Музика во кола

Член од
11 февруари 2009
Мислења
9
Поени од реакции
1
Читај синусна моќ, повеќето што се фабрички доаѓаат со 20 вати синусна моќ и со доста послаби изработки на звучници, имаш од звучник до звучник. Ако гледаш Peak power елипсите ми се 2х360, појачалото 560 (или 2х280), предните 2х150 би требало не ми текнува. За ептен добро озвучување има еден тип од Маџари со опасен леон и со ептен опасно озвучување, што е како е не знам...
izvini druze ama ke moram povtorno da te razocaram...ne sum tolku torlak da ti zboram za koli so obicno fabricko ozvucuvanje(c4,fokus,bravo,307...) zatoa pisav posoleni mislev na 307 cc vo koja ima jbl oprema so posebno pojacalo i 6 zvucnici,407cc tamu veke e poseriozno ima i woofer isto taka e jbl...ili 300c boston audio ima 12 zvucnika + woofer,lexus IS ne znam so firma bese isto taka so posebno vgradeno pojacalo kako predhodnite ama bez woofer i solidno zvuci se kladam deka e bolji od kaj tebe...a za leonot ne sum slusnal sto ne mi e bas logicno ako navistina postoi...dali nekoj znae so ima tipot i dali voopsto ima jaka oprema...:toe: i use cekam...

И твојот пионир и мојот панасоник со 4 звучки по 20 вати ке свират нормално... Не ми треба кога ке пуштам музика да ме слушаат на 200 метра радиус.

+ не напоменувам дека колата ти е потенцијална мета за да ти ги дигнат звучките сосе појачало.
koga stanuva zbor za muzika za vo kola mislam deka e zalno da tupime za radifcinja i za obicni zvucnicinja...a koga stanuva zbor za kradenje krsat stakla i obivaat po koli i za elipsi od 3000 den... a za toa sto ne ti treba da te slusaat na 200 m si e individualno...isto ko na nekoj so i 100ks mu se mnogu a na nekoj i 300ks mu se malku...koj so kolku e zadovolen...:salut:
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
да си се возам во колата без музика? нема шанси тоа. најчесто слушам рок (од стариот-лед цепелин, дип парпл, ролинг стоунс, ху итн, или од новиот, у2, колдплеј, килерс итн), после ретро песните, од повеќе стилови, си имам омилени избрано, или па тоше проески. понекогаш ми се случува да имам желба да слушам и радио, па си пуштам некое, но пак гледам да е некоја слична музика од овие...не можам да трпам транс или слично. и така. со тоа што е мп3 плеерот во кола, си имам 3-4 мп3 цд-а, па си ги менувам одвреме навреме...и то:toe:
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Пошто немам кола не се случува често да возам, но сепак кога и да се случува тоа мора да има музика на радио. Не да е прејака па да не може да внимавам на сообраќај ама и да не е претивка. Појако пуштена музика дозволувам само ако сум заморен па да ме држи концентриран и свесен.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
izvini druze ama ke moram povtorno da te razocaram...ne sum tolku torlak da ti zboram za koli so obicno fabricko ozvucuvanje(c4,fokus,bravo,307...) zatoa pisav posoleni mislev na 307 cc vo koja ima jbl oprema so posebno pojacalo i 6 zvucnici,407cc tamu veke e poseriozno ima i woofer isto taka e jbl...ili 300c boston audio ima 12 zvucnika + woofer,lexus IS ne znam so firma bese isto taka so posebno vgradeno pojacalo kako predhodnite ama bez woofer i solidno zvuci se kladam deka e bolji od kaj tebe...a za leonot ne sum slusnal sto ne mi e bas logicno ako navistina postoi...dali nekoj znae so ima tipot i dali voopsto ima jaka oprema...:toe: i use cekam...


koga stanuva zbor za muzika za vo kola mislam deka e zalno da tupime za radifcinja i za obicni zvucnicinja...a koga stanuva zbor za kradenje krsat stakla i obivaat po koli i za elipsi od 3000 den... a za toa sto ne ti treba da te slusaat na 200 m si e individualno...isto ko na nekoj so i 100ks mu se mnogu a na nekoj i 300ks mu se malku...koj so kolku e zadovolen...:salut:
Извини не го имав приметено тоа „посолено“ кај што имаше напишано, јас те разбрав зборуваш општо :) Инаку за поскапите коли не станува збор не знам за 307cc али за останатите што ги наброја кога ќе дадеш толку пари за кола срамота е да ти стават некое евтино системче со картонски мембрани (како што е на повеќето што имам приметено до 13-14 000 евра коли освен ако не побараш со доплата да ти стават подобро). За кај мене во кола ми е доволно ова што го имам, повеќе добив од што очекував и за помала цена (среќа на распродажбата :)). А за тој со леонот, не ми текнува како го викаа, има Leon sport мислам дека беше жолт со црна хауба или така нешто и имал ептен добро озвучување али не зборувам за фабричко туку сам си ставал.
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
Има еден со црна кола што сум го видел низ Скопјево.. мислам некој фиат беше.. ама има јака музика. Онака гласно се слуша.. Го видел некој?
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
Има еден со црна кола што сум го видел низ Скопјево.. мислам некој фиат беше.. ама има јака музика. Онака гласно се слуша.. Го видел некој?

dada ima eden momak so crno fiat stilo i ja go imam videno mn mu e jako ozvuchenjeto...
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
Човече еднаш седев на семафори и типот имаше пуштено музика, мислам дека колата ќе ми ја распаднеше а бев преку 2-3 коли позади него.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Teмава е за совети, прашања, инсталации и слични операции со аудио/цд опрема во автомобилите. Можете да ставите слика да видиме што имате и во комбето, и во колите и толку.

Не дозволувам да се прави чаршиски муабет и натегање кој подобро радио имал или незнам што. Кој каков кеиф такво има. За тоа имате ПП, разменете си мсн па фалете се, натпреварувајте се, видете се во живо, видете кој што има, пробајте јачина дали ке падне некој прозор на комшијата :helou:....
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
9
Поени од реакции
1
Teмава е за совети, прашања, инсталации и слични операции со аудио/цд опрема во автомобилите. Можете да ставите слика да видиме што имате и во комбето, и во колите и толку.

Не дозволувам да се прави чаршиски муабет и натегање кој подобро радио имал или незнам што. Кој каков кеиф такво има. За тоа имате ПП, разменете си мсн па фалете се, натпреварувајте се, видете се во живо, видете кој што има, пробајте јачина дали ке падне некој прозор на комшијата :helou:....
bi sakal da baram soveti...ama od kogo...da prasuvam nekoj so elipsi u kola kolku farada kondenzator da stavam za dva drajvera od 20 kg..nekako ne mi odi mora da ima i toj nekakvo poznavanje od oprema(prasaj patalec ne gatalec)za da znae ke mora da ima neso ili imal...a i treba da se nategame sto e podobro za da znaat drugite da naucat neso od piuvanovo ovde..iii da za slikite ke se potrudam da stavam:toe:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ипак, ова е форум не е стручна литература.... Ако знае некој ке ти одговори. Ако не знае, го имаш интернетот, копај па кога некој ке се најде во мака и има прашање, ако знаеш да му одговориш ке му заштедиш време, ке му кажеш некој совет и слично.

Сепак мислам дека со ова
zabe mu e ja so kombeto go jadam...baska ja ne sum go videl..
не даваш никаков совет, нити пак кажуваш нешто што е корисно за другите....

Замисли се ти дека имаш проблем, се надеваш дека ке најдеш решение тука (ова е единствена или една од малкуте теми на македонски јазик кои се достапни дури и да не си член на форумов) читаш 4 страници од почеток вакви натегања. Што ке помислиш? Дека озбилни дечки кои што виделе, пробале, работеле нешто по колите пишуваат по форумот или неозбилни дечишта кои немаат што да прават па се фалат кој што како.

Сепак поддржувам квалитетна дискусија :smir: повелете аргументите да ги видиме па ке дискутираме.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Пак по старо? Жалам, не дозволувам некој да провоцира и да пишува глупости по темава.

Сите глупости ке бидат избришани (за тие што им фалат мислења), исто така ке биде бришено се понатаму што нема врска со темава без објаснување.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
9
Поени од реакции
0
drugar...ako mislish deka nekoj ke pishe za da bara pomosh mislam deka greshish...a momakov audiophile alal mu vera totalno se slagam so nego a ti slobodno brishi...
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
другар темава(не само темава туку цел форум) не е за препуцавање кој што има туку како што рече џишнатиот за да да му поможиме некому, да му предложиме нешто,споделиме искуства(не да се фалиме кој има поголем).

а за бришење можиш ти побрзо да бришиш(заедно со момакот погоре) поради некултура


и онака спортски види што му пишува него под никот а што тебе:smir:


и ај доста со офтопици
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
drugar...ako mislish deka nekoj ke pishe za da bara pomosh mislam deka greshish...a momakov audiophile alal mu vera totalno se slagam so nego a ti slobodno brishi...
И јас се слагам со него... Ај прочитај што пишува во насловот на темата? Колку што знам не пишува “Кој има појако озвучување во кола - топорење и фалење тука“. Значи сепак е за културен муабет, а не да се расправаме и караме со муабети од типот јас имам најјако озвучување во цел град кој сака нека дојде да се пробаме. И да читам постови некој си кажал дека има 2 елипси, овај го цитира и вика слаб си за мене. Тоа не е дискусија, и нема да се случи тука додека имам право да бришам и банирам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom