Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
4 септември 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,

Молам некои од членовите кои имаат искуство да ми кажат дали со свидетелство од баба или дедо кои учеле во бугарско време училиште има шанси да се добие бугарско државјанство ? И од каде може да се провери дали постојат и воедно доколку постојат да се извадат документи кои ќе послужат за вадење на бугарско државјанство?


Благодарам,
 
Член од
10 декември 2021
Мислења
14
Поени од реакции
17
Здраво,

Молам некои од членовите кои имаат искуство да ми кажат дали со свидетелство од баба или дедо кои учеле во бугарско време училиште има шанси да се добие бугарско државјанство ? И од каде може да се провери дали постојат и воедно доколку постојат да се извадат документи кои ќе послужат за вадење на бугарско државјанство?


Благодарам,
Ne znam kade moze da se proveri da se zeme svidetelstvo ili uverenie, ama moze da ti pomogne. Jas imav doma svidetelstvo star dokument od predok - sega sum na polozitelna.
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
64
Поени од реакции
64
Здраво,

Молам некои од членовите кои имаат искуство да ми кажат дали со свидетелство од баба или дедо кои учеле во бугарско време училиште има шанси да се добие бугарско државјанство ? И од каде може да се провери дали постојат и воедно доколку постојат да се извадат документи кои ќе послужат за вадење на бугарско државјанство?


Благодарам,
Ако имаш дома свидетелство бугарско и на него сите податоци се точни како на изводот на умрени тогаш ќе добиеш. Инаку ако немаш дома свидетелство на друго место не можеш да го најдеш!
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
402
Поени од реакции
367
Zdravo na site ako moze mala pomos treba da prodolzam pasos mi treba posrednik ot ohrid blagodaram na sekakov odgovor
ajde jas ce ti bidam posrednik za da ti se prodolzi pasosot.500 evra da mi dades(se zafrkavam).SI ODIS SAM VO POLICIJATA VO PASOSKOTO TE SLIKAAT I TOA E TOA BE BRAT ISTO KAKO KAJ NAS.of lele lelee le.Navistina ako sakas jas ce ti bidam posrednik
 
Член од
17 септември 2019
Мислења
64
Поени од реакции
64
ajde jas ce ti bidam posrednik za da ti se prodolzi pasosot.500 evra da mi dades(se zafrkavam).SI ODIS SAM VO POLICIJATA VO PASOSKOTO TE SLIKAAT I TOA E TOA BE BRAT ISTO KAKO KAJ NAS.of lele lelee le.Navistina ako sakas jas ce ti bidam posrednik
Навистина луѓе.. за некои прости работи барате посредници... Што толку имате мерак да давате пари не разбирам?!!
 
Член од
2 јули 2019
Мислења
14
Поени од реакции
24
Здраво
Треба да одам да си го подигнам указот. Имам закажано термин и потврдено. На потврдата ми пишува дека морам да ја испринтам и да ја приложам кога ќе отдам за подигање. Недоумицата/прашањето ми е дали може таму на лице место да се плати или морам во банка да платам како што е објаснето на почетокот на постов.
Благодарам однапред
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
112
Поени од реакции
116
Не може на лице место, ама поефтино од банка е "Easy pay" на околу 30 метри после Дирекцијата, во иста улица. Мислам дека е провизија околу 1-2 лева, многу поефтино од банка.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.307
Поени од реакции
1.246
LUGE MI TREBA NAVISTINA ORGANIZIRAN PREVOZ MI TREBA POSREDNI NEKA I I OT SKIPJE BI BIL BLAGODAREN. VREMETO MI E MNOGU KRATKO KOJ MOZE DA MI POMOGNE
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.307
Поени од реакции
1.246
ajde jas ce ti bidam posrednik za da ti se prodolzi pasosot.500 evra da mi dades(se zafrkavam).SI ODIS SAM VO POLICIJATA VO PASOSKOTO TE SLIKAAT I TOA E TOA BE BRAT ISTO KAKO KAJ NAS.of lele lelee le.Navistina ako sakas jas ce ti bidam posrednik
a kako odi procedurata so mi treba ot dokumenti treba da odis vo servis da popolnis lista pa posle vo policijata vo pasoskoto ili sto!!!!
blagodaram na bilokakov odgovor
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
501
Поени од реакции
195
Едно мошне чудно прашање, кога одиш за прв пат да си ги подигнеш бугарските документи, влегуваш со македонските си ги земаш бугарските и со кои документи излегуваш од Бугариjа ? Благодарам однапред
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.119
Поени од реакции
3.977
Едно мошне чудно прашање, кога одиш за прв пат да си ги подигнеш бугарските документи, влегуваш со македонските си ги земаш бугарските и со кои документи излегуваш од Бугариjа ? Благодарам однапред
Прашањето е на место оти реално и на двата пасоши во основа ти треба печат дека си ја напуштил државата. Но во секој случај на бугарска страна од границата ќе мора бугарскиот да го покажеш на излез, али може да ги прашаш и на македонскиот исто да ти стават печат (бар јас им побарав, али малку зависи колку ќе ти биде љубезен службеникот).

Како и да е нема да направат некој проблем ако немаш печат во македонскиот кога си излегол.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
501
Поени од реакции
195
Прашањето е на место оти реално и на двата пасоши во основа ти треба печат дека си ја напуштил државата. Но во секој случај на бугарска страна од границата ќе мора бугарскиот да го покажеш на излез, али може да ги прашаш и на македонскиот исто да ти стават печат (бар јас им побарав, али малку зависи колку ќе ти биде љубезен службеникот).

Како и да е нема да направат некој проблем ако немаш печат во македонскиот кога си излегол.
Ако добро ве разбрав сега за 3-4 недели кога ќе се подигнат, на излез да се даде бугарската лична карта и да се побара македонскиот пасош да го скенираат дека лицето излегло за да не му се броjaт денови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom