Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    693
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.542
Поени од реакции
36.509
Порано истото го правел и Адолф со православните цркви во Украина.
Што и да направи кловнот тоа ќе е секта, пофино да ги прекрсти сите нека станат протестанти или будисти, муслимани.
Како што крадат цркви, тоа е нешто како национализација, зема, руши, ја пренаменува во јавна куќа или некаква секта.
Со твој зборови ситуацијата би била ако по време на војната од Кале и Али Ахмети направат паралелна ЦПМ, Вартоломеј ја признае, да ја забранат МПЦ и почнат да превземат цркви со нивни илегални волонтери /попови/, молитвите на албански.
Човече им забранија јазик на 40% православни во Украина, тоа и поповите се некакви од Лвов со едномесечен курс, не зборат руски. Пропаганда, пропаганда но имај малку усул.
Не ти е добар примерот. Оваа непризнатата црква е матична црква на големото мнозинство етнички Украинци и сега мислам е и најбројна украинска црква. Можеби СПЦ - МПЦ ти е посоодветен пример. Со тоа што кај нив е травестија кај што поглаварот благословува руска војска што војува во Украина и во исто време плаче зашто црквата е забранувана во Украина.

Нели тука на темава кажуваа приказни дека долга војна и одговарала на Русија. Епа ете додека ја добие Русија долгата војна, се што е руско ќе биде исчистено од Украина. Немаше да дојде до тоа ако ја добиеја војната во првиот месец.

Црквите во православието традиционално се користат во служба на државната и националната политика. Српската, Руската, Грчката, Бугарската ти се класични примери. Затоа никад нема да ги биде како некој заеднички фактор.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.005
Поени од реакции
31.983
Ако им дадат JASSM ќе биде весело....тоа е веќе ситуација у која ќе бидеме чекор до голема ескалација. Имаше ситуација со Трамп и Сирија у која употребија јенките стелт рекати ама онака како у воени игри. Не верувам дека бутнаа нешто од нив русите, тоа е негде пред 8 год. отприлика и не верувам дека нешто многу се спремни за нив. Ќе треба дебела адаптација и за тоа време ќе има доста загуби.
Најверојатно ќе ги добијат, ако веќе не се таму.....идат интересни денови у секој случај.
Интересно секако... Интересно би било и со Хутите ако добијат хиперсонични проектили. Тие каков научен развој имаат може и сами ќе развијат. И не се сомневам дека Америте ќе се адаптираат но веројатно за тоа време ќе има доста загуби исто така.

Двајца може да ја играат играта „Украинците ве напаѓаат, иако ние им кажавме да бидат добри деца“.
Автоматски споено мислење:

Епа ете додека ја добие Русија долгата војна, се што е руско ќе биде исчистено од Украина.
Не мора да си шахист за да размислуваш за следниот чекор, не ти бараме 10-ти чекор да анализираш и предвидуваш. Што ќе се случи потоа кога РФ ќе ја добие „долгата војна“? Нема работите да ги постават како што сакаат?

Немаше да дојде до тоа ако ја добиеја војната во првиот месец.
Како ќе ја добиеа војната во првиот месец Сун Цу? Со нуклеарки? Со масовна војна каде ќе изгинеа милиони и на двете страни? Вчудоневидувачки е како истите глупоштии 2+ години ги верглаш пак и пак и пак, иако десетици луѓе едно стотина пати ти ги објаснија како за дете да разбере.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.542
Поени од реакции
36.509
Интересно секако... Интересно би било и со Хутите ако добијат хиперсонични проектили. Тие каков научен развој имаат може и сами ќе развијат. И не се сомневам дека Америте ќе се адаптираат но веројатно за тоа време ќе има доста загуби исто така.

Двајца може да ја играат играта „Украинците ве напаѓаат, иако ние им кажавме да бидат добри деца“.
Автоматски споено мислење:


Не мора да си шахист за да размислуваш за следниот чекор, не ти бараме 10-ти чекор да анализираш и предвидуваш. Што ќе се случи потоа кога РФ ќе ја добие „долгата војна“? Нема работите да ги постават како што сакаат?


Како ќе ја добиеа војната во првиот месец Сун Цу? Со нуклеарки? Со масовна војна каде ќе изгинеа милиони и на двете страни? Вчудоневидувачки е како истите глупоштии 2+ години ги верглаш пак и пак и пак, иако десетици луѓе едно стотина пати ти ги објаснија како за дете да разбере.
Епа да имаа асална армија и план, да влезеа во Киев и да заробеа украинска власт и да заземеа Украински институции, ќе ги принудеа на договор по своја мера.

Вака сеа нека се тепаат наредни две години за Часов Јар, што до вчера не знаевме дека постои. Сигурно дека ќе ја добијат “долгата војна” по 10 километри годишно
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
Интересно би било и со Хутите ако добијат хиперсонични проектили. Тие каков научен развој имаат може и сами ќе развијат.
Последниот научен труд на Хутите зборува како тоа се блиску да направат фотонски торпеда.
Ова следува после најновиот дрон на Хутите, на магнетен погон кој ќе оди да чисти оклоп, или така нешто.

Него, некако тивки Хутите откако Израел му мавна шамар.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.005
Поени од реакции
31.983
Друг агол на гледање на работите:

If you read the rest of the article above, you’ll note the tone entirely revolves around peace talks for Ukraine, with every interpretation of the Kursk assault coming down to Ukraine trying to force Russia into negotiations. It’s a very shifty game the West is playing: militate in every possible way for negotiations and a cessation of conflict, all the while pinning it on Russia, and claiming Russia is scrabbling desperately for talks.

This is a smokescreen of magnificent proportions, an epic gas lighting campaign only the regime media could pull off with such brazen verve. In actuality, when you cut the noise and closely examine the reality, it becomes clear that Russia is not yenning for talks of any kind and continues to prosecute its military campaign very methodically, with no degree of caginess or contradiction. The more Ukraine pushes this surreal smokescreen, the more it becomes evident that Zelensky must truly be on his last leg, and the internal figures in the AFU must be flashing red.






Последниот научен труд на Хутите зборува како тоа се блиску да направат фотонски торпеда.
Барем (помалку) смисла за хумор имаш, иако не и за иронија.
Автоматски споено мислење:

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.005
Поени од реакции
31.983
Секој петти регрут е жена, а наголемо се спремаат да ја поместат регрутната возраст за да влезе и групата под 25 години (18-25)... Жално. :(

Автоматски споено мислење:





 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.542
Поени од реакции
36.509
Ne ti pagja malce nezgodno sto imas isti stavovi so OVK ?
Кои исти ставови? Ако речеш дека русите заглавија во гомна со Украина, тоа не е став тоа е констатација. Ти мислиш дека ова е успешна војна за Русија?
Автоматски споено мислење:

Уште ги држите заробени војнициве, дај пуштете ги, 3,000 у опсада. @Klinton ти што викаш?
Сега еве ќе јавам да им ги вратат бушоните.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom