Музика во кола

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Не ми спомнувај жити се... Ми се гади од типови што: отвориле шибер, отвориле сите прозори, левата рака низ прозор пуштена надолу, со десна го држи воланот најгоре, а од колата ечи некоја безвезна музика која се слуша на околу 200 метри радиус.

Јасно е дека музика треба да се пушта во нормални граници, но не е секој нормален.
Zaboravi da naglasis deka kosulata im e raskopcana,volnesti gradi i obesile zlaten lanec...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Zaboravi da naglasis deka kosulata im e raskopcana,volnesti gradi i obesile zlaten lanec...
Ако се сеќаваш, Благој Истатов на времето со црвениот SL кабриолет...лева рака што се влече по земја...:pos2:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Eeeee kak ne se sekavam,eh koi gliposti gi imase so Strumickite seljaci pri krajo na 80-tite godini,doterani LADI i Z101 i ece muzika od Vesna Zmijanac ili Semsa Suljakovic&Juzni Vetar...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
А ти текнува ли на едно жолто 101 наџиџано како ѓупска тезга со натпис на задното стакло „Џејсон е жив“ на кирилица?
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
163
Поени од реакции
29
Не волим превише гласну музику у колима. Имам фабричку музику и сасвим сам задовољан, 6 звучника, команде на волану, шаржер 6 цд-а.
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
Секогаш слушам музика. 80% од времето слушам нормално додека останатото време сакам да си пуштам понекогаш погласно.
Имам Pioneer DEH-P6000UB ВАКВО со 4 ВАКВИ звучници наместени во HPF со фреквенција над 125 Hz и 12" BM Audio вуфер со појачалце околу 150W RMS, двоканално во Bridge мод. Квалитетот на звукот е одличен. Може во иднина да купам еден кондезатор од 1-2 фаради ради оддржување на напонот при погласна музика.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
9
Поени од реакции
1
imam kombe so pioneer 12 ka 3000w ,pojacalo kenwood 1200w,kondenzator 3,5F i radio ALPINE ima li nekoj po nenormalen?
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
9
Поени од реакции
1
Знам што се 15“ вуфери,имам два такви дома и што сега!?
Купи си две пиштаљки тогаш,квалитетен звук вадат ако ти е за квалитетот.
druze ne si svesen kolkava razlika ima od edna do druga 15 ka... mojava 12ka e pojaka od tvojata 15 ka doma so ja imas...(osven ako ne si stavil ALPINE R15ili slicno) a za kvalitet e toa e veke dolga prica...

Не бе другар најненормален си :zver::eek:lee:
fala fala... ke gledam da se nadminam... :toe:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
druze ne si svesen kolkava razlika ima od edna do druga 15 ka... mojava 12ka e pojaka od tvojata 15 ka doma so ja imas...(osven ako ne si stavil ALPINE R15ili slicno) a za kvalitet e toa e veke dolga prica...


fala fala... ke gledam da se nadminam... :toe:
Никот изгледа не ти се совпаѓа со твоите технички познавања во врска со музика, никогаш ама баш никогаш неможеш да споредиш звучници произведени за употреба во затворени простори со звучници произведени за во возила. Тие за во домашни услови се поосетливи, појаки и вадат секогаш поквалитетен звук. Освен тоа тие за домашна употреба се во кутии од иверица ос доволно простор за басот да има воздух, за разлика од тие во кола, кои голем дел од енергијата ја пренесуваат на шасијата, ради разноразните техниќки разлики и услови во кои се вградени.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
9
Поени од реакции
1
Никот изгледа не ти се совпаѓа со твоите технички познавања во врска со музика, никогаш ама баш никогаш неможеш да споредиш звучници произведени за употреба во затворени простори со звучници произведени за во возила. Тие за во домашни услови се поосетливи, појаки и вадат секогаш поквалитетен звук. Освен тоа тие за домашна употреба се во кутии од иверица ос доволно простор за басот да има воздух, за разлика од тие во кола, кои голем дел од енергијата ја пренесуваат на шасијата, ради разноразните техниќки разлики и услови во кои се вградени.
deckoto e ok i jas taka mislev pred edno 10 god... arno ama ti imas napraveno nekolku kiksovi vo gorenavedenovo i kolata e zatvoren prostor kako za pocetok... jas ne sum sretnal nekoj do sega da kaze poinaku kako tebe pa makar i da e pocetnik...sea za osetlivosta ili efikasnosta tie vo kola se poefikasni zaradi impendansata (1ohm,2 ohm,4ohm ako voopsto znaes kako odat tie raboti) i definitovno koga stanuva zbor za jacina tie vo kola se so pogolema snaga od tie za domasna ili profesionalna upotreba(diskoteki,koncerti i dr..) ke zaboravev i za kutiite da iskomentiram... so sum jas kriv koga ima teletabisi sto pravat kutii za vo kola od iverka. KUTIJA ZA VO KOLA SE PRAVI OD MEDIJAPAN(imam napraveno kutija za vo kola sto e po saglam napravena od bilo koja druga sto si ja videl(osven ako ne si bil vo AUDIO CENTAR BOLIN i si gledam zvucki od 50 000e. Ne znam kolku si primetil no se poveke subovite za doma nalikuvaat na onie za vo kola (golemohodni) sto imaat 4 ohm zaradi efikasnosta i jacinata i pogolemata iskoristenost na signalot sto go dava pojacaloto... se obidov na kratko da objasnam...
 
Член од
21 октомври 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
eve sto imam jas vo mojata Citroen Xsara :wink:.....Samo grd e zvukot na klipceto deka e so mob.telefon snimano ke snimam so digitalna kam.i ke pustam link :helou::helou::helou::helou::helou:
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
9
Поени од реакции
1
eve sto imam jas vo mojata Citroen Xsara :wink:.....Samo grd e zvukot na klipceto deka e so mob.telefon snimano ke snimam so digitalna kam.i ke pustam link :helou::helou::helou::helou::helou:
dobro e (kulturno) mozes da si zemes nekoj kondenzator i ponataka ako sakas use edna 12 ka e toa ke bide po ok...:salut:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom