Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.887
Поени од реакции
9.088
Абе види, последиците од нуклеарно оружје треба да ги разгледаш после самиот чин. Кај вас логиката е дека сите останати се со камења во раце, само Русија има бомби. Сакам да укажам дека после самиот чин и тој што ќе употреби такво нешто ќе оди у курац, јасно ти е? Ако дојде до нуклеарна војна во светот ќе биде крај е за сите, не знам како треба да ви се објасни. Значи нема победник, се разбираме? Оди се у курац, толку, крај.
Кажи им го ова на британците и јенките, арно си размислил до тука...само не ти е јасно кој не гура у ова сценарио.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.867
Поени од реакции
23.715
Абе види, последиците од нуклеарно оружје треба да ги разгледаш после самиот чин. Кај вас логиката е дека сите останати се со камења во раце, само Русија има бомби. Сакам да укажам дека после самиот чин и тој што ќе употреби такво нешто ќе оди у курац, јасно ти е? Ако дојде до нуклеарна војна во светот ќе биде крај е за сите, не знам како треба да ви се објасни. Значи нема победник, се разбираме? Оди се у курац, толку, крај.
pa ne mi e bas jasno. jas sum ubeden deka ke ima 0 posledici ako se gagaat germanija, polska, bugarija i romanija. isto kako sto rusija nemase da vozvrati vo kuba.

naprotiv cel svet ke gi moli rusite da olabavat nudejki im ja cela ukraina za pocetok. toa e realnosta.

ako vozvratat togas e kraj a kraj neke ni vasington ni london ni paris. valjda tolku sfakas.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.079
Поени од реакции
32.132
abe za ukras im se, kolekcioneri se kutrite...

kakov lik nemalo nikogas da se upotrebat.... da da ke ceka rusija zelenski da im gi unistel site aerodromi, bazi i rafinerii u evropa za da pregovaral putin
Третирај го како претставник на дел од луѓево, такви со сличен капацитет како него... Кога му објаснуваш нему, не му објаснуваш само нему туку и на другите како него.
Автоматски споено мислење:

Абе види, последиците од нуклеарно оружје треба да ги разгледаш после самиот чин. Кај вас логиката е дека сите останати се со камења во раце, само Русија има бомби. Сакам да укажам дека после самиот чин и тој што ќе употреби такво нешто ќе оди у курац, јасно ти е? Ако дојде до нуклеарна војна во светот ќе биде крај е за сите, не знам како треба да ви се објасни. Значи нема победник, се разбираме? Оди се у курац, толку, крај.
Поентата е дека ако се деси Русија да губи, зошто би оставиле друг да биде победник. Ќе направат никој да не биде победник... Сега разбираш?
Буквално изјавија дека без да ја има Русија нема да го има и светот. Појасно здравје.

Тоа е поентата на нуклеарното оружје „не ме дирај затоа што не можеш да ме победиш без да се самоуништиш“.

Најпосле цел свет виде што се деси со Гадафи, со Садам Хусеин. Сите видоа како завршија деловите на Југославија кога САД ја уништија, сите видоа што се случуваше со Ирачаните, со Либијците, со Сиријците, итн, итн... Зошто мислиш дека руското раководство би оставило сето тоа да им се дешава ним без за возврат прво да ги уништат непријателите?
 
Последно уредено:

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
963
Поени од реакции
1.399
pa ne mi e bas jasno. jas sum ubeden deka ke ima 0 posledici ako se gagaat germanija, polska, bugarija i romanija. isto kako sto rusija nemase da vozvrati vo kuba.

naprotiv cel svet ke gi moli rusite da olabavat nudejki im ja cela ukraina za pocetok. toa e realnosta.

ako vozvratat togas e kraj a kraj neke ni vasington ni london ni paris. valjda tolku sfakas.
Тоа се твои желботеки, не знам како не можеш да сфатиш. Твоите тврдења се базираат само на желботеки и trust me bro. Ок, во ред е да завземаш страна и да имаш омраза спрема другата, ама ти кажав и погоре, мозочните клетки ти се во минус, и тоа е. Нема решение за жал.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.079
Поени од реакции
32.132
pa ne mi e bas jasno. jas sum ubeden deka ke ima 0 posledici ako se gagaat germanija, polska, bugarija i romanija. isto kako sto rusija nemase da vozvrati vo kuba.

naprotiv cel svet ke gi moli rusite da olabavat nudejki im ja cela ukraina za pocetok. toa e realnosta.

ako vozvratat togas e kraj a kraj neke ni vasington ni london ni paris. valjda tolku sfakas.
Има ред потези кои може да се играат. Прво проксија како Хутите ќе потопат некој амерички брод. Итн.
САД секако дека нема да се самоуништат заради европските вазали, но РФ прво можат да направат куп потези. На пример Ким може да добие помош за да го врати јужниот дел од Кореја. А после може да се деси да „му текне“ да иде на Јапонија... Кореја и Јапонија не се во НАТО, а Ким веќе сега има проектили што може да идат до САД (а може и од некој комшија да добие). Итн, итн, уште десетици сценарија за ескалација пред да се дојде до печурки над Европа (скраја да е).

Целата работа е колку САД ескалираат, толку и другите може да ескалираат, па и повеќе пошто САД имаат повеќе истурени позиции. Тука се (помалку) во право таквите како и2кеј, не е дека утре ќе летаат нуклеарки - но тоа што таквите не го разбираат е дека нема уште премногу чекори да се изодат за да заврши и тој пат. Но како што САД постојано прават нов и нов чекор натаму, еднаш и ќе дојдат таму.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.867
Поени од реакции
23.715
Тоа се твои желботеки, не знам како не можеш да сфатиш. Твоите тврдења се базираат само на желботеки и trust me bro. Ок, во ред е да завземаш страна и да имаш омраза спрема другата, ама ти кажав и погоре, мозочните клетки ти се во минус, и тоа е. Нема решение за жал.
abe ostaj gi mojte zelboteki ti use ne odgovori kolku nuklearki ima bugarija, romanija, polska i germanija za da vozvratat.

fina zelba e nekoj da te brani pri moznost da bide uniesten.... toa e zelba.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
963
Поени од реакции
1.399
Поентата е дека ако се деси Русија да губи, зошто би оставиле друг да биде победник. Ќе направат никој да не биде победник... Сега разбираш?
Буквално изјавија дека без да ја има Русија нема да го има и светот. Појасно здравје.

Тоа е поентата на нуклеарното оружје „не ме дирај затоа што не можеш да ме победиш без да се самоуништиш“
Поентата е да добиеш војна и да останеш некој кур фактор во светот. Твојата поента е да не постои светот, толку.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.867
Поени од реакции
23.715
Има ред потези кои може да се играат. Прво проксија како Хутите ќе потопат некој амерички брод. Итн.
САД секако дека нема да се самоуништат заради европските вазали, но РФ прво можат да направат куп потези. На пример Ким може да добие помош за да го врати јужниот дел од Кореја. А после може да се деси да „му текне“ да иде на Јапонија... Кореја и Јапонија не се во НАТО, а Ким веќе сега има проектили што може да идат до САД (а може и од некој комшија да добие). Итн, итн, уште десетици сценарија за ескалација пред да се дојде до печурки над Европа (скраја да е).

Целата работа е колку САД ескалираат, толку и другите може да ескалираат, па и повеќе пошто САД имаат повеќе истурени позиции. Тука се (помалку) во право таквите како и2кеј, не е дека утре ќе летаат нуклеарки - но тоа што таквите не го разбираат е дека нема уште премногу чекори да се изодат за да заврши и тој пат. Но како што САД постојано прават нов и нов чекор натаму, еднаш и ќе дојдат таму.

da skratime de, on obicni raboti ne sfaka ne pa vaka na dolgo i siroko.
Автоматски споено мислење:

Поентата е да добиеш војна и да останеш некој кур фактор во светот. Твојата поента е да не постои светот, толку.
zasto 5te oci i nuklearna francija so 60 raketi ke gi branat slovenite i svabite

da da, sigurno nema da postoi svetot.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
963
Поени од реакции
1.399
abe ostaj gi mojte zelboteki ti use ne odgovori kolku nuklearki ima bugarija, romanija, polska i germanija za da vozvratat.
Како да ги оставам кога цело време ме цитираш со твоите жалопојки и желботеки? Дај олабави, ако имаш аргументи повели дискутирај, ако не, не замарај човек, отров си значи. Жив канцер во секоја тема.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.867
Поени од реакции
23.715
Како да ги оставам кога цело време ме цитираш со твоите жалопојки и желботеки? Дај олабави, ако имаш аргументи повели дискутирај, ако не, не замарај човек, отров си значи. Жив канцер во секоја тема.
abe glup eden ti ja truesh temata so gluposti. rusija si ja dobiva vojnata konvencionalno. ako saka moze i nuklearno i nema tuka nikoj tebe da te prasuva. gi imaat tie oruzja i koga ke resat ke gi iskoristat. pomiri se so faktite i diskutiraj gi ako sakas seriozno da si sfaten ako ne glava u pesok i mrsh u igracnica po zamokot.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.079
Поени од реакции
32.132
Поентата е да добиеш војна и да останеш некој кур фактор во светот. Твојата поента е да не постои светот, толку.
Ај сега стави се од другата страна, и применија истата логика.
Како излегува? Остави го противникот да те убие и да ја добие војната за да останел „кур фактор во светот“? Ај сега размисли зошто би го оставил противникот да те убие, ако убаво си му кажал дека ќе го убиеш и ти него ако он се обиде да те убие тебе?

Сериозен проблем имаш со когниција на наједноставни работи.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.867
Поени од реакции
23.715
Исто како Русија што ја одбрани Србија, така нешто отприлика :)
normalno. nikoj ne brani nikogo. zatoa i te prasuvam so kolku nuklearki ke se odbrat bugarija, romanija, polska i germanija za pocetok? kolku imaat na raspolaganje tie uber jaki nato zemji clenki na najakiot sojuz vo galaksijata i posiroko?
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
963
Поени од реакции
1.399
normalno. nikoj ne brani nikogo. zatoa i te prasuvam so kolku nuklearki ke se odbrat bugarija, romanija, polska i germanija za pocetok? kolku imaat na raspolaganje tie uber jaki nato zemji clenki na najakiot sojuz vo galaksijata i posiroko?
Кој кур фактор е Бугарија бе абдал? Ете на Франција, УСА, УК нека удрат. И пробај да разликуваш сојуз и како функционира, за разлика од Русија и Србија кои не се во никаков заедничи сојуз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom