Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
27 септември 2016
Мислења
191
Поени од реакции
113
Член од
20 мај 2016
Мислења
46
Поени од реакции
4
Zdravo
Bi Ve zamolil za pomos.
Ima podnesno za pasos 2019, no 2020 poradi neazurnost t.e. trebalo da odnesam dopolniteln dokumenti, na Jas docna vidov I veke bev odbien.
E sega, imam bugarska licna karta na 5 godini koja sega ke ja obnovuvam bidejki istekuva.
Rabotam vo Bugarska firma 5 god. Kako vozac
Dedo mi bil Bugarski vojnik, no nemam dokumenti I ne znam Kako da izvadam od arhiv, ako moze nekoj da me upati.
Kakvi mi se sansite da podnesam povtorno za pasos?
Vi blagodaram
 
Член од
30 мај 2018
Мислења
73
Поени од реакции
55
Zdravo
Bi Ve zamolil za pomos.
Ima podnesno za pasos 2019, no 2020 poradi neazurnost t.e. trebalo da odnesam dopolniteln dokumenti, na Jas docna vidov I veke bev odbien.
E sega, imam bugarska licna karta na 5 godini koja sega ke ja obnovuvam bidejki istekuva.
Rabotam vo Bugarska firma 5 god. Kako vozac
Dedo mi bil Bugarski vojnik, no nemam dokumenti I ne znam Kako da izvadam od arhiv, ako moze nekoj da me upati.
Kakvi mi se sansite da podnesam povtorno za pasos?
Vi blagodaram
Opcija 1 ne znam detali no vidi dali vrz osniva na ziveenje i rabota vo bg 5 godini moze da se apliciras za drzavjanstvo
Opcija 2 voen arhiv vo trnovo pobaraj na google pisis mail so podatoci kade sluzel vojska, grad, vod. Ako najdat ke ti dat dokument i apliciras so nego.

Sovet: detalno procitaj go zakonot za drzavjanstvo i odluci za koja opcija imas povekje sansi https://justice.government.bg/home/normdoc/2134446592
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
402
Поени од реакции
367
Фала на одговорот, ќе одам лично да го решам пошто живеам во Бугарија

Фала на одговорот, ќе одам лично да го решам пошто живеам во Бугарија
Автоматски споено мислење:

Фала на одговорот, ќе одам лично да го решам пошто живеам во Бугарија

Фала на одговорот, ќе одам лично да го решам пошто живеам во Бугарија
ako tebe ti stigna ovakvo izvestuvanje toa znaci deka site nie so bg pasosi treba da placame zadolzitelno osiguruvanje i za 5 godini toia se nekoi 1200evra.Nema smisla da placame koga ne ziveeme vo bugarija mora da ima nacin kako nie imame vo makedonija zdravstveno osiguruvanje.Ne mi e jasno.Zosto da dolzime????Sto da dolzime nitu ziveeme nitu se lekuvame tamu nitu sme vraboteni vo bugarija.
Б'лгари с двојно гражданство
Ако сте с двојно гражданство, едното от които е б'лгарско и не живеете постојанно на територијата на страната, (живеете повече от 183 дни през календарната година изв'н Б'лгарија) не подлежите на зад'лжително здравно осигурјаване в Б'лгарија.
Можете, при ваше желание, да подадете Декларација по чл. 40в, че не д'лжите здравноосигурителни вноски, заштото сте граждани и на друга страна и живеете в чужбина.
 
Последно уредено:

N.n

Член од
7 декември 2023
Мислења
4
Поени од реакции
1
Zdravo. Jas i brat mi imame podneseno zaedno ni pobaraa dopolnitelen dokument. Toj dokument sto go imame edniot original ke treba uste edna kopija da napravime od nego ili samo da go odnesime edniot dokument originalot i za dvajcata?
 
Член од
8 април 2022
Мислења
14
Поени од реакции
31
Pozdrav svima,
Dobio sam EGN, za koji sam prethodno podneo zahtev u Ambasadi u Beogradu.
Interesuje me da li sada mogu da idem u Sofiju da predam zahtev za izdavanje licnih dokimenata i ako neko zna tacnu proceduru, znacilo bi mi da objasni ovde. Ili moram da zavrsim proceduru izdavanja licnih dokumenata u Ambasadi?
Hvala unapred na odgovorima.
 
Член од
16 јули 2024
Мислења
13
Поени од реакции
18
Zdravo. Jas i brat mi imame podneseno zaedno ni pobaraa dopolnitelen dokument. Toj dokument sto go imame edniot original ke treba uste edna kopija da napravime od nego ili samo da go odnesime edniot dokument originalot i za dvajcata?
Obichno za sekoj dokument se pravi i kopija koga se aplicira, pokraj originalot.
Bidejkji e dokument koj odnesuva za vas, ako dokumentot e na bugarski, odnosno od Bugarija so koj se dokazhuva potekloto ili proishodot, edniot aplicira so original i kopija, a drugiot so zaverena kopija vo ambasadata i kopija. Pritoa vtoriot treba da navede deka originalniot dokument se naogja vo dosieto ili prepiskata na prviot.
Ako e izvod na nekoj zaednichki predok, togash kje izvadite dvajcata izvod original, kje go prevedete i kje go zaverete vo ambasadata i kje go dostavite.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: N.n
Член од
27 март 2024
Мислења
5
Поени од реакции
6

Kajgana Shop

На врв Bottom