Црн список на анти-државни бизнис елементи во Македонија

Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.320
Поени од реакции
3.297
Уште неколку илјади албанци треба да се вработат во јавниот сектор за да дојдеме до правична застапеност.

Во приватниот сектор (приватизираните компании) застапеноста на албанците е под 5%.

Ја изедовте државата сега ги јадете и парите на албанците, почнете да мислите чија "крв" ќе цицате после албанската.
Абе да се користат само парите прибрани во буџетот од општината да речеме пример Арачиново ќе немате асфалт 10 метри да се направи таму. Не тропај глупости, што корист ако се вработат уште некој % плус неписмени калимеровци завршени (купени дипломи) на некој универзитет од типот оној на Мерко. Квалитет треба да се вработува така ќе напредува државата и сите подобро ќе живеат, што не барате во Швајцарија вработување по квоти националност ? Како крлежи се закачувате на државата и ја цицате до максимум
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.703
Поени од реакции
6.279
Не е желба туку реалност, јас го знам тоа, а ти не мора да веруваш.
Автоматски споено мислење:



Уште неколку илјади албанци треба да се вработат во јавниот сектор за да дојдеме до правична застапеност.

Во приватниот сектор (приватизираните компании) застапеноста на албанците е под 5%.

Ја изедовте државата сега ги јадете и парите на албанците, почнете да мислите чија "крв" ќе цицате после албанската.
У приватниот сектор не ве сакаат пошо врска со животот немате, купени дипломи и врски.

Дури и тие што завршиле факс регуларно се муфљузи, кај нас еден вработија ваш и за 3 месеци го спакуваа пошо на интервју рекол едно а у пракса врска немаше.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
927
Поени од реакции
989
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.430
Поени од реакции
5.773
Абе да се користат само парите прибрани во буџетот од општината да речеме пример Арачиново ќе немате асфалт 10 метри да се направи таму. Не тропај глупости, што корист ако се вработат уште некој % плус неписмени калимеровци завршени (купени дипломи) на некој универзитет од типот оној на Мерко. Квалитет треба да се вработува така ќе напредува државата и сите подобро ќе живеат, што не барате во Швајцарија вработување по квоти националност ? Како крлежи се закачувате на државата и ја цицате до максимум
Албанците во Кам, Тинекс, Стокомак не знаат да редат роба, ама во Кипер знаат, како тоа ?
Албанците не знаат да раководат Кам маркет, ама знаат да раководат Кипер маркет, како ?

Немој молим те, се работи за апла дискриминација.

Знаеш колку македонци на седативи одат на работа, изгубени во простор и време.
Знаеш колку други пијани возат комбиња и камиони ?
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.703
Поени од реакции
6.279
Албанците во Кам, Тинекс, Стокомак не знаат да редат роба, ама во Кипер знаат, како тоа ?
Албанците не знаат да раководат Кам маркет, ама знаат да раководат Кипер маркет, како ?

Немој молим те, се работи за апла дискриминација.
Уф бре, маркет :pos:

Тој ли е тој албански кадар што требало да ја води државава?
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.479
Поени од реакции
1.460
Албанците во Кам, Тинекс, Стокомак не знаат да редат роба, ама во Кипер знаат, како тоа ?
Албанците не знаат да раководат Кам маркет, ама знаат да раководат Кипер маркет, како ?

Немој молим те, се работи за апла дискриминација.
Гласај си со парите бе гла. Само тој збор ви е во речник, дискриминација. Ако не ти се допаѓа не купувај таму.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.856
Поени од реакции
2.717
Не е желба туку реалност, јас го знам тоа, а ти не мора да веруваш.
Автоматски споено мислење:



Уште неколку илјади албанци треба да се вработат во јавниот сектор за да дојдеме до правична застапеност.

Во приватниот сектор (приватизираните компании) застапеноста на албанците е под 5%.

Ја изедовте државата сега ги јадете и парите на албанците, почнете да мислите чија "крв" ќе цицате после албанската.
Од каде бе тоа у приватен сектор да се вработува по националност а не по квалитет? Нормален ли си бе? Па ајде рамковни сегде.

Ништо против албанците кои кубурат од месец за месец ко нас, ама ваквиве притаени националисти ептен ги презирам.

Пукај ЦВ празно, кажи албанец сум, и ваѓај се на дискриминација. Ко на патарина што имаше еден случај, братот љут, живи у Германија, ваму вработан зема пари, пред избори го викнале да се врати, вика бог да чуа што барам ја на работа, каква држава. А тоа што лапал плати никоому ништо. Ебати и живот и систем и логика.

Се понашаш ко просечен црнец криминалец ко ќе го фатат со кило дрога и 2 убиства. Why, because I am black? НЕ БРАТ.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.430
Поени од реакции
5.773
Од каде бе тоа у приватен сектор да се вработува по националност а не по квалитет? Нормален ли си бе? Па ајде рамковни сегде.

Ништо против албанците кои кубурат од месец за месец ко нас, ама ваквиве притаени националисти ептен ги презирам.

Пукај ЦВ празно, кажи албанец сум, и ваѓај се на дискриминација. Ко на патарина што имаше еден случај, братот љут, живи у Германија, ваму вработан зема пари, пред избори го викнале да се врати, вика бог да чуа што барам ја на работа, каква држава. А тоа што лапал плати никоому ништо. Ебати и живот и систем и логика
Темата ја отворивте за да бојкотирате албанци.

Пред некој ден купив сладолед во Тинекс, го отварам беше стопен, значи штедат струја не ладат. Колку пати во македонски маркети сум приметил производи со изминат рок или јогурт во рок ама скиселен.

Не бојкотирате заради немање квалитет и заради опасност од труење, бојкотирате бидејќи конечно албанците имаат ланец маркети после 30 години откога Тинекс отвори ланец на маркети.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.856
Поени од реакции
2.717
Темата ја отворивте за да бојкотирате албанци.

Пред некој ден купив сладолед во Тинекс, го отварам беше стопен, значи штедат струја не ладат. Колку пати во македонски маркети сум приметил производи со изминат рок или јогурт во рок ама скиселен.

Не бојкотирате заради немање квалитет и заради опасност од труење, бојкотирате бидејќи конечно албанците имаат ланец маркети после 30 години откога Тинекс отвори ланец на маркети.
Што има врска мојава реплика со твојот стопен сладолед и со каурите што *штеделе на струја*? Директно те прозвав за глупата логика за застапеност на албанците као МОРА ДА ИМА АЛБАНЕЦ У СЕКОЈА КОМПАНИЈА У ПРИВАТЕН СЕКТОР, за да сме се изедначеле. Тоа ти зборим.

ОТВОРИВТЕ, ја не сум отворил тема за да бојкотирам албанци. Ја ги мрзим и тија што Ве напаѓаа со збороој ко ПЕДОМУХАМЕДАНИ БЛАБЛА, и такви притаени националисти што reverse uno card им е, зошто бе, зошто сум албанец?

За твоја информација, растен сум со албанци,турци, македонци, роми, сум видел и лошо и добро. Ама имам огромен дел што стварно са добри, и одреден вакви ко тебе притаени националисти што глума космопоолитизам. Е тија са уникат.

Toa што е гомно и што смрди, е гомно, без разлика на националност.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.430
Поени од реакции
5.773
Што има врска мојава реплика со твојот стопен сладолед и со каурите што *штеделе на струја*? Директно те прозвав за глупата логика за застапеност на албанците као МОРА ДА ИМА АЛБАНЕЦ У СЕКОЈА КОМПАНИЈА У ПРИВАТЕН СЕКТОР, за да сме се изедначеле. Тоа ти зборим.

ОТВОРИВТЕ, ја не сум отворил тема за да бојкотирам албанци. Ја ги мрзим и тија што Ве напаѓаа со збороој ко ПЕДОМУХАМЕДАНИ БЛАБЛА, и такви притаени националисти што reverse uno card им е, зошто бе, зошто сум албанец?

За твоја информација, растен сум со албанци,турци, македонци, роми, сум видел и лошо и добро. Ама имам огромен дел што стварно са добри, и одреден вакви ко тебе притаени националисти што глума космопоолитизам. Е тија са уникат.

Toa што е гомно и што смрди, е гомно, без разлика на националност.
Се залагам за најдоброто на албанците, не сум шовинист.

Приметувам дискриминација, ја истакнувам.

И јас во моето детство сум имал македонци, имам и сега, моите сваќања не ги потиснувам.

И македонците ја имале својата транзиција кога се учеле со многу работи, сега е време на албанците да транзитираат, треба да им се даде прилика а не да се дискриминираат, убеден сум дека ќе научат и најголем дел од работите можат успешно да ги извршат, но не добиваат прилика.

Сепак не бојкотирам, а заслужуваат на големо.
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.856
Поени од реакции
2.717
Се залагам за најдоброто на албанците, не сум шовинист.

Приметувам дискриминација, ја истакнувам.

И јас во моето детство сум имал македонци, имам и сега, моите сваќања не ги потиснувам.

И македонците ја имале својата транзиција кога се учеле со многу работи, сега е време на албанците да транзитираат, треба да им се даде прилика а не да се дискриминираат, убеден сум дека ќе научат и најголем дел од работите можат успешно да ги извршат.

Сепак не бојкотирам, а заслужуваат на големо.
Ако се залагаш за најдоброто на албанците а не си шовинист, тогаш нема да бараш рамковен у приватен сектор. Имам ја фирма, и сеа треба да бирам кадар, и зашо да морам да вработам некој дека е албанец? МОЈ ПАРИ МУ ДАВАМ У ВИД НА ПЛАТА. Skill е албанец да си? У бизнис бураз, и педер да е, да ти носи милиони, ќе го вработаш, те боли курот што прае дома.

Елаборирај, не ми врти ко киша око крагујевца. Зошто сметаш дека треба да постои рамковен договор у приватен сектор, и која држава има такво нешто?

Именувај ја државата, дај ми докази дека е добро, ќе те поддржам.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
10.047
Поени од реакции
24.759
Се залагам за најдоброто на албанците, не сум шовинист.

Приметувам дискриминација, ја истакнувам.

И јас во моето детство сум имал македонци, имам и сега, моите сваќања не ги потиснувам.

И македонците ја имале својата транзиција кога се учеле со многу работи, сега е време на албанците да транзитираат, треба да им се даде прилика а не да се дискриминираат, убеден сум дека ќе научат и најголем дел од работите можат успешно да ги извршат, но не добиваат прилика.

Сепак не бојкотирам, а заслужуваат на големо.
Памтен дечко си ти како за орка.
Ако ги бојкотираш каурите утре нема да има кој да ти плаќа данок за да имаш ти да палиш автобуси и контењери и да кршиш клупи. Башка од каде пари за да ви асфалтираат улици и да ви градат школи со имиња на воени злосторници ?!
Убаво си се исшлифувал на форумов.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
927
Поени од реакции
989
Албанците во Кам, Тинекс, Стокомак не знаат да редат роба, ама во Кипер знаат, како тоа ?
Албанците не знаат да раководат Кам маркет, ама знаат да раководат Кипер маркет, како ?

Немој молим те, се работи за апла дискриминација.

Знаеш колку македонци на седативи одат на работа, изгубени во простор и време.
Знаеш колку други пијани возат комбиња и камиони ?
Мајка ти си ја прашал ли како е, после свекорот, баџото, снаата, пичката каква и е? Те бацува ли со таа уста?
Автоматски споено мислење:

Се залагам за најдоброто на албанците, не сум шовинист.

Приметувам дискриминација, ја истакнувам.

И јас во моето детство сум имал македонци, имам и сега, моите сваќања не ги потиснувам.

И македонците ја имале својата транзиција кога се учеле со многу работи, сега е време на албанците да транзитираат, треба да им се даде прилика а не да се дискриминираат, убеден сум дека ќе научат и најголем дел од работите можат успешно да ги извршат, но не добиваат прилика.

Сепак не бојкотирам, а заслужуваат на големо.
Мислам дека фер прашање ти поставив, треба да си доблесен да одговориш во Илирски стил, ипак Илир си, не курва како мајка ти..
 
Член од
5 септември 2024
Мислења
9
Поени од реакции
12
Тенденцијата е во Македонија да има 50% христијани и 50% муслимани, има да молите.

Моментално вршите тешка дискриминација, лапате муслимански пари а за возврат не ги почитувате муслиманите, нема да трае вечно.
Учкар да те вратам малку во реалноста. 10 дена да останете без каурски пари, здравствена заштита и било каква помош ќе поцркате, ќе баците каурска рака и ќе си биде се како што било. Косово зависи од Македонија, ама тоа не го пишуваш на форумов зашто не ти одговара.

Муабетот за дискриминација на албанците не ти оди во прилог, во Македонија се претставувате како државотворен народ (кур мој сте) и ги имате сите права, башка правото да убивате Македонци и да се криете на косово.

Сега треба само да шиптaросувате од ден на ден што можете повеќе, да се повлече полиција од вашите дувла, од време на време кога ќе има некоја група да ве рекетира и да прогласува слободна територија да се изрешета и толку. Све сами да си водите и да си плаќате, па јави се пак овде со резултати од вашето самостојно функционирање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom