Демографија

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.988
Поени од реакции
31.961
Член од
2 април 2023
Мислења
177
Поени од реакции
402
1723913241083.png
Словенија со популација поголема за 300 000 во споредба со Мк има идентичен број на родени (16 989)

Мк
1723913346502.png

Единствено што ги одржува демографски подобро за разлика од нас е доселувањето.

Интересно Словенија нема направено попис на етнички групи од 2002 година, кога Словенците биле “само“ 83%, во споредба со претходниот попис од 91ва, нивниот процент се намалил за повеќе од 5%.

1723913471041.png
 
Член од
23 април 2024
Мислења
222
Поени од реакции
533
Интересни податоци што пресметав за град(не општина) Гостивар.

Избори 2024:47,71% гласови за Македонски партии
Попис 2021:Македонци 31,4%

Ги напумпале броевите со дијаспората како секогаш најверојатно..

Уште поголема разлика во Струга(поради Македонците муслимани кои се пишуваат Турци и оние што бојкотирале).
Македонци муслимани во Струга се единствените во Струшкиот регион кои гласаат за Македонски партии

Струга попис:43,4% Македонци
Избори 2024:65,6%
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.289
Поени од реакции
5.009
Интересни податоци што пресметав за град(не општина) Гостивар.

Избори 2024:47,71% гласови за Македонски партии
Попис 2021:Македонци 31,4%

Ги напумпале броевите со дијаспората како секогаш најверојатно..

Уште поголема разлика во Струга(поради Македонците муслимани кои се пишуваат Турци и оние што бојкотирале).
Македонци муслимани во Струга се единствените во Струшкиот регион кои гласаат за Македонски партии

Струга попис:43,4% Македонци
Избори 2024:65,6%
Очекувано е за градовите како Гостивар и Струга да имаат голем процент македонски глас, како и Кичево таму е сигурно и многу повеќе од Струга и Гостивар.
Ова само покажува колку се фалсификува пописот но и дека е потребна нова територијална поделба.
Замисли Арачиново да е во склоп на Аеродром и Македонски знамиња да им бесиме на секоја бандера, ова буквално се случува во Кичево, Струга..
Јас сметам дека процентот на албанците се манипулира за потребите на соседите и на меѓународна заедница за да имаат плашило.
 
Член од
12 август 2024
Мислења
27
Поени од реакции
50
Реалноста дека некои од вас никогаш нема да престанат да лупаат глупости? :)
Дали stat.gov.cn е прифатлив извор за тебе ? Затоа што од таму се бројките, а таму се јавно објавени дека имаат 9.02 милиони родени и 11.1 милиони починати. Или националното биро за статистика на Кина е некоја пропаганда на САД?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.988
Поени од реакции
31.961
Изјавата вели: „Вести од Кина“.
Факт: Насловот не е од Кина, макар што во текстот се користи одреден податок од gov.cn извор - потоа толкувањето и приказната се целосно на медиумот. Кој е западен медиум.

Никој не може да тврди дека демографијата во Кина е надвор од контрола, посебно не западни извори кои ги имаат сите можни инцентиви да го оцрнуваат противникот. Нормално дека секој може да пишува што сака, а мое е тоа да го земам со голема доза на резерва (всушност кога западните велат едно, искуството кажува дека извесно поточно е спротивното). За мене лично држава која долги децении имала политика на „едно дете“, е држава која полесно ќе се справи со евентуалните потреби од зголемување на популацијата. Менталитетот е таков да таму се следат авторитети. Ако вистина имаат потреба од зголемување на популацијата, веројатно само треба да понудат поголеми бенефиции за многудетните и да направат хендикеп во обратните ситуации. Да, таму буквално може да направат такво нешто без многу замарање со политичка коректност.

Крајно не очекувајте дека Кинезите ќе почнат да се самоубиваат како култура и општество, со увоз на „инжинери и доктори“ од Африка и јужна Азија.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.070
Поени од реакции
17.926
Изјавата вели: „Вести од Кина“.
Факт: Насловот не е од Кина, макар што во текстот се користи одреден податок од gov.cn извор - потоа толкувањето и приказната се целосно на медиумот. Кој е западен медиум.

Никој не може да тврди дека демографијата во Кина е надвор од контрола, посебно не западни извори кои ги имаат сите можни инцентиви да го оцрнуваат противникот. Нормално дека секој може да пишува што сака, а мое е тоа да го земам со голема доза на резерва (всушност кога западните велат едно, искуството кажува дека извесно поточно е спротивното). За мене лично држава која долги децении имала политика на „едно дете“, е држава која полесно ќе се справи со евентуалните потреби од зголемување на популацијата. Менталитетот е таков да таму се следат авторитети. Ако вистина имаат потреба од зголемување на популацијата, веројатно само треба да понудат поголеми бенефиции за многудетните и да направат хендикеп во обратните ситуации. Да, таму буквално може да направат такво нешто без многу замарање со политичка коректност.

Крајно не очекувајте дека Кинезите ќе почнат да се самоубиваат како култура и општество, со увоз на „инжинери и доктори“ од Африка и јужна Азија.
Znaci, drapase madinja za americka propaganda, ti dadoa link od kineskia institucija i prodolzuvas da go potis mesto da si prifatis kolku si udren u toa glavata.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
Менталитетот е таков да таму се следат авторитети
Апсолутно не.
Спроведувањето на политиката едно дете е правено на најгнасниот можен начин.
Луѓето (родителите) биле намерно стерилизирани после првото дете, и високо казнувани тие што успеале да го избегнат тоа или имале повеќе деца.

Десет години откога е укината забраната за едно дете и им е дозволено да имаат повеќе деца, фертилитетот им е заминат многу повеќе во минус отколку дури биле под таа забрана.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.988
Поени од реакции
31.961
Апсолутно не.
Спроведувањето на политиката едно дете е правено на најгнасниот можен начин.
Луѓето (родителите) биле намерно стерилизирани после првото дете, и високо казнувани тие што успеале да го избегнат тоа или имале повеќе деца.
Милијарда и кусур ги има, која е шансата да има и некои што нема да следат наредби? Јас знам дека имаа големи прогресивни даноци за второ/трето дете, за стерилизација не знам но тоа не сум истражувал па ќе оставам дека во секој случај е можно. Од друга страна ти истово гарант си го читал од западен автор, па секако треба да се провери (не јас, ниту ме интересира толку).
Десет години откога е укината забраната за едно дете и им е дозволено да имаат повеќе деца, фертилитетот им е заминат многу повеќе во минус отколку дури биле под таа забрана.
Ваљда мислиш „наталитетот“.
Автоматски споено мислење:

Znaci, drapase madinja za americka propaganda, ti dadoa link od kineskia institucija i prodolzuvas da go potis mesto da si prifatis kolku si udren u toa glavata.
Јас веќе објаснив што е извор а што е текст и толкување на податоците од тој извор. Ти ако не правиш разлика, ок твоја работа но додека по темиве не видиш наслов „Лична анализа на ликот и делот на Ванлок“, дотогаш ич да не те боли кyp колку јас лично сум бил „удрен“. Коментирај ги аргументите, наместо да потиш со коментирање на коментатори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom