Правна помош и совети

Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.574
Поени од реакции
7.162
Decki,
Asolen advokat od Skopje koj bi go preporacale?
Krivicno pravo
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.032
Поени од реакции
3.788
Здраво, дали се одговара за втор купопродажен договор, доколку се направи од сопственикот на собраќајна?
Доколку првиот не е пријавен никаде подолг временски период.
се одговара
 
Член од
22 март 2024
Мислења
29
Поени од реакции
3
Судот ми одреди нотар за да спроведе оставинска постапка.
Јас поради многу причини, поднесов барање за изземање на нотарот назначен од судот.
Моето барање беше одбиено и без можност
на жалба.
Дали постои некаков друг начин за да се иземе нотарот?
Ви благодарам
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.030
Поени од реакции
16.118
Возилото го поправив, согласно процената од осигурителната компанија. Сервисот ми даде документ (профактура или нешто слично) согласно проценката, им дадов капар и сега чекам записникот да се подготви за да го однесам во осигурителната.
До компанијата ги доставив сите документи освен тој записник и скици.
Се надевам ќе се заврши скоро ова малтретирање

Фала ти Томасино
една прашање,
имав и јас слична работа пред 30години, на мост Близнак, кога за се одеше записник, немаше европски...тогаш тој што бил најпозади а не му биле исправни кочниците беше виновен за сите... јас бев прв, одзади малку браникот, се спогодив и ми дадоа пари, а сам го поправив, инаку имаше малтретирање...
Но пред околу 10 години еден ми кажува дека наводно имало случај таков кај млечен ресторан и судијата или осигурителната , измислиле дека секој е крив ако бил турнат у возило пред него , демек недоволно држел РАЗМАК ??...
А знам дека тоа Размак е ехЈу измислица , а знам и дека Кроација Осигурување отиде у стечај пред 60 години бидејќи камион осигуран кај нив нагло застанал на Магистралата на сонцето во Италија, па 50+ возила се набиле , БИЛ КРИВ ЗА СИТЕ возила, имало и мртви и многу повредени...
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.574
Поени од реакции
7.162
една прашање,
имав и јас слична работа пред 30години, на мост Близнак, кога за се одеше записник, немаше европски...тогаш тој што бил најпозади а не му биле исправни кочниците беше виновен за сите... јас бев прв, одзади малку браникот, се спогодив и ми дадоа пари, а сам го поправив, инаку имаше малтретирање...
Но пред околу 10 години еден ми кажува дека наводно имало случај таков кај млечен ресторан и судијата или осигурителната , измислиле дека секој е крив ако бил турнат у возило пред него , демек недоволно држел РАЗМАК ??...
А знам дека тоа Размак е ехЈу измислица , а знам и дека Кроација Осигурување отиде у стечај пред 60 години бидејќи камион осигуран кај нив нагло застанал на Магистралата на сонцето во Италија, па 50+ возила се набиле , БИЛ КРИВ ЗА СИТЕ возила, имало и мртви и многу повредени...
Toa Razmak ili po makedonski Sigurnosno Rastojanie se kaznuva vo EU salam debelo i iznesuva 2sec ili polovinata od brzinata vo momentot na Tachoto znachi koga vozish 10km/h potrebni ti se 50m.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.032
Поени од реакции
3.788
една прашање,
имав и јас слична работа пред 30години, на мост Близнак, кога за се одеше записник, немаше европски...тогаш тој што бил најпозади а не му биле исправни кочниците беше виновен за сите... јас бев прв, одзади малку браникот, се спогодив и ми дадоа пари, а сам го поправив, инаку имаше малтретирање...
Но пред околу 10 години еден ми кажува дека наводно имало случај таков кај млечен ресторан и судијата или осигурителната , измислиле дека секој е крив ако бил турнат у возило пред него , демек недоволно држел РАЗМАК ??...
А знам дека тоа Размак е ехЈу измислица , а знам и дека Кроација Осигурување отиде у стечај пред 60 години бидејќи камион осигуран кај нив нагло застанал на Магистралата на сонцето во Италија, па 50+ возила се набиле , БИЛ КРИВ ЗА СИТЕ возила, имало и мртви и многу повредени...
Тој што удира одзади е секогаш виновен. Мора да држи безбедно растојание за што и да се случи да има време да запре. Тој што е напред може нагло да запри од х причини, може да му излезе дете, човек, животно, може да му се случи некој механички квар, нагло да изгуби воздух, или здравствен проблем на возачот.... Е сега не логично е да си одговорен кога безбедно си запрел а некој те удри одзади и од тој удар се удриш во возилото пред тебе...
Автоматски споено мислење:

Пред некој ден, возам по удолница со 40-50 км/ч и гледам на ретровизорот двајца копиљаци на велосипеди на 1м од мене возат бргу колку што можат, си велам недај боже сега да треба да прикочам... ме смрзнаа. Кога се спуштив на рамнина и кога они веке го изгубија залетот од удолницата, полека, полека намалив и помина срањето. Е баш ми дојде да им излезам и здраво да ги ошамарам по глупите тимби и да им ги ебам мајките глупи, па макар после ме влечеле по судови .. ај помина, се исконтролирав.
 
Последно уредено:
Член од
7 март 2009
Мислења
1.147
Поени од реакции
807
Мојот татко направи договор за доживотна издршка со брат му кој немаше семејство и имаше некоја болест и во меѓувреме почина и сега кај треба да се обратиме за да го довршиме процесот на префрлање на имотот на име на татко ми, знам дека треба даноци да се платат на куќата и слични работи ама мене ме интересира конкретно што треба да се направи, дали да се обратиме кај адвокат или може сами да ја истрчкаме целата процедура
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.574
Поени од реакции
7.162
Мојот татко направи договор за доживотна издршка со брат му кој немаше семејство и имаше некоја болест и во меѓувреме почина и сега кај треба да се обратиме за да го довршиме процесот на префрлање на имотот на име на татко ми, знам дека треба даноци да се платат на куќата и слични работи ама мене ме интересира конкретно што треба да се направи, дали да се обратиме кај адвокат или може сами да ја истрчкаме целата процедура
Ako cicko ti nemal naslednici ( zhena ili deca) togash naredni naslednici se tatko ti i eventualno drugi brajca i sestri.
A toa shto imate dogovor za izdrshka ne ve pravi avtomatski naslednici na celiot negov imot osven ako vo nego ne e navedeno deka po negovata smrt mu ostava SE vo nasledstvo na tatko ti.
Toa e bitno dokolku ima drugi brajca i sestri koi bi mozhele da polakomat.
Dojolku nema takvi togas odis kaj notar i ti brka rabota.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.147
Поени од реакции
807
Ako cicko ti nemal naslednici ( zhena ili deca) togash naredni naslednici se tatko ti i eventualno drugi brajca i sestri.
A toa shto imate dogovor za izdrshka ne ve pravi avtomatski naslednici na celiot negov imot osven ako vo nego ne e navedeno deka po negovata smrt mu ostava SE vo nasledstvo na tatko ti.
Toa e bitno dokolku ima drugi brajca i sestri koi bi mozhele da polakomat.
Dojolku nema takvi togas odis kaj notar i ti brka rabota.
Да, во договорот е наведено дека целокупниот движен и недвижен имот останува во сопственост на татко ми, значи сега треба да отидеме кај нотар и тој да ја доврши целата процедура, благодарам на одговорот
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.032
Поени од реакции
3.788
Ako cicko ti nemal naslednici ( zhena ili deca) togash naredni naslednici se tatko ti i eventualno drugi brajca i sestri.
A toa shto imate dogovor za izdrshka ne ve pravi avtomatski naslednici na celiot negov imot osven ako vo nego ne e navedeno deka po negovata smrt mu ostava SE vo nasledstvo na tatko ti.
Toa e bitno dokolku ima drugi brajca i sestri koi bi mozhele da polakomat.
Dojolku nema takvi togas odis kaj notar i ti brka rabota.
Договорот за доживотна издршка нема никаква врска со наследници. И да имал и да немал наследници, имотот кој е наведен во договорот за доживотна издршка, по смртта на примателот на издршката автоматски преминува на давателот на издршката. Тој договор се носи во општина каде ке пресметаат данок и по плаќањето на данокот истиот се носи во катастарот каде се спроведува. Не оди работата преку нотар. Се работи за товарен договор...
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.574
Поени од реакции
7.162
Договорот за доживотна издршка нема никаква врска со наследници. И да имал и да немал наследници, имотот кој е наведен во договорот за доживотна издршка, по смртта на примателот на издршката автоматски преминува на давателот на издршката. Тој договор се носи во општина каде ке пресметаат данок и по плаќањето на данокот истиот се носи во катастарот каде се спроведува. Не оди работата преку нотар. Се работи за товарен договор...
Ne sum Advokat za da znam tocno zatoa neka si prasha vo pravna pomosh ili ako si Advokat togash ete mu informacija od prva raka.

Eve Link kade se e objasnwto od Advokat.


 
Член од
2 март 2016
Мислења
492
Поени од реакции
487
Да, во договорот е наведено дека целокупниот движен и недвижен имот останува во сопственост на татко ми, значи сега треба да отидеме кај нотар и тој да ја доврши целата процедура, благодарам на одговорот
Ќе ти кажам директно како е во пракса за да не лутате, ќе поведете оставинска постапка и ќе го приложите договорот кај нотар, тој ќе донесе решение дека оставителот нема имот (оставина) затоа што истиот е предмет на доживотна издршка.
По формално завршување на оставинската постапка нотарот ќе го спроведе договорот во Катастар.
Како што беше до сега Катастар бараше нотар да го спроведе договорот по претходно формално завршена оставинска постапка, односно бараа решение од нотар, и не можеше лично странките да го спроведат договорот во Катастар, ова не е согласно закон но е согласно праксата, и е прифатена од судовите.
Инаку согласно закон доволно е само извод од УВМК за умрени и договорот за доживотна издршка што сам по себе е правен основ (правно дело) за стекнување на право на сопственост по ЗОО и ЗСИДСП, али пракса вели другачје, тоа ти македонска работа џабе трошоци за оставинска али тоа е тоа, а за оставинска ќе ви треба адвокат без негов потпис и печат нотарот не може да донесе решение, али некои нотари прават и без адвокат за вакви случаи кога оставителот нема имот (оставина), затоа прашајте прво кај било кој нотар ако те интересира нешто дополнително пиши ми во порака.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.147
Поени од реакции
807
Ќе ти кажам директно како е во пракса за да не лутате, ќе поведете оставинска постапка и ќе го приложите договорот кај нотар, тој ќе донесе решение дека оставителот нема имот (оставина) затоа што истиот е предмет на доживотна издршка.
По формално завршување на оставинската постапка нотарот ќе го спроведе договорот во Катастар.
Како што беше до сега Катастар бараше нотар да го спроведе договорот по претходно формално завршена оставинска постапка, односно бараа решение од нотар, и не можеше лично странките да го спроведат договорот во Катастар, ова не е согласно закон но е согласно праксата, и е прифатена од судовите.
Инаку согласно закон доволно е само извод од УВМК за умрени и договорот за доживотна издршка што сам по себе е правен основ (правно дело) за стекнување на право на сопственост по ЗОО и ЗСИДСП, али пракса вели другачје, тоа ти македонска работа џабе трошоци за оставинска али тоа е тоа, а за оставинска ќе ви треба адвокат без негов потпис и печат нотарот не може да донесе решение, али некои нотари прават и без адвокат за вакви случаи кога оставителот нема имот (оставина), затоа прашајте прво кај било кој нотар ако те интересира нешто дополнително пиши ми во порака.
Благодарам на исцрпниот одговор, уште ова ќе те прашам, за оставинска постапка потребен е адвокат, така?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom