Најдобри рап албуми

Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Straight Outta Compton - N.W.A.
Illmatic - NAS
The Chronic - Dr. Dre
Enter the Wu-Tang - Wu-Tang Clan
Me Against The World - 2Pac
Resurrection - Common

Класики.
Други албуми кои се вредни за споменување и се дел од мојата колекција се култните албуми на Jay Z, The Roots, Fugees, B.I.G. и Kanye West.
 
Член од
3 август 2008
Мислења
30
Поени од реакции
2
Group Home-tear for the ghetto(1999)
Ice Cube-war & peace
Scarface-the diary(1994)
Kool G Rap-4,5,6
Kool G Rap-Roots of evil
RAP 24/7
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.420
Поени од реакции
7.772
Until the end of Time - 2PAC(legendata)
Get rich or die trying - 50 Cent
Group Home-tear for the ghetto(1999)
Ice Cube-war & peace
Scarface-the diary(1994)
Kool G Rap-4,5,6
Kool G Rap-Roots of evil
RAP 24/7
EMINEM Marshall Mathers
R.A. The Rugged Man-Die Rugged Man,Die
Давајте објаснување зошто баш тие албуми сметате дека се најдобри.
За некој ден има да бришам се.
 

Ti Si

Црнец
Член од
27 јули 2008
Мислења
269
Поени од реакции
10
Па мене Die Rugged Man,Die ми е најбоље ради тоа што све што рецитира е вистинскиот негов живот,негови дешавки,и плус јаки текстови,јако флоу,продукција во која е сниман албумот....со два збора ЅВЕРСКИ АЛБУМ:icon_lol:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Ајде да јас малце позборам за мојата мала колекција на рап албуми:)

На прво место го ставам
Enter The Wu-Tang 36 Chambers - 1993

Буквално секој албум-сингл од Ву тенг како група и од поединците како Рза, Методмен, Ол дрти (РИП) го преслушувам со почит и го обожавам ама овој албум го издвојувам затоа што ми е некако нај хард корски:)
Траките како Shame on a Nigga, Da Mystery of Chessboxin', Wu-Tang Clan Ain't Nuthing ta F' Wit лично ги сметам за вечни, затоа што немало свирка/журка кај што не пуштиле барем една од овие песни (Освен Панчо/Давор/Чваре и компанија)

Return of the Boom Bap од едниот и единствен KRS ONE a.k.a. Da Teacha ме остава без ама баш без никаков негативен коментар. Буквално во школо наместо квази музичко може да се предава за музиката на КејАрЕс:)
Траки од албумот: Outta Here, I Can't Wake Up, Sound Of Da Police

KRS-One
од истиот и единствен професор по рап и хип хоп остава посебен белег у мојата мала дискографија што ја поседувам:)
Траки од албумот: MC's Act Like They Don't Know, Represent the Real Hip Hop, Rappaz R N Dainja, Ah Yeah


Return to the 36 Chambers: The Dirty Version
од Ol' Dirty Bastard лудила, едноставно лудила. Најчуден стил на рапување, ептен триповача албум
Бруклин Зу и Шимишими Ја :) да ми ги пуштиш и ќе откачам:)

ONYX-BACDAFUCUP Неам што да кажам, кој ги слушал знае зошто :pipi:

Wikluh Sky-Ortaci ne znaju
Wikluh Sku-Zasto brate Viklere?
Предобри и преокеј албуми од членот на Бед Копиз. Песните како Закопана Кучка, Ајмо, Недељно јутро, Овај град никад не спава, Ортаци не знају и днб траката со Рахмании Ударац последниве 4-5 дена ги немам тргнато од плејлиста:)
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Не пратам баш светска рап сцена но балкансна посебно српска дааа!
Култен албум на таа сцена е V.I.P - Ekipa Stigla Можеби кога би излегол денес не би предизвикал популарнот но тогаш направи бум. Дефинитивно таа 2002 година е златна година за рапот во србија. Да албумот е сниман во стила на американскиот, да албумот денеска можеби изгледа кич и да beat-овите се пластични, но тогаш предизвика револуција. Значи Икац го ирапува целиот свој дел со тврд flow,а Реља, на некој начин ги поплнуваше рефрените и го гушеше текстот на сметка на flow-ot и премногуте мултии и интернали.

Голема надеж за албум-класик е во новиот албум на Марчело "Треќа страна медаље". :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom