Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.127
Поени од реакции
26.821
хах, ретрад бил овој
Најверојатно за пушење збори.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.073
Поени од реакции
41.358
Типчево е политички аналитичар и советник, колумнист и новинар специјализиран за надворешно-политички прашања.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.786
Типчево е политички аналитичар и советник, колумнист и новинар специјализиран за надворешно-политички прашања.
ова све, у главата си го преведувам како - пишува за политика по медиуми
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.580
Поени од реакции
1.667
Типчево е политички аналитичар и советник, колумнист и новинар специјализиран за надворешно-политички прашања.
Може да се нарече само безкичмењачки култист, таа е реалноста. Најдоброто е што ваквите немаат капацитет да разберат дека си ја сечат гранката на која го имаат дилдото на кое седат инсталирано.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.096
Поени од реакции
7.464
Еве го RFK, можно да биди Secretary of State или главен на CIA
Најверојатно "attorney general" што и би му одговарало, доколку со Трампчо не се волци во јагнешка кожа. Трамп веќе се покажа дека е волк, ќе видиме овој.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.580
Поени од реакции
1.667
Најверојатно "attorney general" што и би му одговарало, доколку со Трампчо не се волци во јагнешка кожа. Трамп веќе се покажа дека е волк, ќе видиме овој.
Немаше војни под Трампе. Само на ИСИС фино лепо им еба све живо. Опна еден напад на Сирија, тоа му беше грешка, али освен тие две работи, имаше мир 4 години. А овој педофилски cum stain што е моментално, светска војна рискира за нарколептичниот син што го има.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.096
Поени од реакции
7.464
Немаше војни под Трампе. Само на ИСИС фино лепо им еба све живо. Опна еден напад на Сирија, тоа му беше грешка, али освен тие две работи, имаше мир 4 години. А овој педофилски cum stain што е моментално, светска војна рискира за нарколептичниот син што го има.
И што направи Трамп врска педофилите... Во чие владеење Епстин се самоуби, а и партнерката (која потекнува од моќна фамилија) никој не ја чепка
 
Последно уредено:

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.580
Поени од реакции
1.667
И што направи Трамп врска педофилите... Во чие владение Епстин се самоуби, а и партнерката (која потекнува од моќна фамилија) никој не ја чепка
Мило ми е што го постави прашањето. Ова беше донесено од Трампе страна.
  • Trafficking Victims Protection Reauthorization Act of 2018:
    • This bill reauthorized and amended various programs related to human trafficking, including those focused on preventing child exploitation. It provided more resources for law enforcement and victim services and strengthened penalties for traffickers.
  • Allow States and Victims to Fight Online Sex Trafficking Act (FOSTA) / Stop Enabling Sex Traffickers Act (SESTA) - 2018:
    • This legislation made it easier to hold online platforms accountable for hosting content that facilitates sex trafficking, including child sex trafficking. The law amended Section 230 of the Communications Decency Act, which had previously shielded websites from liability for user-generated content.
  • Executive Orders:
    • Trump signed several executive orders aimed at combating human trafficking and child exploitation. For instance, in January 2020, he signed an executive order to create a task force on human trafficking, focusing on strengthening efforts to combat child exploitation and improving coordination among federal, state, and local agencies.
  • National Defense Authorization Acts (NDAA):
    • Various NDAAs during Trump's tenure included provisions related to combating human trafficking and child exploitation, such as increased funding for anti-trafficking programs and stronger penalties for offenders.
А за Епстин, ај малце размисли, зошто го отепаа баш во време на Трампе, за Епстин се знаеше уште во рани 2000ти години, никој не го ѓибна, ама кога падна под јурисдикција на Трампе, го скинаа како пиљак.

Еве што сака да стави како закон за секс и трафикинг на деца. Смртна казна.

Кажи ако имаш уште некое прашање.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.096
Поени од реакции
7.464
Мило ми е што го постави прашањето. Ова беше донесено од Трампе страна.
  • Trafficking Victims Protection Reauthorization Act of 2018:
    • This bill reauthorized and amended various programs related to human trafficking, including those focused on preventing child exploitation. It provided more resources for law enforcement and victim services and strengthened penalties for traffickers.
  • Allow States and Victims to Fight Online Sex Trafficking Act (FOSTA) / Stop Enabling Sex Traffickers Act (SESTA) - 2018:
    • This legislation made it easier to hold online platforms accountable for hosting content that facilitates sex trafficking, including child sex trafficking. The law amended Section 230 of the Communications Decency Act, which had previously shielded websites from liability for user-generated content.
  • Executive Orders:
    • Trump signed several executive orders aimed at combating human trafficking and child exploitation. For instance, in January 2020, he signed an executive order to create a task force on human trafficking, focusing on strengthening efforts to combat child exploitation and improving coordination among federal, state, and local agencies.
  • National Defense Authorization Acts (NDAA):
    • Various NDAAs during Trump's tenure included provisions related to combating human trafficking and child exploitation, such as increased funding for anti-trafficking programs and stronger penalties for offenders.
А за Епстин, ај малце размисли, зошто го отепаа баш во време на Трампе, за Епстин се знаеше уште во рани 2000ти години, никој не го ѓибна, ама кога падна под јурисдикција на Трампе, го скинаа како пиљак.

Еве што сака да стави како закон за секс и трафикинг на деца. Смртна казна.

Кажи ако имаш уште некое прашање.
Патетично. Имаат доволно закони и доволно служби бар 1/3 педофили да ги кастрираат. Не е до законите, ама никако да сфатите.

Јас те прашав што направи врска педофилите... Не читам да се по затвори или да се водат судски процеси или да намалиле со активности. Холивуд педофилијата си цвета, оној раперот Паф Деди што ја промовираше Камала Х. ФБИ му влезе дома, а он си ужива во Мајами или кај беше.

Врска Епстин, ако знаеш колку ти е вреден врска добивање значајни информации врска противниците, има како очите да го чуваш, а не, камерите не работеле, дрн дрн јариња. Ете него го убиле, што правиме со неговата партнерка Гислајн Максвел...

Продолжи надевај се, давај поддршка на корумпиран систем, така народ се надева неколку децении, а се полошо и надоле иде западната цивилизација, ама кога ќе пукне, знај цацко не ви е крив.

Што ти е финтата со "е" на крајот ТрампЕ?
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.580
Поени од реакции
1.667
Патетично. Имаат доволно закони и доволно служби бар 1/3 педофили да ги кастрираат. Не е до законите, ама никако да сфатите.

Јас те прашав што направи врска педофилите... Не читам да се по затвори или да се водат судски процеси или да намалиле со активности. Холивуд педофилијата си цвета, оној раперот Паф Деди што ја промовираше Камала Х. ФБИ му влезе дома, а он си ужива во Мајами или кај беше.

Врска Епстин, ако знаеш колку ти е вреден врска добивање значајни информации врска противниците, има како очите да го чуваш, а не, камерите не работеле, дрн дрн јариња. Ете него го убиле, што правиме со неговата партнерка Гислајн Максвел...

Продолжи надевај се, давај поддршка на корумпиран систем, така народ се надева неколку децении, а се полошо и надоле иде западната цивилизација, ама кога ќе пукне, знај цацко не ви е крив.
Патот од 1,000 километри започнува со еден чекор. Трампе не е магионичар за да сврти 60 години педофиљара градена за "доверба" на политичките кланови за 4 години. Ама оди во вистински правец.
Што ти е финтата со "е" на крајот ТрампЕ?
Во Македонија немаме Трамп, имаме Трампе :) Демир Хисарски inside joke.
 
Член од
30 јули 2024
Мислења
90
Поени од реакции
57

6 минутно плачење за шала на Камала дека белците правеле тако со мајонез и туна, расизам против белците :pos: :pos: :pos: И овој и Бен Шапиро. Какви нежни кршливи снегулчиња се конзервиве. Патетично. SJWs 2.0
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.096
Поени од реакции
7.464
Патот од 1,000 километри започнува со еден чекор. Трампе не е магионичар за да сврти 60 години педофиљара градена за "доверба" на политичките кланови за 4 години. Ама оди во вистински правец.
Ама овој пат е веќе претходно изоден, не треба да се измислува топла вода.
Додека ти се надеваш и даваш поддршка, во позадина Трамп ја исполнува целта на истите тие што досега ги штитеа педофилите и ги доведоа САД на рамниште ко Балканска држава.
Не заборавај кој му е зет за омилената ќерка, чичкото на Трамп, а и дека е одличен глумец.

ТрампЕ не ми е смешно. Путлер ми беше посмешно.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.580
Поени од реакции
1.667
Ама овој пат е веќе претходно изоден, не треба да се измислува топла вода.
Додека ти се надеваш и даваш поддршка, во позадина Трамп ја исполнува целта на истите тие што досега ги штитеа педофилите и ги доведоа САД на рамниште ко Балканска држава.
Не заборавај кој му е зет за омилената ќерка, чичкото на Трамп, а и дека е одличен глумец.
Тоа си е твое мислење. Јас не се слагам со тоа.
ТрампЕ не ми е смешно. Путлер ми беше посмешно.
Хуморот е субјективен :) Путлер, колку оргинално.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom