Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
30 јануари 2014
Мислења
692
Поени од реакции
419
Toj sto misli deka Rusija moze da ja izgubi vojnava, bez pri toa da upotrebi nuklearno oruzje - e retko glup covek...
Vojnata ne mora da se izgubi, no može da dojde do vnatrešna implozija, bunt na malcinstvata - ima dosta muslimansko naselenie vo Rusija, tatarstan, Čečenija, Ingušetija, itn; možnost postoi da se pobunat boljarite t.e. oligarsite i da go trgnat Putin; da dojde do vnatrešni previranja i sudiri pomeđu FSB (bivši KGB) i vojskata, policijata, Rosgvardia, itn.
Edno e sigurno, opasnost od bunt na običniot narod ne postoi, ako nekoj igra na taa karta do toa nema da dojde.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.784
Поени од реакции
8.882
Vojnata ne mora da se izgubi, no može da dojde do vnatrešna implozija, bunt na malcinstvata - ima dosta muslimansko naselenie vo Rusija, tatarstan, Čečenija, Ingušetija, itn; možnost postoi da se pobunat boljarite t.e. oligarsite i da go trgnat Putin; da dojde do vnatrešni previranja i sudiri pomeđu FSB (bivši KGB) i vojskata, policijata, Rosgvardia, itn.
Edno e sigurno, opasnost od bunt na običniot narod ne postoi, ako nekoj igra na taa karta do toa nema da dojde.
А кој ги поставува тие луѓе на такви високи позиции за да направат бунт?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.826
Поени од реакции
21.957
Vojnata ne mora da se izgubi, no može da dojde do vnatrešna implozija, bunt na malcinstvata - ima dosta muslimansko naselenie vo Rusija, tatarstan, Čečenija, Ingušetija, itn; možnost postoi da se pobunat boljarite t.e. oligarsite i da go trgnat Putin; da dojde do vnatrešni previranja i sudiri pomeđu FSB (bivši KGB) i vojskata, policijata, Rosgvardia, itn.
Edno e sigurno, opasnost od bunt na običniot narod ne postoi, ako nekoj igra na taa karta do toa nema da dojde.
А како постои опасност од бунт на муслиманите, војската или олигарсите? Небаре Русија е некоја вукојебина во Африка па ЦИА се што треба да направи е да ја прати Нуланд да дели ресана на Црвениот плоштад и оп ете ти промена на власт со руски Заев. Мислењево е како да речам постои опасност во САД да се смени Бајден поради олигарси, мексиканци, црнци или Пентагон/ЦИА. Сериозни држави се ова, не се заебанции ко Украина или Северна.

Всушност вака и гледа Западот на Русија па оттука и објаснување за зошто прави ретардирани одлуки не само против РФ туку и против нивните други противници, да го цитирам познатиот лидер на една перспективна и демократска западна земја "се што треба е да ја скршиме вратата и куќата сама ќе падне".
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.831
Поени од реакции
31.774
Демек Путин да не бил да држи ред, ФСБ ќе се тепал со Росгвардија/војска/полиција... :facepalm:

Во реалноста (значи не во фантазиите на CNN и сличните), америчкиот ендејм е многу едноставен: Стварање незадоволство меѓу народот заради пораз во војната, или макар заради големи човечки и материјални загуби. Потоа корисење на незадоволството за организирање прво протести а потоа немири, ескалација во убиства на полиција и војска, и демонстранти, и се разбира улитимативно целта е државен удар.

Рецептот од Украина горе долу, само со војната како каписла за незадоволството.

Арно ама незадоволство не се дешава. Прво Русите не се глупи (како северџаните и Украинците) за масовно да се подадат на вакви провидни морковчиња кои висат на амерички стап. Второ државата си ја знае работата и тие со стаповите и морковите, нив ги јаде мрак. Ваљда помага и тоа што со закон е забрането финансирање на невладни организации од странство.

Така да ендгејмот на Америте е сјебан. Нема порази, нема големи загуби. Нема незадоволство, нема немири, нема шанси за обоени револуции, нема шанси за државни удари. Путлер не го фаќаат клетвите и никако да умре од рак/сида/срцев удар заради 20 годишната љубовница, итн... Така да САД војнава ја губат, и ќе има голем сеир кога поразот ќе стане и официјален.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.826
Поени од реакции
21.957
Демек Путин да не бил да држи ред, ФСБ ќе се тепал со Росгвардија/војска/полиција... :facepalm:

Во реалноста (значи не во фантазиите на CNN и сличните), америчкиот ендејм е многу едноставен: Стварање незадоволство меѓу народот заради пораз во војната, или макар заради големи човечки и материјални загуби. Потоа корисење на незадоволството за организирање прво протести а потоа немири, ескалација во убиства на полиција и војска, и демонстранти, и се разбира улитимативно целта е државен удар.

Рецептот од Украина горе долу, само со војната како каписла за незадоволството.

Арно ама незадоволство не се дешава. Прво Русите не се глупи (како северџаните и Украинците) за масовно да се подадат на вакви провидни морковчиња кои висат на амерички стап. Второ државата си ја знае работата и тие со стаповите и морковите, нив ги јаде мрак. Ваљда помага и тоа што со закон е забрането финансирање на невладни организации од странство.

Така да ендгејмот на Америте е сјебан. Нема порази, нема големи загуби. Нема незадоволство, нема немири, нема шанси за обоени револуции, нема шанси за државни удари. Путлер не го фаќаат клетвите и никако да умре од рак/сида/срцев удар заради 20 годишната љубовница, итн... Така да САД војнава ја губат, и ќе има голем сеир кога поразот ќе стане и официјален.
Се заборавија самоубиствата и несреќните случаеви кога руски бизнисмени, офицери и олигарси паѓаа од прозорци.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
692
Поени од реакции
419
А како постои опасност од бунт на муслиманите, војската или олигарсите? Небаре Русија е некоја вукојебина во Африка па ЦИА се што треба да направи е да ја прати Нуланд да дели ресана на Црвениот плоштад и оп ете ти промена на власт со руски Заев. Мислењево е како да речам постои опасност во САД да се смени Бајден поради олигарси, мексиканци, црнци или Пентагон/ЦИА. Сериозни држави се ова, не се заебанции ко Украина или Северна.

Всушност вака и гледа Западот на Русија па оттука и објаснување за зошто прави ретардирани одлуки не само против РФ туку и против нивните други противници, да го цитирам познатиот лидер на една перспективна и демократска западна земја "се што треба е да ја скршиме вратата и куќата сама ќе падне".
Jas velam deka postoi možnost, a ne deka ova scenario navistina ke se sluči. Ako nekoj e svesen na rizicite toa e Putin. No, ponekogaš nastanite izleguvaat od kontrola.
Mislam deka zapadot ne saka da Rusija da propadne i potpolno da prejde vo kineski race. So site sili ke se trudat da ja privlečat na zapad. I za vozvrat ke im ja dadat pola Ukrajina. Od toa se plašat ukraincite najpoveke.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.635
Поени од реакции
40.669
Jas velam deka postoi možnost, a ne deka ova scenario navistina ke se sluči. Ako nekoj e svesen na rizicite toa e Putin. No, ponekogaš nastanite izleguvaat od kontrola.
Mislam deka zapadot ne saka da Rusija da propadne i potpolno da prejde vo kineski race. So site sili ke se trudat da ja privlečat na zapad. I za vozvrat ke im ja dadat pola Ukrajina. Od toa se plašat ukraincite najpoveke.
Што дрога земаш?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.831
Поени од реакции
31.774
Што дрога земаш?
Западните војнава ја направиле за да ја привлечат Русија на запад, да не паднела целата во кинески раце. Ај што им направиле војна, туку и пола Украина ќе им дале (второво ваљда е полошото)... Урнебес.

Навистина треба да се пофали дилерот. Она мора да е нешто квалитетно. :unsure:
Автоматски споено мислење:

Се заборавија самоубиствата и несреќните случаеви кога руски бизнисмени, офицери и олигарси паѓаа од прозорци.
Ги памтат, ама како показател за тиранијата - не како показател за чистка на квинслизи и петта колона.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.594
Поени од реакции
23.171
Jas velam deka postoi možnost, a ne deka ova scenario navistina ke se sluči. Ako nekoj e svesen na rizicite toa e Putin. No, ponekogaš nastanite izleguvaat od kontrola.
Mislam deka zapadot ne saka da Rusija da propadne i potpolno da prejde vo kineski race. So site sili ke se trudat da ja privlečat na zapad. I za vozvrat ke im ja dadat pola Ukrajina. Od toa se plašat ukraincite najpoveke.
nezadovolnite rusi se sekako veke nadvor.

nema sto zapad da dade, rusija e sposobna i sama ke zeme sto im sleduva.

neznam zosto vi e tesko da sfatite deka svetot se menuva i deka na rusite im nebitno dali se vtor, tret ili cetvrt igrac dokolku se igrac i dokolku ima pogolema masa za poker... 2,3 i 4 se na ista branova dolzina, promeni se neminovni a zapadot seuste misli neke da se pomiri so toa. najtragicno e sto eu mesto da stane 5ti igrac oni do kraj se spremni da sluguvaat na usa pa ke se cudat koga na kraj nikoj nema seriozno da gi sfati.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
692
Поени од реакции
419
Mislam deka sakaat da ostanat igrač broj 1. Toa e nasledstvo od imperijalističkoto minato i studenata vojna. SSSR beše broj 1 vo mnogu sferi, sega nekoja Plska da im kažuva što da pravat ne e prifaka lesno.

A postoi i vakva možnost

Suppliers of bread, dairy, chocolate and beer in Russia have informed retailers of impending price increases of up to 40% over the next month, citing price-increase notices from at least 13 companies.
The price hikes, slated for August and September, are being attributed to a combination of high inflation and expensive loans, as well as the rising costs of shipping, personnel, packaging and raw materials.
A retail market source who spoke to Kommersant on condition of anonymity blamed the Russian Central Bank’s ongoing interest rate hikes for rising borrowing costs. The source described the price-increase notices as “atypical” and not driven by seasonal factors.
Karavai, a bread producer, said its products would see a price increase of 10% due to rising raw material costs.

German chocolate maker Ritter Sport, which maintains operations in Russia, plans to raise prices by 40% starting Sept. 1. Mars, which also still does business in the country, indicated that prices for its Dove chocolates and Skittles candies will increase by 19% and 13% respectively from Sept. 9.
“This isn’t the first time bakery and chocolate products have gotten more expensive this year,” Igor Karavayev, chairman of the Retail Companies Association ACORT.
Experts cited by the newspaper predict that consumers will likely experience the price hikes “in several stages,” as retailers may attempt to absorb some of the costs to ease the impact on shoppers.

Food prices in Russia were up by 9.67% in July compared to the same period last year.
ne deka državata ke strada, no naselenieto da. Mada, ne mora da se jade čokolada
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.144
Поени од реакции
6.802
не е за потценување моќта на сатанистите и како од русија би направиле сценарио кое го имаат направено кај арапите - раздели па владеј.......ќе имаат сопствени вазали во региони од кои нормално ќе црпат ресурси.....војната не е за да се спаси украина туку да се ослаби русија и утре другиден да падни како што е падната цела европа под вазалство
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
692
Поени од реакции
419

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.831
Поени од реакции
31.774
Ako e sposobna šo baraat ovie tamu

Муабет кооперација левел: Ако се САД способни зошто астронаутите им се со месеци заглавени на свемирската станица, и зошто претходно со децении аутостоп се качуваа кај Русите да ги возат?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.239
Поени од реакции
4.848
Муабет кооперација левел: Ако се САД способни зошто астронаутите им се со месеци заглавени на свемирската станица, и зошто претходно со децении аутостоп се качуваа кај Русите да ги возат?
Не им се заглавени, туку има само 2ца што имаат проблем со капсулата на Боинг. Останатите 4ца се ок.
И не беа децении, туку точно една деценија каде користеа услуги од Русите.
Од кога дојде СпејсИкс, услугите на Русите are no longer required. :D

Патем, истиот овој СпејсИкс им го уништи бизнисот на Русите (и на Европјаните) во лансирање комерцијални сателити.

@savan сакаше да кажи дека технологијата што ја поседуваат Американците е поефикасна во екстракција на нафта.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.594
Поени од реакции
23.171

Kajgana Shop

На врв Bottom