поени од реакции
10
многу си го сакам овој факултет. одам таму некаде во април-мај кога се натпреварите физика и едноставно е прекрасно внатре. е сега секаде има проблеми а на пмф најголем проблем се лабараториите бидејќи материјалите таму биле стари уште кога мајка ми студирала некаде средина на осумдесети:pos2:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ej aj nekoj ako znae koga treba da se prijavuvaat ispiti? Za II konkretno
 
Член од
1 април 2006
Мислења
273
Поени од реакции
4
Добар е бе ПМФ . На информатика (4годишни) сум и никакви проблеми досега. Се е како што треба... Завршив прва... На моменти беше лесно.. на моменти беше тешко. Не е се перфектно of course .... Секогаш има место за подобрување ама ете.. Воглавно задоволен и немам некои сериозни жалби и полаки :wink::smir:
 
Член од
3 април 2008
Мислења
92
Поени од реакции
1
Дали на 3 годишиот информатика (Интернет и мобилна телефонија) има многу „гужва“, т.е. дали има многу луѓе што конкурираат за упис?! МНОГУ ИТНО!!! фала
 

TraLaLaLa

Eternal Pessimist
Член од
26 јануари 2008
Мислења
182
Поени од реакции
7
Јас утре одам да конкурирам на ИИ - програмско инженерство ... Ај wish me luck :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom