Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
16 мај 2010
Мислења
6.243
Поени од реакции
5.485
Прашањето е на место оти реално и на двата пасоши во основа ти треба печат дека си ја напуштил државата. Но во секој случај на бугарска страна од границата ќе мора бугарскиот да го покажеш на излез, али може да ги прашаш и на македонскиот исто да ти стават печат (бар јас им побарав, али малку зависи колку ќе ти биде љубезен службеникот).

Како и да е нема да направат некој проблем ако немаш печат во македонскиот кога си излегол.
Нема зашто да покажеш нивен пасош на излегување ако таму си го подигнал пасошот. Никогаш не си влегол во државата со него за да излезеш со истиот. Јас не верувам дека го покажував, затоа што влегов со македонскиот и после тоа тек 4 години покасно го користев без никаков проблем
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
112
Поени од реакции
116
Premina li nekoj od obrazuvana prespiska vo finalna od juni 2022?
Ili moze da kaze nekoj do koja prepiska se stasani? Fala odnapred
Мислам дека не се ни блиску до јун, некаде се на крајот на март месец. Последно има објавено околу 4500 број на преписка се стасани.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.977
Нема зашто да покажеш нивен пасош на излегување ако таму си го подигнал пасошот. Никогаш не си влегол во државата со него за да излезеш со истиот. Јас не верувам дека го покажував, затоа што влегов со македонскиот и после тоа тек 4 години покасно го користев без никаков проблем
Бугарските службеници сами ми рекоа мора бугарскиот да го покажам (кога влегував во земјата баш ги прашав), без оглед што сум влегол со македонскиот. Али како што кажав на крај едноставно и двата им ги дадов и ги замолив и на македонскиот да стават печат дека сум излегол, за да не дојде до забуна колку време сум останал.
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
402
Поени од реакции
367
a kako odi procedurata so mi treba ot dokumenti treba da odis vo servis da popolnis lista pa posle vo policijata vo pasoskoto ili sto!!!!
blagodaram na bilokakov odgovor
znaci ako vece imas bygarski pasos koj e pri kraj so datumot na vaznost odis vo mestoto od kade si se slikal predhodno so stariot pasos.Ti davaat formular koj go potpolnuvas placas so karticka te slikaat i toa e toa.Isto kako vo makedonija s e e isto.
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
64
Поени од реакции
64
Сите што ве ставаат на дополнителна проверка тоа значи дека стариот документ им е сомнителен и ќе го пратат во МВР да го вештачат.
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
721
Поени од реакции
694
Поздрав друштво
Ако некој е запознаен со посредник што може да заврши работа за адреса во Петрич ке ве замолам да ми пишете инфо во приватна порака или тука ако сакате?Адресата моментално ми е во Софија.Или некој да сподели изкуство ако наскоро менувал адреса?
 
Член од
21 јули 2021
Мислења
39
Поени од реакции
32
Ќе го повторам прашањето:
Што ни се случува од 2020 година? Јас сум на дополнителна проверка од мај 2023 година.
Колку луѓе се заглавени на овој статус повеќе од 14, 15, 16 месеци? Дали некој има информации?
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
58
Поени од реакции
49
Дечки, дали ботот за известување промени на мејл работи?
Се сменил статус, а не сум добила мејл, среќа отварам секоја недела.
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
56
Поени од реакции
32
17 месеци дополнителна проверка со запирка, а денес се вратив на конечна ревизија (без (4) што некои ги имаа претходно). Скрстени прсти, се надевам толку многу дека ќе има позитивно.

Мојот извод од матичната книга на родените, изводот на мајката (државјанство Бугарка) и изводот на нејзините родители (и двете националности Бугари). Ако ме одбијат, тогаш немам поим зошто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom