Возење со инструктор после положување испит

Член од
31 август 2019
Мислења
277
Поени од реакции
24
Здраво,

Имам еден проблем, положив за автомобил, онака едвај од 4ти пат. И сега возам кола ама цело време сум стегнат и не сум опуштен. Веќе три месеци возам од дома до работа и назад и никако да се опуштам. Цело време на колата мислам и веќе не можам да заспијам мирно од фактот што уште не можам смирено да возам кола. До работа што возам секој ден ми е страв, а камоли некоја друга рута. Во фамилија никој не вози кола и они не можат да ми помогнат. Дали знаете некој што би се нафатил да вози со мене инструктор?
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
3.170
Поени од реакции
12.362
Јас не знам за инструктор, ама ја подржувам оваа иницијатива од твоја страна. Барај некој што стварно ќе ти помогне, не само да ти лапне пари и да дигне нозе на пластика додека возиш на некој отворен пат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.817
Поени од реакции
40.996
Ќе ти дојде самото тоа со време ќе ти стане рутина, не ти треба никаков инструктор. Не се оптеретувај со тоа што те паѓале, сите ги паѓаат многу пати за да земаат пари.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
449
Поени од реакции
641
Вози повеќе и не се замарај, опушти се слободно и внимавај си секако од време на време, додека плаќаш инструктори тури си гориво во колата и вози
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.030
Поени од реакции
16.117
Здраво,

Имам еден проблем, положив за автомобил, онака едвај од 4ти пат. И сега возам кола ама цело време сум стегнат и не сум опуштен. Веќе три месеци возам од дома до работа и назад и никако да се опуштам. Цело време на колата мислам и веќе не можам да заспијам мирно од фактот што уште не можам смирено да возам кола. До работа што возам секој ден ми е страв, а камоли некоја друга рута. Во фамилија никој не вози кола и они не можат да ми помогнат. Дали знаете некој што би се нафатил да вози со мене инструктор?
имам другар кој беше поодамна инструктор,искусен возач, а потоа и даваше додатни часови со твое возило, носи само додатно огледалце што го поставува на таблата... ако си во општина Аеродром, можам да ти дадам во порака негов телефон па договорете се..
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.186
Поени од реакции
901
Здраво,

Имам еден проблем, положив за автомобил, онака едвај од 4ти пат. И сега возам кола ама цело време сум стегнат и не сум опуштен. Веќе три месеци возам од дома до работа и назад и никако да се опуштам. Цело време на колата мислам и веќе не можам да заспијам мирно од фактот што уште не можам смирено да возам кола. До работа што возам секој ден ми е страв, а камоли некоја друга рута. Во фамилија никој не вози кола и они не можат да ми помогнат. Дали знаете некој што би се нафатил да вози со мене инструктор?
Далеку ли ти е работата од дома?
 
Член од
31 август 2019
Мислења
277
Поени од реакции
24
Далеку ли ти е работата од дома?
Па и тоа е лошото, што не е ни далеку, од 5 до 10 минути зависи од сообраќајот.
Автоматски споено мислење:

имам другар кој беше поодамна инструктор,искусен возач, а потоа и даваше додатни часови со твое возило, носи само додатно огледалце што го поставува на таблата... ако си во општина Аеродром, можам да ти дадам во порака негов телефон па договорете се..
Да може во Скопје сум, пушти ми бројче
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.050
Поени од реакции
15.022
Не ти треба инструктор за возење.

Положив пред 7 години. Прв возач во куќата. После и си купив кола. И јас имав страв да возам.

Почнав да возам само по главни улици. Паники ме фаќаа кога зад мене и пред мене ќе имаше кола. Или па не дај Боже разминување. Почнав да возам секаде ко ќе немаше гужви, а исто така и долги релации. Ко беше короната тоа дозволата за движење ја користев за да се извежбам навечер. Сега возам без страв иако имам доживеано сообраќајка како совозач.
Почни да вежбаш така, плус пушти си музика за да те опушта.

 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.318
Поени од реакции
5.511
Се сеќавам кога положив за кола и прв пат официјално бев некаде со колата, само една мисла ми се вртеше во глава и за одење и враќање ,,само да стигнам дома"...а кога се вратив, татко ми го начекав во двор и прва работата што направив откако излегов од кола е што со трчање го прегрнав.

Невиден стрес ми се имаше создадено, не толку од моите возачки способности, колку што од самата сообраќајна средина...реално Македонија и Скопје се стварно тапа место за било каква култура не пак сообраќајна.

Немам некој совет да ти дадам, освен тоа што мораш повеќе да возиш, што повеќе возиш толку повеќе можни сообракајќни ситуации ќе поминеш, па после се од рака ќе ти доаѓа...татко ми ми велеше минимум 10 илјади километри треба да поминеш сам за да имаш некое реално искуство.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.577
Поени од реакции
7.138
Jas prv pat vozev kola koga mu go ukradov Ficoto na tatko mi!. 100m go turkavme za da ne ne slushni na race so brat mi i posle go zapalivme.
Strav nikogash.
Zemi opushti se i izlezi nadvor od Skopje i po nivi po sela praj si turneja. Mnogu pomaga. I ne beri galje , nikoj ne se rodil uchen!
Instruktor e ubava rabota AMA nema da ti go zemi stravot!
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.745
Поени од реакции
5.590
Здраво,

Имам еден проблем, положив за автомобил, онака едвај од 4ти пат. И сега возам кола ама цело време сум стегнат и не сум опуштен. Веќе три месеци возам од дома до работа и назад и никако да се опуштам. Цело време на колата мислам и веќе не можам да заспијам мирно од фактот што уште не можам смирено да возам кола. До работа што возам секој ден ми е страв, а камоли некоја друга рута. Во фамилија никој не вози кола и они не можат да ми помогнат. Дали знаете некој што би се нафатил да вози со мене инструктор?
После работа повози некои 10,15км на регионален пат кај што нема гужва односно мал проток на возила бидејки полесно ќе се опуштиш на место кај што нема толку гужва и кога ќе осетиш дека има промена на подобро смени на локацијата и оди на место кај што има повеќе проток од првиот пат и се така додека се ослободиш и се уклучиш во најголемата гужва во центар.Вакви места имаш да бираш во околина на Скопје.Јас мислам дека ти повеќе се плашиш кога си сам додека возиш во кола а кога има некој на сувозачко седиште послободен си така ли?
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.186
Поени од реакции
901
Па и тоа е лошото, што не е ни далеку, од 5 до 10 минути зависи од сообраќајот.
Па знаеш како... и јас положив од 4-та, многу бев несигурен и ми беше страв.
После тоа сфатив дека просто не ме бива и дека ќе возам дури апла кога ќе ми затреба... еве уште чекам да ми затреба.
Особено па не планирам да губам сон заради тоа што не возам.
 
Последно уредено:
Член од
31 август 2019
Мислења
277
Поени од реакции
24
Jas prv pat vozev kola koga mu go ukradov Ficoto na tatko mi!. 100m go turkavme za da ne ne slushni na race so brat mi i posle go zapalivme.
Strav nikogash.
Zemi opushti se i izlezi nadvor od Skopje i po nivi po sela praj si turneja. Mnogu pomaga. I ne beri galje , nikoj ne se rodil uchen!
Instruktor e ubava rabota AMA nema da ti go zemi stravot!
И за ова често размислувам. Дали би возел поопуштено доколку од мали нозе имав човек во фамилија што вози кола...
Автоматски споено мислење:

Па знаеш како... и јас положив од 4-та, многу бев несигурен и ми беше страв.
После тоа сфатив дека просто не ме бива и дека ќе возам дури апла кога ќе ми затреба... еве уште чекам да ми затреба.
Особено па не планирам да губам сон заради тоа што не возам.
Немам баш таков менталитет, сакам да ме бива во возење кола и сфаќам дека има нешто што ми недостига додека возам. Не знам што точно ми недостига, дали некоја идеја во главата или некоја мускулна меморија што уште ја немам постигнато.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.817
Поени од реакции
40.996
И за ова често размислувам. Дали би возел поопуштено доколку од мали нозе имав човек во фамилија што вози кола...
Автоматски споено мислење:



Немам баш таков менталитет, сакам да ме бива во возење кола и сфаќам дека има нешто што ми недостига додека возам. Не знам што точно ми недостига, дали некоја идеја во главата или некоја мускулна меморија што уште ја немам постигнато.
Друже, треба да извозиш бар 5,000 км да се осеќаш ко дома у колата. А тоа никој нема да се вози со тебе толку долго. Пушти си радио или спотифај листа додека возиш и не се замарај.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.598
Поени од реакции
2.219
Сам во кола најубаво се учи да се вози, сите одлуки се твои, нема кој да ти се меша и да ти дава инструкции. Кога ќе ја совладаш моториката и кога ќе ја научиш колата, следно ке почнеш и да го читаш сообраќајот. Кога сето ова ќе ти иде природно и по автоматизам без многу да размислуваш, нема да чувствуваш никаков притисок ако треба да возиш.

Одбери дел од денот кога сообраќајот е сведен на минимум и вози на улици што ги знаеш.

Јас реално се научив да возам кога почнав да правам сериозна километража со службена кола. Нели на туѓу најубаво се учи :D

Имав страшна анксиозност кога не возев редовно, но кога тоа стана секојдневие немам проблем.

Sent from my A001LG using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom