Вашиот прв допир со компјутерите

  • Креатор на темата ¯\_(ツ)_/¯
  • Време на започнување
Член од
1 февруари 2006
Мислења
380
Поени од реакции
17
toa bese dalecnata `86....ok..ne me fakajte tocno za godinava,mi kupija commodore c64...be toa radosti
:))))))))
prva igra mi bese boulder dash....i posle nekoe vreme pocnav so basic pa c itn....
denes kalkulatorot mi ima poveke memorija :))_)))))
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Аууууу!Пред едно десет години.Брат ми купи компјутер и многу бев среќна не пропуштав можност да седнам и да чепкам низ компјутерот:vozbud:
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Прв пат пред компјутер застанав 1994-5 год.Првин си цртав нешо во Паинт програмчето,а прва игра мислам ми беше Принц од Персија или Спејс Инвејдорс не можам точно да се сетам.целата меморија на тој компјутер беше 40 мегабајти.:pos2:
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Првиот компјутер требаше да го добијам за мојот 4-ти роденден, но ми го купија половина година порано (тоа беше далечната 1993, т.е. пред околу 15 години).

Имаше 512 KB RAM, 7Mhz процесор, флопи драјв, паралелен порт...
Првите игри кои ги играв беа: Lemmings, Magic Serpent, Tetris, Worms и.т.н.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Prviot dopir so kompjuter mi bese na rabota kaj tatko mi, bev vtoro oddelenie i umrev od radost koa mi pustase da ja igram PreHistoric :) zakon igrica ej
Таа беше она игра со пештерскиот човек како мават со стап или така нешо.Играта е ЗАКОН.:helou:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ауу ич не ми текнува...Мислам дека беше во 2 или 3 одделение, а првиот сопствен компјутер го имав во 5то одделение.Не знам така барем мислам.
 
Член од
25 јануари 2008
Мислења
31
Поени од реакции
0
Mojot prv dopr beshe mnooogu jaaak kosa mi se krena na glaa...struja me fana! :vozbud:
So znam be lugje..kaj pamtite vakvi raboke???.....hm...hm....
Ej da mi tekna: toa beshe 6-7 odd. so commodore 64

 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
259
Поени од реакции
4
1996 година негде...уф колку далечно изгледа тоа... пред 12 години!
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
хмм па тоа би било некаде 5то или 6то одделение..знам ми го подарија моите за роденден..и не пропуштав ден а да не седнам на компјутер,знам мн бев љубопитна чепкав кај што не треба..па се дешаваше и по некоја незгода:pos:..прва игра мислам дека ми беше марио,аладин,тетрис..
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Бев мал .... ме седнаја пред него , ми пустија princ of persia да ја играм за да седам мирен , не ми беше јасно шо телевизор е ама чичо ми објасна дека е компјутер и така
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.478
Поени од реакции
5.450
Мојот прв допир со ПС во 5-6 одд. кога ми донесоа ПЕН-1 :pos:
Само Принц од Персија играв, и Лајан Кинг :)
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Се распрашав по дома - прв, најпрв контакт со било каков компјутер сум остварил негде '92-93.. контакт = штракање по тастатура и пишување безвезни команди. Марта во канцеларијата на дедо ми во "Јавор" :)

Па после моја 486ка во '95 отприлика.. и од тогаш немам престанато :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom