Стрелаштвото во Мaкедонија

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Незнам зошто насловов на темава гласи во Скопје. Зошто да не се развие дискусија и за стрлашките клубови и во другите градови.?
Пример, Охрид исто така има стрлашки клуб под закрила на Венко Шапкар.

Еден мој другар е член...ќе постира наскоро.
 
Член од
20 декември 2007
Мислења
7
Поени од реакции
0
Па вака стелачки клубови има во секој град од државава.Јас сум член на стелачкиот клуб "Охрид" и сум навистина задоволен со условите во овој клуб.Членарина е 500 денари годишно, а ако успееш да влезиш во тимот кој оди на натпревари патот и смештајот ти се платени и добиваш дневница од 400 денари.Но овај спорт не е лесен и треба голема посветеност затоа многу луѓе се откажуваат по неколку недели.Се одржуваат тренинзи со воздушна пушка,пиштол и малокалибарки.Ако имате прашања пишите:salut:
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
51
Поени од реакции
1
Незнам зошто насловов на темава гласи во Скопје. Зошто да не се развие дискусија и за стрлашките клубови и во другите градови.?
Пример, Охрид исто така има стрлашки клуб под закрила на Венко Шапкар.

Еден мој другар е член...ќе постира наскоро.
Темата гласи во Скопје бидејќи јас живеам таму и ме интересираше дали има клубови посветени на стреличарство во кои би можел да членувам овде. Нема да ми направи некоја разлика ако има клуб во Битола или Гевгелија.

Гледам дека постовиве се ориентираат кон стрелаштво иако спомнав дека не ме интересира воопшто. Единствената причина зошто седеше во насловот на темава е бидејќи не бев сигурен дали стрелаштво се однесуваше на лак и стрела или пушки. Сега знам.

Како и да е, имате амин од мене да постирате и за тоа... :D
Разбрав дека продавале лакови во Микеј. Треба да проверам каде е, што е, како е...
 
Член од
20 декември 2007
Мислења
7
Поени од реакции
0
Мислам дека добар лак е околу 300 евра ама не сум сигурен.Знам овде има во лов спорт и наутика ама никогаш немам прашано за цена
 

The_Dzo

FIELD MARSHAL
Член од
3 февруари 2007
Мислења
256
Поени од реакции
2
ima ama ni im cini lakot jas go gledav 200 evra bese letoska, jas kupiv od mikei - skopje,i dobar e ama nigde nemozes da najdes od onie prostite lak so edna tetiva,se se slozeni so makri na niv i duri go podesis za da moes da go optegnes ke se iskilavis..
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
ima ama ni im cini lakot jas go gledav 200 evra bese letoska, jas kupiv od mikei - skopje,i dobar e ama nigde nemozes da najdes od onie prostite lak so edna tetiva,se se slozeni so makri na niv i duri go podesis za da moes da go optegnes ke se iskilavis..
Тие се со една тетива се викаат Recurve (44 либри јачина). Со таков вежбам само на отворено, без нишани, онака брзо, ловечки. Се надевам дека во иднина ќе имам Рекурв лак од 60-ина либри (ловечки).
Мислам дека Микеи има свој стречичарски клуб, вреди да се праша.
 

The_Dzo

FIELD MARSHAL
Член од
3 февруари 2007
Мислења
256
Поени од реакции
2
ima ama samo za ogneno oruzje razbrav deka e.Go ima bratmi koristeno ama pred godina dve taka nesto, sega neznam dali imaat uste
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Па вака стелачки клубови има во секој град од државава.Јас сум член на стелачкиот клуб "Охрид" и сум навистина задоволен со условите во овој клуб.Членарина е 500 денари годишно, а ако успееш да влезиш во тимот кој оди на натпревари патот и смештајот ти се платени и добиваш дневница од 400 денари.Но овај спорт не е лесен и треба голема посветеност затоа многу луѓе се откажуваат по неколку недели.Се одржуваат тренинзи со воздушна пушка,пиштол и малокалибарки.Ако имате прашања пишите:salut:
Ти напишав ПП ама ваљда немаш прочитано. Ако мојш да ми кажиш кога и во колку имат тренинзи. А иначе кој е тренер? Јас ко одев порано беше Тина, ама сега слушам дека Венко Шапкар го зел. А ти кај Венко си или тој имат посебен клуб?
 

Mad Maxx

SSG3000
Член од
4 мај 2005
Мислења
1.235
Поени од реакции
64
Полнолетни кои се заинтересирани за пукање со огнено оружје(пиштол,пушка) може тоа да го направат на Камник.Има остручено лице кое ке ви објасни како-што,со нивно оружје и нивна муниција.Ваше е да понесете пари и желба.Мислам дека 1 метак 9мм беше 40 ден. што значи со околу 500 ден. може да се испукаат 10 куршуми во кружна мета и да се вежба користење на огнено оружје.
:violent1:
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Полнолетни кои се заинтересирани за пукање со огнено оружје(пиштол,пушка) може тоа да го направат на Камник.Има остручено лице кое ке ви објасни како-што,со нивно оружје и нивна муниција.Ваше е да понесете пари и желба.Мислам дека 1 метак 9мм беше 40 ден. што значи со околу 500 ден. може да се испукаат 10 куршуми во кружна мета и да се вежба користење на огнено оружје.
:violent1:
Точно така...за разлика од Микеи, на Камник е поевтино (да не дојде до забуна, Камник е под Микеи, се работи за различни стрелишта)
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
И уште нешто...што мислите за тренерите кај нас....кој, како, зошто и слично...
 
Член од
9 февруари 2008
Мислења
16
Поени од реакции
1
a kade moze da se trenira strelanje so lak i strela, kakvi se uslovite i sekako cenata :) odnapred blagodaram
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
a kade moze da se trenira strelanje so lak i strela, kakvi se uslovite i sekako cenata :) odnapred blagodaram
Во Ск имало некој клуб ако не лажам за лак и стрела.
Лак имаш? Со каков лак сакаш да тренираш?
п.с. Дечки да не знаете кај може да најдам тетива за рекурв лак? Некој случајно да не прави тетиви?
 
Член од
9 февруари 2008
Мислења
16
Поени од реакции
1
abe pojma nemam od nisto vo vrska so lak i strela :) onaka prasav, mi se cini interesno, pa dali ima nekoi luge so se zanimavaat so toa tuka za da prasam so e kako e:)
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
abe pojma nemam od nisto vo vrska so lak i strela :) onaka prasav, mi se cini interesno, pa dali ima nekoi luge so se zanimavaat so toa tuka za da prasam so e kako e:)
Имаше еден клуб во Скопје во кој членуваа неколку луге и одржуваа тренинзи. Не сум ги видела на стрелиште веќе неколку години, ако дознаам нешто ќе ве известам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom