Зошто девојките не ги сакат добрите момчиња?

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.259
Поени од реакции
8.379
Над 35 е геријатриска бременост. Ако не си запозната со тоа консултирај се со гинеколог. Не е ова негативно настроен коментар, само што има огромна пропаганда за анти наталитет во "современиов свет".

Менопауза е од 45-55. Може да се деси и порано, и покасно од тоа. Е сега ако сакаш да си играш лотарија со својата иднина, чекај до 55.
Ако не сакаш деца не мора, слобода на избор има. Оти тогаш реплицираш? Оди клецај си се, или апстинирај, ќе си имаш мачки 3-4 ко ќе дотуркаш до пензија.
Жена ми е католик, католиците се исто Христијани.
Во слична ситуација, само што немав среќа со Балкан, мојата испадна Јужно Американка :) А за Христијанка, тоа ми беше едно од најбитните работи.
Не е геријатриска бременост на 35, да ми је знати кај ги вадите податоциве, најсериозно.

Секако дека правам што сакам, така и ќе продолжам, ама дека на 30 години ЗАМИСЛИ касно веќе и' било на таа некоја... макар чим со христијански реторики се замараме, сè ми е јасно.
Автоматски споено мислење:

Да, ова е една од опциите, како што е опција мажите што имаат тестикуларен карцином да замрзнат сперма за понатаму.

Резервите на јајце клетки лесно се проверуваат ако некоја ја интересира тоа, и може тотално да има низок амх на 18 и солиден на 40, тоа не е ниту ново, ниту невообичаено.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: 831
Член од
22 август 2022
Мислења
483
Поени од реакции
1.654
Ме сфаќаш ли зошто не треба да ми се љутиш кога викам дека тераш агенда, можда и не тераш агенда ама си се тешиш сама себе, прво зошто се врати на бивши, второ зошто не е ни македонец ама во секоја тема едно те исто од тебе, ние не ве цениме и неумеме да ве чуваме и држиме на престол.
Пак ќе ти кажам, ја немам ништо лично против тебе.
Еве и ја сум во странство и првично за жена увек би бирал да е од Балкан, без разлика дали е србинка, босанка, македонка, само да е христијанка. Никад не би ни погледнал жена од запад за озбилно.
Искрено не го бирав по националност. Е, вера, тоа е други падеж за мене. А и нема благе везе со стереотипите за неговиот народ. На Балканец личи повеќе. Откако сме заедно па бетер.
И ти мене ме сфати погрешно. Баш напротив, највеќе би сакала да си се држиме и многу да не се мешаме ако морам да бидам искрена. Да не беше така уствари немаше да ми паѓаат тешко одредени коментари. Зошто толку ми е гајле, не знам ама ете. Тоа сум јас. Бидете добри сите. Разбирајте се едни со други, отворени бидете со наши или странци, небитно. Нашава ера сериозно губи осет за тоа што е сакање и разбирачка. Овие да ги вратиме, па дали сме Македонци или Марсовци мање више.

А на бившиот се вратив оти сфативме дека не врската, ами раскинувањето ни беше грешка.
Баш многу сакав да си имам убаво македонско семејство. Чувство на припадност е многу битно за мене како поблаго традиционална жена. Ама ете, плановите јас не ги кројам.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
1.301
Не е геријатриска бременост на 35, да ми је знати кај ги вадите податоциве, најсериозно.
Од гинеколози во една од најразвиената земји во светот.
  • "Напредната возраст за мајчинство и неповолен исход на бременоста" (2005) – Студија објавена во списанието Obstetrics & Gynecology ги разгледува ризиците поврзани со напредната возраст за мајчинство, често користејќи ја возраста од 35 години како праг.
  • "Возраст на мајката и ризик од мртвороденче: Систематски преглед" (2007) – Оваа студија во CMAJ (Canadian Medical Association Journal) ги разгледува ризиците поврзани со возраста на мајката, често користејќи ја возраста од 35 години како значајна марка.
  • "Исход на бременост кај жени на возраст од 35 години и постари" (2006) – Објавено во Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada, овој труд ги испитува исходите на бременоста кај жени над 35 години и често се однесува на нив како на жени со "напредната возраст за мајчинство".
Секако дека правам што сакам, така и ќе продолжам, ама дека на 30 години ЗАМИСЛИ касно веќе и' било на таа некоја... макар чим со христијански реторики се замараме, сè ми е јасно.
Да на 30 е касно ако немаш ни дечко. Кога ќе го запознаеш, кога ќе влезиш во врска, кога во брак, кога за деца. Ако не можеш да го следиш овој циклус на развој, не мора. Да, Христијански реторики, како на пример сакам да знам дека и јас и жена ми ги имаме истите морални вредности пред да го посветам цел живот со неа, и таа со мене.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.244
Поени од реакции
8.641
Ete zosto ne ste gi sakale dobrite momcinja, nema rabota vo niv, nema predizvik.
јас не верувам во вакви прикаски дека жените не сакаат добри момчиња, јас на пример сум пример за добро момче, и не само што жените ме сакаат и сакале од секогаш, туку едноставно ме обожаваат, маки си имам и на постари години, жена ми никако не може со тоа да се помири, ептен ми е љубоморна.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.259
Поени од реакции
8.379
Од гинеколози во една од најразвиената земји во светот.
  • "Напредната возраст за мајчинство и неповолен исход на бременоста" (2005) – Студија објавена во списанието Obstetrics & Gynecology ги разгледува ризиците поврзани со напредната возраст за мајчинство, често користејќи ја возраста од 35 години како праг.
  • "Возраст на мајката и ризик од мртвороденче: Систематски преглед" (2007) – Оваа студија во CMAJ (Canadian Medical Association Journal) ги разгледува ризиците поврзани со возраста на мајката, често користејќи ја возраста од 35 години како значајна марка.
  • "Исход на бременост кај жени на возраст од 35 години и постари" (2006) – Објавено во Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada, овој труд ги испитува исходите на бременоста кај жени над 35 години и често се однесува на нив како на жени со "напредната возраст за мајчинство".
Да на 30 е касно ако немаш ни дечко. Кога ќе го запознаеш, кога ќе влезиш во врска, кога во брак, кога за деца. Ако не можеш да го следиш овој циклус на развој, не мора. Да, Христијански реторики, како на пример сакам да знам дека и јас и жена ми ги имаме истите морални вредности пред да го посветам цел живот со неа, и таа со мене.
Ама ако е за тебе касно, за мене не е. Ниту за таа од Барселона. Ниту за многу други луѓе. Толку е едноставно, всушност.

Мислам смешно ми е со истражувањава, желбава за докажување (и мислење дека си попаметен или пообразован на темата) е очајна.
 
Член од
1 октомври 2023
Мислења
729
Поени од реакции
2.207
Важи ако е католик жената?

Јас па преферирам балканци, ама не преферирам верници. Било кои.
Не ми е битно дали е католик или православна, само христијанка да е. И атеист да е, не ми смета. Само муслиманка да не е.

Во слична ситуација, само што немав среќа со Балкан, мојата испадна Јужно Американка :) А за Христијанка, тоа ми беше едно од најбитните работи.
Јужно американки се доста слични на балкански жени ама не е тоа тоа ама сепак боље неголи американка што ќе се радува на црнечки колбас. Еве јас пример моментално се мотам со една италијанка ама не е тоа тоа, слични се доста на балканки ама превише се приврзани со фамилија, браќа, сестри и глупости и тоа ми иде на живци пошто треба да се има граница. Можда е и тоа така пошто сум ја осамостален одамна па ме нервира тоа 24/7 слушање, комуникација со нојни идење по гости и глупости. Ќе се селам пак секако не ми е ни битно, ќе иде у фолдер „још једна у низу“ свакако :D

Искрено не го бирав по националност. Е, вера, тоа е други падеж за мене. А и нема благе везе со стереотипите за неговиот народ. На Балканец личи повеќе. Откако сме заедно па бетер.
И ти мене ме сфати погрешно. Баш напротив, највеќе би сакала да си се држиме и многу да не се мешаме ако морам да бидам искрена. Да не беше така уствари немаше да ми паѓаат тешко одредени коментари. Зошто толку ми е гајле, не знам ама ете. Тоа сум јас. Бидете добри сите. Разбирајте се едни со други, отворени бидете со наши или странци, небитно. Нашава ера сериозно губи осет за тоа што е сакање и разбирачка. Овие да ги вратиме, па дали сме Македонци или Марсовци мање више.

А на бившиот се вратив оти сфативме дека не врската, ами раскинувањето ни беше грешка.
Баш многу сакав да си имам убаво македонско семејство. Чувство на припадност е многу битно за мене како поблаго традиционална жена. Ама ете, плановите јас не ги кројам.
Сакам да ти кажам дека те читам убаво и од претходно и се сеќавам што имаш пишувано и знам кои постови ти беа искрени и од душа а кои постови ти се со блага девијација од вистината и повеќе субјеткивни заради две причини, прво сама со себе немаш решено некои работи, второ се тешиш со некои свои одлуки. Мене ми е тоа што во неколку теми вртиш на карта како ние македонците не сме ги ценеле нашите жени, што воопшто не е вистина ама затоа од другите краишта ве ценеле и тоа ме нервира зошто можам да ти набројувам до утре случаи и дешавки кај што твојата теза нема врска со националност. Баш напротив сметам дека традиционално, во врски со двајца возразни и нормални, оформени карактери, македонското семејството е богатство. Мене ме тоа нервира што не напаѓаш вез врска, фаќаш за примери овде од форум ликови што некои намерно ве провоцираат и скокате, друго што сите сме анонимни и без срам и перде си трескаме работи во лице и сега некогаш е проблем тоа да се прифати, ја све разбирам ама дека генерално гледано, ние не сме си ги сакале жените и не сме си ги ценеле, немој молим те. :love:
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
1.301
Ама ако е за тебе касно, за мене не е. Ниту за таа од Барселона. Ниту за многу други луѓе. Толку е едноставно, всушност.
Јас ги изразувам своите мислења, кој што сака може да си прави. Ако беше како што мислиш немаше таа од Барселона од нас да бара мислење.
Мислам смешно ми е со истражувањава, желбава за докажување (и мислење дека си попаметен или пообразован на темата) е очајна.
Ти праша, јас ти одговорив. Ќе да си ја бркаш мувата од капата, инаку нема логика зошто толку страстно одговраш. Моја препорака, оди на некој по-религиозен (не фанатик/зелот), you are welcomed.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.259
Поени од реакции
8.379
Јас ги изразувам своите мислења, кој што сака може да си прави. Ако беше како што мислиш немаше таа од Барселона од нас да бара мислење.
Ти праша, јас ти одговорив. Ќе да си ја бркаш мувата од капата, инаку нема логика зошто толку страстно одговраш. Моја препорака, оди на некој по-религиозен (не фанатик/зелот), you are welcomed.
Јас поставив прашање, од каде е идејата дека постои универзален калап за сите луѓе? Не постои, а ако бараш по статистика да одлучуваш за животни прашања, може и гадно да се разочараш.

Фала, добра сум со нерелигиозните, не ни е потребна религија за морал, нека не ве лажат.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
1.301
Јас поставив прашање, од каде е идејата дека постои универзален калап за сите луѓе? Не постои, а ако бараш по статистика да одлучуваш за животни прашања, може и гадно да се разочараш.
Не постои калап, постои опсег. Веќе одговорено: Менопауза е од 45-55. Може да се деси и порано, и покасно од тоа. Е сега ако сакаш да си играш лотарија со својата иднина, чекај до 55.
Фала, добра сум со нерелигиозните, не ни е потребна религија за морал, нека не ве лажат.
Гледам, морал и религија се рака под рака според мене, само таа дискусија ќе биде огромна. Ако тоа е твое мислење, само напред.

Би ти препорачал да го слушаш Dr. Jordan Peterson, тој има многу добра гледна точка, психолошко религиска.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.991
Поени од реакции
24.573
И мене ми е чудно што има мажи кои ако изгуби Ливерпул рецимо паѓаат во депресија и им влијае на секојдневие па сѐ уште не мрзам мажи.
@Johnny B има надеж и за тебе. Помалце гледај Ливерпул, повеќе работи на себе.
И секако да си научиш хороскоп на памет.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.615
Поени од реакции
5.411
Trebase samo da prasas kolku e visoka ;)
Види Хороскоп е забава што ја користат часописите за да ги имаат читателите со што да бидат замајувани. Астрологијата е наука која ја користиле и најголемите политичари во светската историја.Фамозниот или лажниот Јосип Броз Тито сакајки да дознае каква ќе биде неговата иднина отишол кај некој студент кој правел натални карти и направил непромислен потег давајки го неговиот вистински датум на раѓање во февруари демек тој датум бил на негов пријател кој не го видел со години и не знае каде е па дали имало шанси да го сретне повторно.Се испоставило дека баш тој датум бил вистинскиот на Тито бидејки сите практични случувања од неговиот живот 100% се поклопувале со датумот од февруари а не со оној од 25 мај и така уствари почнува да се одмотува клопчето за откривање на неговиот вистински идентитет.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
1.301
Види Хороскоп е забава што ја користат часописите за да ги имаат читателите со што да бидат замајувани. Астрологијата е наука која ја користиле и најголемите политичари во светската историја.Фамозниот или лажниот Јосип Броз Тито сакајки да дознае каква ќе биде неговата иднина отишол кај некој студент кој правел натални карти и направил непромислен потег давајки го неговиот вистински датум на раѓање во февруари демек тој датум бил на негов пријател кој не го видел со години и не знае каде е па дали имало шанси да го сретне повторно.Се испоставило дека баш тој датум бил вистинскиот на Тито бидејки сите практични случувања од неговиот живот 100% се поклопувале со датумот од февруари а не со оној од 25 мај и така уствари почнува да се одмотува клопчето за откривање на неговиот вистински идентитет.
Астрологија не е наука. За наука треба емпириски докази.

Астрологијата е интересна појава од психолошка страна, ама за наука, ќе ти треба џини и 3 желби.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.615
Поени од реакции
5.411
Член од
17 јануари 2020
Мислења
65
Поени од реакции
139
Види Хороскоп е забава што ја користат часописите за да ги имаат читателите со што да бидат замајувани. Астрологијата е наука која ја користиле и најголемите политичари во светската историја.Фамозниот или лажниот Јосип Броз Тито сакајки да дознае каква ќе биде неговата иднина отишол кај некој студент кој правел натални карти и направил непромислен потег давајки го неговиот вистински датум на раѓање во февруари демек тој датум бил на негов пријател кој не го видел со години и не знае каде е па дали имало шанси да го сретне повторно.Се испоставило дека баш тој датум бил вистинскиот на Тито бидејки сите практични случувања од неговиот живот 100% се поклопувале со датумот од февруари а не со оној од 25 мај и така уствари почнува да се одмотува клопчето за откривање на неговиот вистински идентитет.
Drzhi voda muabetov...A Hari Kostov dali imash soznanija shto e vo horoskop i dali e vistinskiot ili nekoj uljez.
Sum slushnal deka Hari poginal na lov i ovoj sega mu e zamena ama tie okolu nego odma posumnjale deka ima neshto deka zamenikov mnogu troshel.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.615
Поени од реакции
5.411
Drzhi voda muabetov...A Hari Kostov dali imash soznanija shto e vo horoskop i dali e vistinskiot ili nekoj uljez.
Sum slushnal deka Hari poginal na lov i ovoj sega mu e zamena ama tie okolu nego odma posumnjale deka ima neshto deka zamenikov mnogu troshel.
Одговорот ќе го побараш во Москополе и таму постојат записи за сите поколенија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom