Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.125
Поени од реакции
7.498
Koj gi trkala. Neka gi
Гајле ми е мене за јенките, заслужено ќе си го кркаат. Финтата е што тие ја тераат целата агенда, ја спроведуваат во цел свет. Значи со распадот на САД, светската популација не значи дека ќе доживее благосостојба. Напротив, тоталитарен систем, а народ сеир тера.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.081
Поени од реакции
24.123
Гајле ми е мене за јенките, заслужено ќе си го кркаат. Финтата е што тие ја тераат целата агенда, ја спроведуваат во цел свет. Значи со распадот на САД, светската популација не значи дека ќе доживее благосостојба. Напротив, тоталитарен систем, а народ сеир тера.
a sto e sega razlicno? sto konkretno ti odlucuvas vo mkd ili eve na zapad?

ps. najgolemi slobodi imas u zemji so "totalitaren" sistem momentalno, rusija, azija, afrika... slobodata sto ja ima prosecen graganin na da kazeme thailand e nezamisliva na zapad.

long live the king...

1725973530795.png
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
801
Поени од реакции
522
Значи со распадот на САД, светската популација не значи дека ќе доживее благосостојба. Напротив, тоталитарен систем, а народ сеир тера.
Не значи. Во прави си тука. Веројатно ќе дојдат лоши времиња. Не една империја не се распаднала а да не останаттите не го почуствувале тој пад.
И тие што ќе ја заменат се познати по својата грижа за другите, во Иран на пример многу ги ценат жените, во Кина работничкитет права се на највисоко ниво, Русија строго внимава да нема преголеми социјални разлики, во Арабија верските права се светла точка.

Јас само се надевам дека падот ќе трае подолго и ќе има доволно време за прилагодување.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.790
Поени од реакции
82.814
Не значи. Во прави си тука. Веројатно ќе дојдат лоши времиња. Не една империја не се распаднала а да не останаттите не го почуствувале тој пад.
овие 30 години, Македонија ги живееше под империјата - САД.

И?
Добро иде?
Како ти личи тебе?

Еве кажи самиот со свои зборови, што мислиш, дали ни се погоди империјата!
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.585
Поени од реакции
1.678
би требало секој што сака повеќе да знае за демократијата, како функционира и зошто толку демократи има низ светот да издвои 1-2 минути

'The Council' - Who is Running the United States of America? Unveiling the Faces of an Elitist Assault on America


@YuZe ,

...бидејќи не им успеа првиот пат дали ќе се обидат повторно или се откажаа и зошто некои тврдат дека војните биле најголем бизнис, ако ШТрамп е за бизнис тогаш ќе мора барем 3-4 војни да започне нели или лажат?
Не мора да погаѓаме, 4 години веќе беше прецедател, колку војни започнаа? 0. За тоа документот, тоа се мочуриштата. Пополека ќе се чистат.
Затоа евреите толкава почит му дадоа, оти е за бизнис. Само за чив...
Јас немам ништо против евреите како целина, имаат лоши поединци, исто како и сите други.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
801
Поени од реакции
522
овие 30 години, Македонија ги живееше под империјата - САД.

И?
Добро иде?
Како ти личи тебе?

Еве кажи самиот со свои зборови, што мислиш, дали ни се погоди империјата!
Nas ni edna imperija ne ni se pogodi, na robot ne mu čini ni eden gospodar. Velat vo SFRJ bilo dobro, ne znam, mal sum bil.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.790
Поени од реакции
82.814
Nas ni edna imperija ne ni se pogodi, na robot ne mu čini ni eden gospodar. Velat vo SFRJ bilo dobro, ne znam, mal sum bil.
Не ми се праи на удрен бре.

Дали ни се погоди империјата у која сме 30 години?

Дали си чул Америка или Западот некого да терале да помилува лица за кои се водело случај во Хаг?
Дали некого терале да смени име?
Дали некого терале да смени знаме?
Кого го терале да усвои знаме на туѓа држава?
Дали некого терале да смени историја?
Дали истите услови важеа за Романија и Бугарија или можда имал Западот двојни аршини за ЕУ и НАТО?
и тн.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
801
Поени од реакции
522
Не ми се праи на удрен бре.

Дали ни се погоди империјата у која сме 30 години?

Дали си чул Америка или Западот некого да терале да помилува лица за кои се водело случај во Хаг?
Дали некого терале да смени име?
Дали некого терале да смени знаме?
Кого го терале да усвои знаме на туѓа држава?
Дали некого терале да смени историја?
Дали истите услови важеа за Романија и Бугарија или можда имал Западот двојни аршини за ЕУ и НАТО?
и тн.
Bre, so kogo se karaš?

Ne rekov deka ja podržuvam i sakam amerika i eu. Napišav deka ke propadnat , no zaradi samite nas se nadevam ke bide poleka. Se nadevam i deka novata imperija ke ni go vrati imeto i znameto. I ke ne stavat pred grcija. OK?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.790
Поени од реакции
82.814
Bre, so kogo se karaš?

Ne rekov deka ja podržuvam i sakam amerika i eu. Napišav deka ke propadnat , no zaradi samite nas se nadevam ke bide poleka. Se nadevam i deka novata imperija ke ni go vrati imeto i znameto. I ke ne stavat pred grcija. OK?
не знам како мислиш дека може полошо?

Оноа као турско ропство нешто очекуваш, со колци и сургуни, па дај ајде боље е вака?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.125
Поени од реакции
7.498
Bre, so kogo se karaš?

Ne rekov deka ja podržuvam i sakam amerika i eu. Napišav deka ke propadnat , no zaradi samite nas se nadevam ke bide poleka. Se nadevam i deka novata imperija ke ni go vrati imeto i znameto. I ke ne stavat pred grcija. OK?
Да да, Русија и Кина се испотепаа која попрво да ни помогне. Русија е докажан пријател на Грција, Бугарија, Албанија, Србија. Додуша Србија кога беше во прашање, први слетаа на аеродромот, ама си ги собраа парталите.
Кина сигурно побитно е и името Македонија него ли Грчките и останати Балкански пристаништа.

Napišav deka ke propadnat , no zaradi samite nas se nadevam ke bide poleka
Па колку полека сакаш да биде. Овој процес на внатрешно намерно уништување на САД трае повеќе од 40г. Сметај од 2032, Кина го превзема престолот на финансиски центар, како што САД го превземаа од УК.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.585
Поени од реакции
1.678
Проблемот е што
Да да, Русија и Кина се испотепаа која попрво да ни помогне. Русија е докажан пријател на Грција, Бугарија, Албанија, Србија. Додуша Србија кога беше во прашање, први слетаа на аеродромот, ама си ги собраа парталите.
Ова е Македонскиот проблем, чекаме помош со рака испружена. Пушти дипломати а не партиски калфи, направи соработка, дај им за да ти дадат. Како мислите дека работи дипломатија, на вересија?

Тоа што кога беа Русите блокирани од ЕУ и преку Македонија одеа продуктите за и од Русија, тогаш имаш взаемна соработка и можеш да побараш Русите да стават прст на вагата кога ќе имаш потреба.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
801
Поени од реакции
522
Па колку полека сакаш да биде. Овој процес на внатрешно намерно уништување на САД трае повеќе од 40г. Сметај од 2032, Кина го превзема престолот на финансиски центар, како што САД го превземаа од УК.
Se smeta deka padot počna ušte od 70-tite so napuštanje na Breton Vuds, a se zabrza posle Regan/Tačer erata

https://branko2f7.substack.com/

Nikoj ne može točno da kaže koga Kina ke gi prezeme pištolite. I Zapad gleda deka negde greši pa nekoi krugovi se nadevaat ke se ispravi greškata.

Пушти дипломати а не партиски калфи, направи соработка, дај им за да ти дадат. Како мислите дека работи дипломатија, на вересија?
Problemot e što nemame diplomati poveke. I prašanje e što možeme da dademe?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.167
Поени од реакции
18.082
Nema da ima takva paks kina kako amerika, tuku zoni na vlijnie. I nas vekje ne taksaa vo edna zona. Zapadot naparavi golema greska so Kosovo, inaku sea kje im bese resen Balkanot.
Kje si se vrati prirodniot balans vo svetot, zapadot drzese neprirodno golema mokj izminatite 30-40 godini.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.125
Поени од реакции
7.498
Проблемот е што
Ова е Македонскиот проблем, чекаме помош со рака испружена. Пушти дипломати а не партиски калфи, направи соработка, дај им за да ти дадат. Како мислите дека работи дипломатија, на вересија?

Тоа што кога беа Русите блокирани од ЕУ и преку Македонија одеа продуктите за и од Русија, тогаш имаш взаемна соработка и можеш да побараш Русите да стават прст на вагата кога ќе имаш потреба.
Дипломатијата функционира од позиција на моќ. Значи зависи од апетите и целите на големите. Каков капацитет сакаш биди, ако решиле да не постои името Македонија, така и ќе биде.
Преку Србија си идеше трговијата.
Македонија кога продава во Русија, има царини и други ограничувања, додека Србија слободно си тера. Затоа и многу Руси отворија фирми во Србија.

Јас немам ништо против евреите како целина, имаат лоши поединци, исто како и сите други.
Абе Христијаните немаат ништо против никого. Во мнозински христијански држави, сите удобно живеат, додека во Израел и муслиманските држави, не е така.
Ти немаш ништо против евреите, ама евреите односно зионистите имаат против тебе.

Nikoj ne može točno da kaže koga Kina ke gi prezeme pištolite.
Може.
Истите тие одамна имаат кажано зашто ЕУ ќе се распадне, зашто САД ќе изгубат престолот и зашто Кина ќе биде лидерот, а не на пример Русија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom