Езотерија, Окултизам - А. Кроули, П. Дунов, Д. Фортуне ...

  • Креатор на темата Tetro
  • Време на започнување
Член од
23 август 2024
Мислења
198
Поени од реакции
387
Nietzsche's philosophy, with its focus on existentialism, materialism, and critique of metaphysics, doesn't naturally align with esotericism, which often involves metaphysical or supernatural elements that Nietzsche explicitly rejected.

Nietzsche was deeply skeptical of anything that promised hidden or transcendent truths beyond the physical world, which is a core aspect of many esoteric traditions. His commitment to a more grounded, immanent understanding of life—focusing on human experience, the body, and the earth—stands in contrast to the otherworldly focus typical of esoteric thinking.

Overall, Nietzsche's worldview was rooted in the tangible and empirical, focusing on human creativity, power, and the embrace of life as it is, rather than seeking hidden, esoteric truths beyond the natural world. Thus, the connections between his philosophy and esotericism are not naturally present in his work and are more a matter of creative interpretation rather than clear philosophical alignment.

Магионичари, окултисти и повикувачи на демони, што овде не ви е јасно да помогнам да ви објаснам?
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.840
Поени од реакции
6.331
Интересно но Алистер Кроули чат пат пиишувал и поезија. Не особено добро мора да се признае, но сепак.
Една од нив е Ода за Луцифер!

Ware, nor of good nor ill, what aim hath act?
Without its climax, death, what savour hath
Life? an impeccable machine, exact
He paces an inane and pointless path
To glut brute appetites, his sole content
How tedious were he fit to comprehend
Himself! More, this our noble element
Of fire in nature, love in spirit, unkenned
Life hath no spring, no axle, and no end.

His body a bloody-ruby radiant
With noble passion, sun-souled Lucifer
Swept through the dawn colossal, swift aslant
On Eden's imbecile perimeter.
He blessed nonentity with every curse
And spiced with sorrow the dull soul of sense,
Breathed life into the sterile universe,
With Love and Knowledge drove out innocence
The Key of Joy is disobedience.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Интересно но Алистер Кроули чат пат пиишувал и поезија. Не особено добро мора да се признае, но сепак.
Една од нив е Ода за Луцифер!

Ware, nor of good nor ill, what aim hath act?
Without its climax, death, what savour hath
Life? an impeccable machine, exact
He paces an inane and pointless path
To glut brute appetites, his sole content
How tedious were he fit to comprehend
Himself! More, this our noble element
Of fire in nature, love in spirit, unkenned
Life hath no spring, no axle, and no end.

His body a bloody-ruby radiant
With noble passion, sun-souled Lucifer
Swept through the dawn colossal, swift aslant
On Eden's imbecile perimeter.
He blessed nonentity with every curse
And spiced with sorrow the dull soul of sense,
Breathed life into the sterile universe,
With Love and Knowledge drove out innocence
The Key of Joy is disobedience.
Да, „чат пат“ пишувал поезија :coffee:
Колку малку знаете ... ох како и да е, вака се учи - кога се има волја за тоа... :)
  1. Collected works of Aleister Crowley Vol.I
  2. Collected works of Aleister Crowley Vol.II
  3. Collected works of Aleister Crowley Vol.III
Еве ја и поемата „Пентаграм“!
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.840
Поени од реакции
6.331
Да, „чат пат“ пишувал поезија :coffee:
Колку малку знаете ... ох како и да е, вака се учи - кога се има волја за тоа... :)
  1. Collected works of Aleister Crowley Vol.I
  2. Collected works of Aleister Crowley Vol.II
  3. Collected works of Aleister Crowley Vol.III
Еве ја и поемата „Пентаграм“!
In the Years of the Primal Course, in the dawn of terrestrial
birth,
Man mastered the mammoth and horse, and Man was the
Lord of the Earth.

He made him an hollow skin from the heart of an holy tree,
He compassed the earth therein, and Man was the Lord of
the Sea.

He controlled the vigour of steam, he harnessed the light-
ning for hire;
He drove the celestial team, and man was the Lord of the
Fire.

Deep-mouthed from their thrones deep-seated, the choirs
of the æeons declare
The last of the demons defeated, for Man is the Lord of
the Air.

Arise, O Man, in thy strength! the kingdom is thine to
inherit,
Till the high gods witness at length that Man is the Lord
of his spirit.

Па не е баш Зигфрид Сасун или По :toe:
@Trcajlazi што мислиш за песниве Кроулиеви?
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.226
Поени од реакции
8.483
Не знам колку ви е позната Aфера Сокал, накратко Алан Сокал е проф. по физика на некои од универзитетите во САД и пишува научен труд кој се бави со некое културолошко постмодерно истражување. Трудот му е прифатен и објавен, имено се служи со крајно опскурна/дубиозна терминологија која во суштина не значи ништо, т.е. целосна бесмисла. Целата содржина е бесмислена, а целта е да покаже дека сите постмодерни родови, култоролошки, политички, општествени истражувања се тотална бесмисла замаскирани во нејасна, неразбирлива терминологија и академска помпезност...

Поентата ми е, да се најде некој со доволно слободно време и енергија, да објави под псевдоним некои Загубени ракописи или нешто слично кое би било доволно мистериозно/далечно за да привлече внмание, стилизирајќи го како писанијава погоре О, ти патнику што чекориш по Земјата и ги знаеш тајните и сл. (ова мое е, сега го смислив, да не се збуните...), сигурен сум дека голем број од приврзаниците на езотерија, окултизам итн. ќе го сметаат за уште еден зрак, објава, јавување на Вистинската Вистина....
 
Член од
23 август 2024
Мислења
198
Поени од реакции
387
Не знам колку ви е позната Aфера Сокал, накратко Алан Сокал е проф. по физика на некои од универзитетите во САД и пишува научен труд кој се бави со некое културолошко постмодерно истражување. Трудот му е прифатен и објавен, имено се служи со крајно опскурна/дубиозна терминологија која во суштина не значи ништо, т.е. целосна бесмисла. Целата содржина е бесмислена, а целта е да покаже дека сите постмодерни родови, култоролошки, политички, општествени истражувања се тотална бесмисла замаскирани во нејасна, неразбирлива терминологија и академска помпезност...

Поентата ми е, да се најде некој со доволно слободно време и енергија, да објави под псевдоним некои Загубени ракописи или нешто слично кое би било доволно мистериозно/далечно за да привлече внмание, стилизирајќи го како писанијава погоре О, ти патнику што чекориш по Земјата и ги знаеш тајните и сл. (ова мое е, сега го смислив, да не се збуните...), сигурен сум дека голем број од приврзаниците на езотерија, окултизам итн. ќе го сметаат за уште еден зрак, објава, јавување на Вистинската Вистина....
Aпсолутно најпаметниот пост на темата.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Не е... :)
Не може човек за се да го бидува, освен во Македонија... :)
Колку и да не си успешен, мора за се да те бидува инаку ништо...
Автоматски споено мислење:

Не знам колку ви е позната Aфера Сокал, накратко Алан Сокал е проф. по физика на некои од универзитетите во САД и пишува научен труд кој се бави со некое културолошко постмодерно истражување. Трудот му е прифатен и објавен, имено се служи со крајно опскурна/дубиозна терминологија која во суштина не значи ништо, т.е. целосна бесмисла. Целата содржина е бесмислена, а целта е да покаже дека сите постмодерни родови, култоролошки, политички, општествени истражувања се тотална бесмисла замаскирани во нејасна, неразбирлива терминологија и академска помпезност...

Поентата ми е, да се најде некој со доволно слободно време и енергија, да објави под псевдоним некои Загубени ракописи или нешто слично кое би било доволно мистериозно/далечно за да привлече внмание, стилизирајќи го како писанијава погоре О, ти патнику што чекориш по Земјата и ги знаеш тајните и сл. (ова мое е, сега го смислив, да не се збуните...), сигурен сум дека голем број од приврзаниците на езотерија, окултизам итн. ќе го сметаат за уште еден зрак, објава, јавување на Вистинската Вистина....
Големата мистерија да имаш слободно време и енергија... колкумина од нас ја имаат? И се дел од општеството и ги исполнуваат нормите на ова општество? :)
Магиката е уметноста со која се балансира со енергијата и слободното време...

Слично како што вели Кроули за овој „тапчо“ подолу:

„Модерната мисла, вклучувајќи ги и најплиткоумните, присилена е под дејство на Аиваз да го прифати Неговиот Закон, па и во случај да не знае што значи тој.

На пример: “Господ е ветер кој дува од никаде и тој се нарекува Волја; тоа е единствено оправдување за човековото постоење на Земјата.”, ова е напишано од еден дебел тапчо каков што е Гилберт Кејт Честертон, во Летечката Гостилница.“
-
Нема закон над прави што ти е волја

P.S. Писанијата погоре е поезија и литературни дела на Кроули. Линковите содржат многу од тие негови литературни писанија. Не се е издадено и јавно за човекот, сеуште...
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.840
Поени од реакции
6.331
Сериозни траги на окултното можат да се забележат и кај Народниот Храм и Соларниот ред, Давидијанците и Рајската порта. Има и други како Аум Шинрикјо.
Пример, иницијација во Соларниот ред се состоела меѓу другото и со своерачно сечење на тестисите! Практикантите се разликувале од профаните по тој што немале муда (материјал за pun lol)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Одиме офтопик... :) Има во друг подфорум поезија, таму може да го расправате Кроули како поет :D
Секако не го поднесувате Кроули... тоа е ваше право, никој не може да ви го одземе тоа...

Никој не може ниту да ве натера да читате книги или да се запознаете со езотеријата и историјата на истата... тоа ти е да ве напне некој да седнете да учите математика, кога вам тоа ниту ве привлекува ниту имате фајде од сето тоа...

Исто е... само ова ви е далечно јер е тајно (така одлучил некој авторитет, да е тајно).
Автоматски споено мислење:

Сериозни траги на окултното можат да се забележат и кај Народниот Храм и Соларниот ред, Давидијанците и Рајската порта. Има и други како Аум Шинрикјо.
Пример, иницијација во Соларниот ред се состоела меѓу другото и со своерачно сечење на тестисите! Практикантите се разликувале од профаните по тој што немале муда (материјал за pun lol)
И во црквите и манастирите има окултно и езотерија... прошетајте по црквите малку, не само да читате по нет за нештата... :)
Ќе видите траги од нешто големо зад сите религии познати на човекот, сите философии кои ги знаете и сте читале и кој што рекол за сето тоа...

П.С. Небитно е кој што вели за било кој, битно е вие што разбирате и знаете за нештата... и како во пракса. Инаку се е воздух... сув, не содржи ниту влага, да има фајде од сето тоа ...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.840
Поени од реакции
6.331
Одиме офтопик... :) Има во друг подфорум поезија, таму може да го расправате Кроули како поет :D
Секако не го поднесувате Кроули како ништо... тоа е ваше право, никој не може да ви го одземе тоа...

Никој не може ниту да ве натера да читате книги или да се запознаете со езотеријата и историјата на истата... тоа ти е да ве напне некој да седнете да учите математика, кога вам тоа ниту ве привлекува ниту имате фајде од сето тоа...

Исто е... само ова ви е далечно јер е тајно (така одлучил некој авторитет, да е тајно).
Автоматски споено мислење:


И во црквите и манастирите има окултно и езотерија... прошетајте по црквите малку, не само да читате по нет за нештата... :)
Ние читаме или слушаме книги. Демек ние кои имаме до некаде спротиставено мислење ги добиваме знаењата од ТВ. Има и такви како нас што читаме книги, секташи сме знам, иницијација е читање на Мартин Идн.
 
Член од
23 август 2024
Мислења
198
Поени од реакции
387
Одиме офтопик... :) Има во друг подфорум поезија, таму може да го расправате Кроули како поет :D
Да избришеш пост со поезија од Рембо е злосторство против добриот вкус, дути постот да е во темама за готвење или мотори. Демек го спаси форумот? Дај прибери се, жити кариерата на магионичар.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.957
Поени од реакции
11.968
Да избришеш пост со поезија од Рембо е злосторство против добриот вкус, дути постот да е во темама за готвење или мотори. Демек го спаси форумот? Дај прибери се, жити кариерата на магионичар.
Имаш теми за поезија... офтопик и Ниче цела книга да постираш тука ќе биде префлена или избришана...
Бидјеќи ти е copy-paste, лесно може да споделиш повторно во друг подфорум и да развиете дискусија :)
Ние читаме или слушаме книги. Демек ние кои имаме до некаде спротиставено мислење ги добиваме знаењата од ТВ. Има и такви како нас што читаме книги, секташи сме знам, иницијација е читање на Мартин Идн.
Никогаш не се навикнав на новото, слушање книги... туѓ глас во умот, како „перење“ на умот ми доаѓа... :)

Сите имате спротивни мислења од ова тука... не знам што барате на тема која ве иритира и никогаш сериозно не сте седнале да прочитате некој автор кој што исто така сериозно се занимавал со овие нешта (колку можел да сподели јавно)...

Зошто сте тука, не ве разбирам... се пингате и собирате во групи да се храбрите и мене да ми кажете колку ова е ау зло, сатанизам, без врска, погрешно, забегано итн итн... мислиш дека некому му е грижа ти што мислиш за Кроули или езотерија?
Тој е мртов, ја заврши својата работа за тоа зошто бил на Земјата...
Дали бил по твој вкус неговиот начин на живот, работа, пишување и слично - тоа само тебе те тангира и никој друг...

Оној што има „повик од внатре“ за да се привлече кон езотерија и се што содржи таа, односно да бара иницијација - не го сопира ниту еден бог, не пак човек на Земјата. Тоа не знам дали го разбирате... изгледа не сте дојдени до тие книги за читање или слушање...

Јас лично не ја ни читам поезијата негова. Не ми се допаѓа :) Но што тоа има врска? Ништо... Вие мислите дека ако оцрнувате човек дека со тоа делата ќе му бида оцрнети исто... Тоа ви доаѓа од егзотеријата, од религиите...
Ако се оцрнува Мухамед и Исус автоматски мислите дека тие религии не вредат, нема што да понудат.
Избришете го тој мајндсет - не води никаде... небитни се пророците, битно е што е кажано и колку може во пракса да се примени за да се менува човекот кон подобро...
Другото е празно дрдорење и само правите шум, непотребен... :coffee:


П.С. Има кој да прави „white noise" за да се кријат тајните, не мора и вие... уживајте :)
 
Член од
23 август 2024
Мислења
198
Поени од реакции
387
Имаш теми за поезија... офтопик и Ниче цела книга да постираш тука ќе биде префлена или избришана...
Бидјеќи ти е copy-paste, лесно може да споделиш повторно во друг подфорум и да развиете дискусија :)
60-70% постови на сите теми на форумот се оф топик, што е нормално. Ако се бришат сите офтопици форумот нема да постои.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.840
Поени од реакции
6.331
Имаш теми за поезија... офтопик и Ниче цела книга да постираш тука ќе биде префлена или избришана...
Бидјеќи ти е copy-paste, лесно може да споделиш повторно во друг подфорум и да развиете дискусија :)

Никогаш не се навикнав на новото, слушање книги... туѓ глас во умот, како „перење“ на умот ми доаѓа... :)

Сите имате спротивни мислења од ова тука... не знам што барате на тема која ве иритира и никогаш сериозно не сте седнале да прочитате некој автор кој што исто така сериозно се занимавал со овие нешта (колку можел да сподели јавно)...

Зошто сте тука, не ве разбирам... се пингате и собирате во групи да се храбрите и мене да ми кажете колку ова е ау зло, сатанизам, без врска, погрешно, забегано итн итн... мислиш дека некому му е грижа ти што мислиш за Кроули или езотерија?
Тој е мртов, ја заврши својата работа за тоа зошто бил на Земјата...
Дали бил по твој вкус неговиот начин на живот, работа, пишување и слично - тоа само тебе те тангира и никој друг...

Оној што има „повик од внатре“ за да се привлече кон езотерија и се што содржи таа, односно да бара иницијација - не го сопира ниту еден бог, не пак човек на Земјата. Тоа не знам дали го разбирате... изгледа не сте дојдени до тие книги за читање или слушање...

Јас лично не ја ни читам поезијата негова. Не ми се допаѓа :) Но што тоа има врска? Ништо... Вие мислите дека ако оцрнувате човек дека со тоа делата ќе му бида оцрнети исто... Тоа ви доаѓа од егзотеријата, од религиите...
Ако се оцрнува Мухамед и Исус автоматски мислите дека тие религии не вредат, нема што да понудат.
Избришете го тој мајндсет - не води никаде... небитни се пророците, битно е што е кажано и колку може во пракса да се примени за да се менува човекот кон подобро...
Другото е празно дрдорење и само правите шум, непотребен... :coffee:


П.С. Има кој да прави „white noise" за да се кријат тајните, не мора и вие... уживајте :)
Кој кого оцрнува? Тоа што постојат окултни организации со суицидални тенденции е факт. Се она кое не ти се допаѓа е празно дрдорење? Темата е за окултно и езотерија. Соларниот ред е езотериска група која имала своја иницијација, ритуали, магики и што све не.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom